7.1.19

Anna Brzybohatá: Koupit školu mě napadlo v obchodě se spodním prádlem, říká Ondřej Kania

Nemá univerzitní tituly, podnikání ve školství vymyslel na páté avenue a úspěch si tvrdě odpracoval. „Kdybych vystudoval školy, nikdy bych takovou ‚hloupost‘ neudělal. Vůbec jsem nevěděl, co všechno se může stát a tak jsem se ničeho nebál. A vyšlo to," říká o budování sítě škol Ondřej Kania, kterému Andrej Babiš nabízel post ministra.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Proč se na vás lidé koukají „zvláštně“?
Jak kteří. Lidé, které se snažíme oslovit, si většinou uvědomují, že děti potřebují víc, než jim současný vzdělávací systém v Česku nabízí. Ti vnímají můj osobní příběh velmi pozitivně. Negativně mě vidí velká část učitelů. Často mi píší. Je paradoxní, že zatímco ředitelé škol zpravidla na mou práci reagují s uznáním, pedagogický sbor vůči mně už tak přívětivý není.

Kde se ta averze učitelů vůči vám bere?
Velká část učitelů jsou myšlením lidé ze staré doby. V tom se nikdy nemůžeme shodnout. Není to jen o věku. Moderních, progresivních učitelů ve školství je podle mě tak dvacet procent. A ředitelé, se kterými se setkávám, říkají, že jich je dokonce jen deset procent. Zbytek jsou lidé, kteří jedou podle starého systému. Často jim také vadí, že mám soukromé školy. Takže podle nich nemám co mluvit do státního školství. Mě to přijde jako nepochopení celé věci. Vždycky na tuto námitku odpovídám, že zubař se soukromou ordinací přece také komentuje zdravotnictví. Tak v čem je rozdíl?(...)

Takže vám nejvíc vadí kraje ve zřizování škol?
Vadí mi, že je tady čtrnáct krajů, které mají čtrnáct různých vzdělávacích politik, čtrnáct náměstků a celé je to roztříštěné. A pak je tady druhá věc. U nás panuje zvláštní zvyk – máme ty největší odborníky na školství, lidi, kteří by školskému systému mohli plošně pomoci – mimo systém. Zakládají si svoje školy, pracují pro různé neziskové organizace, vychovávají další učitele a tak dál. Což je sice záslužné, jenže se pak koncentrují v ekonomicky silných lokalitách a na okraj už nevidí. Přesvědčují přesvědčené, takže pozitivní dopad jejich erudice na celou republiku je minimální.

12 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Úspěch ve školství se pozná až po mnoha letech. Až se absolventi školy v životě uplatní a na školu vzpomínají v dobrém.

Jinak je to jen situace, jako když někdo koupí zkrachovalou fabriku, vymaluje a natře okna. To není důkaz úspěchu. Ani nalákání investorů. Až bude vyplácet dividendy z fungující výroby, to je úspěch.

Učitelé ví co to je učit v dnešních podmínkách. A už nevěří propagandě. Chtějí vidět reálné příklady úspěšné práce. A to zlepšovatelé zatím nejsou schopni poskytnout.

Jiri Janecek řekl(a)...

"...říká o budování sítě škol Ondřej Kania, kterému Andrej Babiš nabízel post ministra. "

To jako opravdu?

Jinak v rozhovoru se moc nemluvi o Cermatu ci povinne maturite z matematiky… Mohou absolventi tech skol potom studovat na vysoke skole?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Mohou absolventi tech skol potom studovat na vysoke skole?

Kania jistě nějakou založí.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, ja si spis myslim, ze (s podporou tech nasich nejlepsich expertu na svete, o kterych se zminuje) vybreci vyjimku, aby nase VVS uznavaly vedle statni maturity i dalkovy certifikat o ukonceni stredni skoly.

Mozna bych mohl tu otazku rozvinout ve dve:
Je stadium na tech skolach ukonceno SM?
A dostavaji Kaniovi zaci tech 75 % normative jako ostatni soukrome skoly?

krtek řekl(a)...

Už to tam je:
"IDNES: Myslím s vlastní univerzitou.
OK: Byl bych hrozně rád, kdybychom jednou univerzitu měli. Pravděpodobně zaměřenou na obchod a marketing. Ale ještě radši bych byl, kdyby většina studentů nakonec univerzitu nedodělala. Přál bych si, aby už během studia získali dostatek znalostí, sebevědomí, schopností, kompetencí i nápadů a díky tomu školu nemuseli dodělávat, ale rovnou si založili nějaký svůj vlastní byznys."

V. řekl(a)...

Moderních, progresivních učitelů ve školství je podle mě tak dvacet procent. A ředitelé, se kterými se setkávám, říkají, že jich je dokonce jen deset procent.

Tak to je velmi dobra zprava - 80 az 90 procent ucitelu je tedy kvalitnich.

Pepouš řekl(a)...

Je to stále dokola. Až budou jeho školy vzdělávat všechny, jakože opravdu všechny bez ohledu na sociální postavení, intelektové možnosti, rodný jazyk, tělesná a duševní omezení, bez školného a jiných poplatků v režimu povinné docházky, pak uvěřím, že mu nejde o byznys ale o hledání cest k lepšímu školství...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pán má troch jednodušší myšlení. A co kdyby se mu to ,co dělal nepovedlo? Zdá se mi nebezpečné tvrdit, že mladí mají dělat "hlouposti" a to je teprve konečně vytrhne ze zaběhnutého )samozřejmě špatného) systému a mají vyhráno. Je pravda, že pár jedincům se může vyplatit dělat blbosti s tím - ono to nějak vyjde. hlavní je mít na to žaludek. A to moc lidí nemá. Většina chce mít nějako jistotu nebo aspoň dělat něco, co vypadá rozumně. Ale generalizovat to a ještě si na tom postavit byznys? Zajisté se najde dost praštěných, kteří na to skočí. Jako úplně pitomá se mi pak zdá myšlenka, že je dobré jít na univerzitu (asi nejlépe tu jeho) a pak se na ní vykašlat. jasně, prachy dali, posloužili, tak co. Je to prostě úhle pohledu. jsou lidi, kteří bez 5ti násobné dávky adrenalinu denně nemohou žít. A to je asi pan K. Taky nějakého znám, ale jak jsem již psala výše, na to musí být povaha a tu moc lidí nemá. Což je svým způsobem dobře.

Eva Adamová řekl(a)...

Kdyby ho ve škole napadlo, že by si měl koupit spodní prádlo, bylo by to určitě roumnější.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Když už chcete podnikat, nic proti. Ale bez těch keců prosím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koupit školu mě napadlo v obchodě se spodním prádlem

Při výběru spodků se i pytlikúm tlačí do hlavy všelijaké neotřelé nápady.
Škola... trenky... kdo by se zabýval nějakými rozdíly při naplňování oprávněných potřeb dítěte. Svoboda, autonomie, úspěch, zábava... vše se snoubí v záři ideí pro třetí tisíciletí. Vzal to za správný konec, chlapec.
'Bodaj by sme mali viac takýchto kaniou!'

Jirka řekl(a)...

Skoro se teď bojím do obchodu se spodním prádlem. Myslím, že si vzpomenu na Váš citát v původním znění. V jeho věku jsou ještě představy bujné, ego hypertrofované. Dejte mu vydělat na pořádný bourák a bude klid.

Okomentovat