21.12.18

Události ČT: Odborníci z praxe mají pomoct s nedostatkem učitelů. Ministr jim chce otevřít i dveře středních škol

Kolem učitelů bez pedagogického vzdělání se před několika lety vedla debata a na českých školách až na výjimky museli skončit. Brzy by se ale mohli do tříd jednoduše vrátit. Umožnit to má novela zákona, kterou kvůli nedostatku lidí připravuje ministerstvo školství. Původně se měla týkat jen působení na odborných školách, resort ale chce, aby platila i pro druhý stupeň základních škol a pro všechny střední školy.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Zákon teď umožňuje ředitelům zaměstnat lidi bez pedagogického vzdělání jen tehdy, pokud prokazatelně neseženou vystudovaného učitele.

Na kantorskou dráhu se dali i Jaroslav Láš a Pavel Rynda, i když se oba dobře živili svojí profesí. Láš, který umí několik řemesel a má pět výučních listů, vychovává budoucí strojní mechaniky. „Člověk může svoje zkušenosti předat dalším generacím,“ přiblížil.

Rynda zase učí na odborné škole budoucí kamnáře a kominíky. Kamnům se věnuje celý život, po roce 1989 založil firmu i Cech kamnářů. Podnik už předal synovi, učit své řemeslo ale nepřestal. „Umím teorii, umím i praxi, tak bych to chtěl předávat dál,“ řekl Rynda.


5 komentářů:

Pedagogická komora řekl(a)...

Takže další deprofesionalizace učitelské profese? Co by na podobný návrh řekli architekti, stomatologové, právníci nebo lékaři?

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Poslyšte člověče, už vás sleduji delší dobu a s nejsem vaší prací spokojen. Tak abyste nešel od příštího kvartálu učit."
A to by měli být odborníci na co? Jestli na vzdělání, tak to potěš!

Tomáš Barták řekl(a)...

Původně jsem chtěl také psát komentář ve stylu, co by řekli...
Myslím si ale, že jde opět o plácnutí do vody z úst MŠMT. Kolik takových jsme už slyšeli nebo si přečetli. Jednoduše - na odborných SŠ nejsou učitelé, kteří by vedli odborný výcvik. A to si MŠMT myslí, že je lehce seženou nějakým rozhodnutím, vyhláškou nebo něčím. Nevěřte tomu.
Ministerstvu teče do bot a chce situaci řešit, ale nedokáže to. Nemá na to ani lidi, ani peníze. Od peněz se vše odvíjí. Tak to je, nic si nenalhávejme. A to by školy potřebovaly UČITELE, ne kohokoli, kdo bude ve výuce a odborném výcviku trávit čas se žáky a studenty. Učit opravdu není jen tak, i když každý, kdo do školy někdy chodil (a to byli všichni), si myslí, že tomu rozumí. Bohužel.

A MŠMT to chce posvětit?

P. Vršecký řekl(a)...

Právníci? Vzpomněl jsem si na zhruba polovinu devadesátých let, kdy na velitelství divize v Karlových Varech byl na pozici "starší právník" důstojník, který samozřejmě vystudovaný právník nebyl.No a ani dnes, pokud vím, třeba všichni soudci a státní zástupci právníci nejsou. Jde o jednociferný počet případů, ale při zrušení vojenských soudů a prokuratur přešlo do justice i pár zaměstnanců, kteří zde byli na právnických pozicích a vystudovanou měli jakousi vojenskou Vysokou školu ostrahy hranic. Znám jednoho, který je státní zástupce dodnes:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže návrat ke kořenům. Vojenští vysloužilci do škol!
On se ten speciální vojenský výcvik časem jistě hodí.
Jen aby veteráni po dvou měsících služby v pedagogických sborech neříkali:
'To radši Afghánistán!'

Okomentovat