16.12.18

Václav Trojan: Ředitelé všech... druhů a typů škol..., spojte se...

Moji milí kapitáni, nadpis evokující cosi v české minulosti je možná na pověstné hraně použitelnosti, ale v posledních týdnech nabývám sílícího přesvědčení, že je to namístě. Komunikace s představiteli některých ředitelských asociací, návštěva jednání AŘZŠ i ohlasy z vystoupení na ředitelských konferencích mi nasměrovaly pero k napsání dalších řádků.


Z článku v Řízení školy vybíráme:

Ředitelé škol tvoří velikou skupinu - počet škol se pohybuje v jednotkách tisíců (a to nepíšu o počtu učitelů). Nevolám po stádnosti, volám po jednotném, strukturovaném a srozumitelném vyjádření profesionálů stojících v čele našich škol.

Musí to být ředitelský hlas, který se bude podílet na základní strategii státu v oblasti vzdělávání. Dokument hledící přes rok 2030 se v tichosti připravuje, ale prim uvedený hlas nehraje ani náhodou.

Musí to být ředitelský hlas, který bude zásadním způsobem spoluvytvářet podobu studia a profil absolventa studia učitelského oboru. Tento hlas dosud akreditační komise nezajímá a používaná kritéria jako by nebrala do úvahy, co se děje ve školách.

Musí to být ředitelský hlas, který bude stále dokola říkat, že podmínky pro pedagogické vedení nejsou ze strany státu plněny a odpovědnost zůstává pouze na jednotlivých ředitelích. Například situace v oblasti pedagogických pracovníků byla popsána mnohokrát a pro narůstající množinu ředitelů je situace neřešitelná, pokud nechtějí získat svoje budoucí pracovníky na úkor jiné školy a sílící selekce našich škol. Česká školní inspekce, mezinárodní doporučení i logika věci jednoznačně preferují ředitele jako pedagogického lídra, jenže proklamace a skutečnost jsou někdy od sebe vzdálené.


Zdroj: Pro prosincové vydání časopisu Řízení školy PhDr. Václav Trojan, Ph.D.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Česká školní inspekce, mezinárodní doporučení i logika věci jednoznačně preferují ředitele jako pedagogického lídra

To zní skvěle! Je dobře, když nejen logika věci a mezinárodní doporučení, ale dokonce i školní inspekce preferují naplňování ducha a litery zákona.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ředitelé jsou spojeni dávno - v organizaci CZESHA, ale nic z toho... Nově je 400 ředitelů spojeno s učiteli a dalšími pedagogickými pracovníky v Pedagogické komoře. :-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Spojte se. Proti komu?

Okomentovat