2.1.19

Anna Brzybohatá: S ovocem se do škol dostávají kilogramy plastu. Balí je do nich dodavatelé

Kvanta odpadů zbytečně vyprodukují české školy. S projektem ministerstva zemědělství Ovoce, zelenina a mléko do škol chodí do některých tříd potraviny zabalené v plastových krabičkách, fóliích a dalších obalech. Pod plastovou slupkou je například schované oloupané pomelo. Způsob distribuce se ovšem liší podle dodavatele.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Mrzí nás, že s námi aktivitu autoři projektu nijak nekonzultovali, protože ministerstvo životního prostředí se předcházením vzniku odpadů intenzivně zabývá. Je to přesný opak toho, jak by měla ekologická výchova vypadat. Spotřeba jednorázového plastu je samozřejmě v tomto případě enormní. Děti tímto způsobem dostávají informaci, že je vše nutné balit do plastů, včetně kousků ovoce,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Pokud jde o dodržování hygienických požadavků, jako daleko vhodnější variantu vidí ministerstvo dodávky jablek, mandarinek a dalších potravin, které žádné extra obaly nepotřebují. Dodávku pití by pak resort ve školách rád viděl formou stáčení a podobně. „Ministr Brabec osobně tento případ projedná s panem ministrem Tomanem. Kromě spotřeby jednorázových plastů se jejich rozhovor bude týkat i preference lokální produkce ovoce a zeleniny,“ dodává tiskový odbor ministerstva životního prostředí.(...)

Způsob distribuce ovoce, zeleniny a mléčných výrobků do škol ministerstvo řeší. Vzhled a balení produktů byl jedním z bodů jednání Koordinační skupiny pro školní projekty. Jedná se o pracovní skupinu ministerstva zemědělství, jejímiž členy jsou nejen ministerstvo školství, ale i zdravotnictví. Tato skupina se dlouhodobě zabývá aktuální problematikou obou evropských programů, tedy Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol.

„Na posledním jednání skupiny koncem listopadu na ministerstvu zemědělství, ale stejně tak na jednání Pracovní skupiny pro doprovodné programy začátkem prosince, se aktivně probíraly možnosti, jak v současnosti co nejlépe ochránit produkty, které jsou často nakrájené či jinak upravené, před znehodnocením, a to jak po stránce hygienické, tak z hlediska kvality produktu. V současnosti se uvedené balení krájených produktů ukázalo jako nejpraktičtější řešení, protože například papír by se rozmočil,“ vysvětluje tiskový odbor ministerstva školství.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/plasty-ovoce-a-zelenina-do-skol-ministerstvo-zemedelstvi-p3n-/domaci.aspx?c=A181214_145442_domaci_brzy


Fotografie: Libuše Kovářová, Facebook

Žádné komentáře:

Okomentovat