21.12.18

Živě.cz: Jak nově učit informatiku na školách: Otázky a odpovědi k nutné změně

Chystá se nová koncepce výuky informatiky ve školách. Změna je nutná, současná výuka neodpovídá trendům doby. Je to však velmi obsáhlý problém, který otevírá spoustu otázek. 15 zásadních otázek k novému pojetí informatiky ve školách.

Z článku na Živě.cz vybíráme:

14. Existuje tu společenská poptávka?
V současné době rodiče nadšeně tleskají těm školám a učitelům, kteří žákům zakáží mobily. Technologie, aplikace, BYOD metody práce… přece do škol nepatří, že?

A my najednou přijdeme s tak velkou změnou v pojetí informatiky? Opravdu?

O elektronizaci státní správy, o zjednodušování státní agendy, o průmyslu 4.0 se více mluví než koná. A pokud se taková iniciativa objeví, vychází zespodu, od některých jednotlivců či ve škole od učitelů. Rozhodně ne od představitelů státu.

Pokud ministr školství či prezident posílá žáky k lopatě a na učiliště namísto toho, aby vyzdvihoval CNC stroje a výhody digitální agendy, mám strach, že jakákoliv změna informatického myšlení vyšlá od pár nadšených učitelů informatiky, přijde vniveč.

Ano, je možné, že za pár let vychováme generaci nadšených mladých lidí uvažujících „informaticky jinak“. Ale k čemu to bude, když stát a jeho agenda i společenská poptávka budou stále ještě v předdigitální éře?

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Tak zase na druhou stranu buďme trochu realisti, ono se totiž nemehlo s lopatou napáchá podstatně méně škod než nemhlo u CNC.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Proč se v těch článcích stále dokola opakují ty samé věty? To je nějaká kopírka nebo co?
Například mě by zajímalo jak pilotní školy tyto v článku položené otázky řeší.
To tam mají už ty aplikace naladované v těch "ostatních" předmětech? Mají všude ve třídách počítače, tedy, co žák to počítač? A kolik hodin se vlastně pilotuje? A jak se dětem líbí učit se Scratch na pracovním listě? To musí být vopruz…..
Podle mě je to celé dost velká fraška.....

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

To musím vyzkoušet. Po novém roce řeknu svým páťákům ať vypnou počítače, že už se ty vrstvy v CorelPhotoPaintu učit dál nebudeme, že bude teorie a na papíře si ukážeme, jak si počítač pamatuje rastrový obrázek. Zřejmě si budou myslet, že jsem právě spadl z višně a zavolají panu Chocholouškovi!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdy už se konečne začne jezdit do pilotních škol na exkurze?
A v kterém předmětu se bude skládat vektorová kresba?
Ono je tam kolikrát víc logiky, než té grafiky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak se dětem líbí učit se Scratch na pracovním listě?

Normálka. Pytlici pamatují doby, kdy třeba střelec pochodoval po šachovnici jako robot Karel po svém dvorku. Jeden žák zadal úkol, druhý napsal program, a ten první jej pak odkrokoval. A pak se prohodili. Jakože autonomně zažít úspěch ve skupině s respektem k oprávněným vzdělávacím potřebám školníkovic psa.

Kety řekl(a)...

Precetla jsem si cely clanek i reakci pana Vanicka. Pry je ucitelum poskytovana podpora... Chtela bych od nej odkaz na nejake konkretni skoleni. Jedine, co jsem nasla (a absolvovala), porada sdruzeni Amosky. Jinak NIC. Sablony mame, vyuzila bych.
Predem mu dekuji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se na to nové pojetí předmětu Výchova k myšlení vyloženě těší.
Konečně budou moci při klasifikaci zohledňovat i nadání žáka. Lépe, jeho nenadání. Někomu to zpívá, někomu běhá, někomu myslí... A za to, že jinemu do vínku nebylo dáno, přece nikdo nemůže. To dá rozum!

Okomentovat