14.12.18

Roman Sikora: Moulové proti dětem

Poslední dobou slyšíme, jak česká ekonomika neustále prudce roste. Nejspíš jsme se už konečně stali oním středoevropským ekonomickým tygrem, kterého na začátku devadesátých let minulého století vzýval Václav Klaus starší. Že je růst tažen hlavně nechutně nízkými mzdami, žádného etablovaného ekonoma nezneklidní. Jsme prostě premianty Evropy nejen v ekonomickém růstu, ale i jednou z nejnižších hladin minimální mzdy. Proto ani nepřekvapí, že je u nás sto tisíc dětí, jejichž rodiče nemají peníze na zaplacení školních obědů, a které tedy ve škole hladoví. To je u rekordního růstu makroekonomických ukazatelů přece úplně běžná věc, že ano?

Z článku v A2LARM.cz vybíráme:

Stejně tak je zbytečné přesvědčovat je o tom, že základním problémem českého rozpočtu nejsou plošné obědy zdarma pro hladovějící, nehladovějící nebo permanentně přejedené děti, ale nekontrolovatelný odliv stamiliard do zahraničí, degresivní nebo korporátní daň, anebo stamiliardy nezdaněných příjmů „českých“ firem usídlených v daňových rájích v Amsterodamu, na Kypru nebo v destinacích v Karibiku. Vždyť mnozí z těchto fanatiků jsou právě z podobných peněz placeni. A vůbec jim to nevadí. Zato mají obří morální problém s plošným hrazením školních obědů dětem. U soukromých médií se s tím jeden smíří, protože tam je jasné, za čí groš moula své teze hlásá. U veřejnoprávních médií je to na pováženou. Vždyť pro Honzejkovy pindy je spousta prostoru třeba na Forum24, v Echu nebo v Bakalopressu. A může si tam dokonce připadat i jako disident.

Zatímco moulové konstantně žvaní, doba pokročila. A co bylo možné včera, dneska už možné být přestává. Výpady fundamentalistů proti plošnému hrazení obědů žáků základních a mateřských škol se začínají míjet účinkem. Ba co víc, začínají působit jako naprostá nechutnost vycházející z úst hlupáků, považujících sebe samé za reprezentanty postsametové intelektuální kultivovanosti. A nadřazenosti. A přitom jsou jen hlasem asociální a antihumanistické zaslepenosti, z níž čiší nostalgie po kalouskovsko-nečasovských reformách, kdy ještě drábův bič zvesela svištěl nad hřbety vozíčkářů, protože bylo ještě tak snadné spoustu lidí přesvědčit, že odříkání je cestou ke spáse a že kníže má k lidu blíže.

2 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

stamiliardy nezdaněných příjmů „českých“ firem usídlených v daňových rájích v Amsterodamu, na Kypru nebo v destinacích v Karibiku.
Proč asi? Protože výše zdanění je v ČR jedna z nejvyšších a protože se peníze z daní nevyužívají, ale nesmyslně vyhazují - např. na obědy "zdarma", ty sociále.

P. Vršecký řekl(a)...

Nizozemí, které má stejnou výši zdanění , jako daňový ráj? Žasnu. Tedy ne že by v EU daňové ráje nebyly. Kupodivu to Evropské komisi zřejmě nevadí. Proč asi? Někam si eurosoudruzi prachy, vydělané kdoví jak a kdoví kde, ulít musejí. Z jejich se podobně poťapané nápady jako školní obědy pro všechny děti "zdarma" (ve skutečnosti za peníze těch, kteří do daňového ráje nemohou) nikdy nehradí.

Okomentovat