19.12.18

Ondřej Neufus: Ovoce do škol je zabalené do hory plastů. Nelze jinak, hrozí pokuta, brání se firma

Státem dotovaný program Ovoce do škol dodává vitaminy do školních lavic už téměř devět let. Na sociálních sítích nyní vzbudila pobouření fotka, na které je pár plátků ovoce zabaleno v nepřiměřeném množství plastů. A to v době, kdy se firmy i vlády po celém světě snaží s epidemií plastů bojovat. Firma, která konkrétní zásilku připravila, se brání, že při jiném způsobu balení by jí hrozila pokuta od hygieniků. Jiní dodavatelé si přitom vystačí pouze s papírovým obalem.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Konkrétní kritizovaná zásilka je od společnosti Weomax Group. "Bohužel v současné chvíli neexistuje druh vyloženě ekologického balení, tak aby šel produkt hermeticky zabalit pod ochrannou atmosférou, která udržuje potravinu čerstvou, a zároveň aby balení splňovalo náročné hygienické předpisy EU," vysvětluje Jiří Ostřanský z Weomax Group a dodává, že obaly jsou z polypropylenu, který je považován za jeden z nejlépe recyklovatelných materiálů. Ostřanský ještě upozorňuje, že jeho firma dělá krájené ovoce, zatímco konkurence ovoce nedělí

Jiný z dodavatelů Ovoce do škol však používá běžný karton a rozpor s hygienickými pravidly v tom nevidí. "Produkty v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodáváme volně ložené v papírových kartonech. V letošním roce jsme balili do igelitových sáčků pouze hroznové víno a to, jak jistě uznáte, není jinak technicky možné, když musíme dodržet váhové limity na porci apod. Jinak jsme dodali veškeré ovoce a zeleninu vždy bez obalu," říká obchodní ředitelka firmy Laktea Simona Tvrdíková.

Žádné komentáře:

Okomentovat