1.12.18

Karolina Brodníčková: Maláčová: Zaměstnavatelům jsme už způsobili dost bolestí hlavy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová bude na březnovém sjezdu kandidovat na místopředsedkyni ČSSD. V rozhovoru pro Právo vysvětluje například zvýšení rodičovské. Přiznává, že další opatření, která se dotknou firem, jako delší dovolené či zkracování pracovní doby, musí dávkovat opatrně.

Z rozhovoru v Novinky.cz vybíráme:

V létě poslanci zrušili povinnost, aby školky musely přijmout děti od dvou let. Rodiče, kteří se potřebují vrátit do práce dřív, tak mohou mít problém sehnat pro své děti umístění. Máte v plánu jim nějak pomoci?
Zrovna jsem kvůli tomu dostala vynadáno na britské ambasádě, že stát nezajišťuje předškolní péči, ačkoliv jsem jedna z mála, kdo se o problém velmi zajímá. Netýká se totiž jen dvouletých dětí. Máme přes třicet tisíc odmítnutých žádostí o školku pro tříleté děti.

Ženy kvůli tomu přicházejí o pracovní pozice, když nemají peníze na soukromou školku, protože nemají kam dát dítě. Proto jsme navrhli financování dětských skupin a mikrojeslí ze státního rozpočtu. Slibujeme si, že když bude zajištěné stabilní financování, tak budou dětské skupiny růst jako houby po dešti a společně s mikrojeslemi pokryjí celé území ČR.

Jsou takové skupiny pro děti bezpečné? Ve školce mají děti učitelku, která má nějaké vzdělání i zkušenosti, nároky na vedoucí dětských skupin nemusejí být takto vysoké.
S dětskými skupinami mám velmi dobrou zkušenost jako ředitelka odboru na ministerstvu práce. Provozovali jsme tady tři dětské skupiny, do jedné z nich chodilo od dvou let i mé dítě. Je to vždy o lidech, pedagogické vzdělání nemusí být zárukou kvalitní péče o děti.

V dětských skupinách máme lidi, kteří mají buď zdravotní, nebo sociální nebo pedagogické vzdělání. Je také potřeba si uvědomit, že většina soukromých školek a jeslí běží v režimu živnostenského zákona a požadavky na ty pečující osoby nejsou vůbec žádné.

Novela o dětských skupinách neřeší jen financování, je také o pravidelném povinném školení, které MPSV zaplatí. Budeme kontrolovat plány výchovy a péče, dodržování norem. To přinese zvýšenou kvalitu. Když nebudou zřizovatelé tyto podmínky splňovat, pozastavíme jim vyplácení dotací.

Jak vysoká tedy bude podpora státu?
Pracujeme s částkou 7,5 tisíce korun na dítě měsíčně. To je podobná částka, kterou dostávají obce na mateřské školy. Když k tomu přičteme příspěvek rodičů, který by měl činit maximálně jednu třetinu minimální mzdy (ta bude 1. 1. 2019 činit 13 350 korun), a když budou mít zřizovatelé naplněnou kapacitu, tak by to mělo být perfektně ufinancovatelné. Přidali jsme také možnost financovat dětskou skupinu z třetích zdrojů. Asociace dětských skupin je s návrhem spokojena.(...)

Měli bychom také prodloužit školní docházku dětí. V době, kdy nám stárne společnost a vzdělávání je čím dál důležitější, nevím, proč je povinná školní docházka ukončena už 15. rokem a není to 18. rok jako v okolních zemích.
Náklady na školy jsou pro některé rodiny příliš vysoké a pro rodiče je nejjednodušší to dítě v 15 letech poslat na úřad práce.

Chystáte se toto opatření navrhnout vládě?
Je to v gesci ministerstva školství a my o tom s ním v tuto chvíli jednáme. Není to jednoduché. Dohodli jsme se na kulatém stolu. Běží širší debata v tripartitě nebo v Asociaci krajů o kvalitě českého školství a o tom, jak se nám daří naplňovat kapacity škol. Je to věc, která s tím souvisí.
1 komentář:

V. řekl(a)...

Zrovna jsem kvůli tomu dostala vynadáno na britské ambasádě,
A ta pani je ministryni ktere vlady? Nebo je to poddana britske kralovny?

Okomentovat