13.12.18

Pro a proti: Potřebujeme zlepšit celé školství, ne mít obědy zdarma pro všechny, upozorňuje poslankyně

Podle návrhů vládních stran by už za dva roky mohli žáci základních a mateřských škol dostávat obědy zdarma. Je to krok správným směrem? Nebo populistický experiment návrat k socialismu, jak tvrdí opozice? V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti se střetly Kateřina Valachová, poslankyně z ČSSD, a Markéta Pekarová Adamová, její kolegyně z TOP 09. Moderoval Tomáš Pavlíček.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

„Školní obědy zdarma pro děti v mateřských školách a pro děti na 1. stupni základní školy vedou k tomu, že žádné dítě nebude hladovět jen proto, že jeho rodiče mají hluboko do peněženky,“ uvedla v pořadu Pro a proti poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Podle ní opatření povede také k tomu, že se nebudeme dívat na děti skrze sociální status rodičů. „Zkrátka rovný přístup a šance pro všechny děti.“(...)

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že nic není zadarmo, ani obědy. „Daňoví poplatníci se složí i na obědy většiny, která obědy platit nepotřebuje. Plaťme obědy těm, kteří to skutečně potřebují, tedy ať jde o adresnou pomoc těm nejpotřebnějším.“

„Stát už obědy ve školách dotuje, rodiče platí za obědy na základní škole kolem 25 korun za jeden. To není závratná částka, měsíčně to vychází zhruba na 500 korun, což si naprostá většina může dovolit.“

Žádné komentáře:

Okomentovat