1.12.18

Michaela Juračáková: Chtěla jsem vědět víc, což byl problém, říká mimořádně nadaná Sára

Třináctiletá Sára musela kvůli stěhování změnit základní školu, ale vydržela v ní pouhý rok. Nakonec se rozhodla raději dojíždět padesát kilometrů, aby mohla být mezi spolužáky, kteří jsou podobní jako ona. „Někde se nadprůměrně nadaným dětem věnují, jinde jste učitelům úplně jedno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Jaká byla hořovická škola?
Je to spádová škola, kam chodí všechny děti z okolí. Bude to možná znít trošku povýšeně, ale mí spolužáci byli malinko hloupí, aspoň tedy na matematiku. Strašně dlouho jim trvalo, než něco pochopili, a nakonec jsme v hodinách ani nestihli probrat, co bylo v osnovách. Ne jednou jsem opravovala učitelku za chyby v příkladech. Teď to vidím jako úplně ztracený rok.

Jak vnímali ostatní, že jsi před nimi v matematice napřed?
Nějaké posměšky typu šprtka, má zase jedničku, jsem slyšela často. Horší bylo, když se mi něco nepovedlo. Celá třída se pak strašně divila, jak je to vůbec možné, přitom jsem vlastně nikdy nedostala horší známku než dvojku. Nejspíš od té doby nemám ráda, když mě okolí vnímá jako strašně chytrou, protože i já dělám chyby.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Někde se nadprůměrně nadaným dětem věnují, jinde jste učitelům úplně jedno

Jinde? Jinde se musejí cele věnovat těm podprůměrně nadaným a především pak těm výchovou jejich rodičů sociálně ne-při-způ-so-be-ným.
Pokud pytlici čerpají ze svojí pedagogické praxe, pak se nadané děti, a nemusejí být zase až tak nadprůměrně nadané, zpravidla dokáží obejít bez cizí pomoci, sami si poradí, a mnohdy jsou radši, když se do nich nikdo neustále nemontuje, zvláště pak, když ten montér za nimi spíš klopítá.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Byla jsem upozorněna na nekvalitní práci této novinářky. Článek vyšel bez slibované autorizace. nebyly dodrženy sliby ohledně anonymity. Některé věty byly zcela změněny nebo vytrženy z kontextu. Dívka po uveřejnění psala do své školy a omlouvala se za výroky, které byly z pera novinářky a ne z jejich úst.

Okomentovat