20.12.18

Petra Procházková: Zlínský kraj tlačí na školy. Chce aby naučily studenty, jak se učit

Ve Zlínském kraji je nyní čtyřikrát více studentů na odborných školách než na gymnáziích. Přesto firmám stále scházejí středoškolsky vzdělaní pracovníci.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

V tomto školním roce studuje maturitní i učební obory na středních odborných školách ve Zlínském kraji celkem 15 587 mladých lidí. Gymnazistů je naproti tomu jen 4 005. Poměr by se ve prospěch gymnázií neměl v nejbližších letech měnit.

„Tato cesta je správná. Jde však o to, aby se na odborných školách zvyšovala úroveň jejich odbornosti,“ řekl krajský radní pro školství Petr Gazdík.

První krok zajistí změna financování škol, po níž už ředitelé nebudou muset brát každého zájemce. „To zvýší tlak na studijní výkon,“ naznačil Gazdík.

Školám se tím uleví a mělo by se změnit celkové klima. Dá se totiž předpokládat, že na nich zůstanou především studenti, kteří mají o obor alespoň elementární zájem. To dnes běžné není.

Navíc školy začnou dělit vyučovací hodiny, a tedy učit v menších skupinách. „Konkrétně školám ve Zlínském kraji se tím hodně uvolní ruce. Můžeme dělit odborné předměty a tím se zvýší kvalita výuky,“ zmínil ředitel Střední průmyslové školy Otrokovice Libor Basel.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Ono to s tím dělením na skupiny nebude až tak růžové, jak si někteří představují. Díval se vůbec Basel s Gazdíkem do těch návrhů nového financování? Dobře na tom budou jen gymnázia a základní školy se třídami naplněnými minimálně na průměr 24 žáků na třídu. Ti, co budou nad dvacet zůstanou tak zhruba na svém, a školy, které se ocitnou pod 20, si pohorší. U SOŠ a učňáků s maturitou je to sice mírnější, ale zase ne o tolik, aby si někdo mohl myslet, že tyto školy nebudou brát každého zájemce. Kdo si to trochu pročetl, ví, že se v podstatě nic nezmění. Boj o žáka bude pokračovat.

Josef řekl(a)...

Celé to financování je science fiction. Nikdo se nezabýval výpočty kolik žáků končí v kterém ročníku a kolik nás stojí každý rok opakování žáka byť na jiné škole či při přechodu ze SŠ na OU. Což, kdyby každá škola dostala určitý paušál a sama jako subjekt rozhodovala, kterého žáka, či kolik jich přijme - bude si vybírat. A někoho učit jak se učit je totální zhovadilost. Kdo nechce nepomůže mu ani že učitel chce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

by naučily studenty, jak se učit

Nenosí oni v tom Zlínském kraji sovy do Athén?
Klíčová kompetence k učení je ve výčtu kurikulárně reformních kompetencí uváděna jako ze všech konpetencí ta úplně nejvíc nejprvnější.

Okomentovat