4.12.18

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová: Rodiče, pozor. Na děti se přenášejí i vaše zkušenosti, říká známý neurobiolog a fyziolog

Lidský mozek skrývá víc tajemství, než tušíme. Snad i víc než se může zdát vůbec fyziologicky možné. „Ukazuje se, že dokonce i zkušenosti našich rodičů mohou ovlivnit náš genetický aparát. Na děti se přenesou zkušenosti jejich rodičů,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou známý fyziolog a neurobiolog František Vyskočil.
Z doprovodného článku na webu stanice Českého rozhlasu Radiožurnál vybíráme:

Když se na konci druhé světové války postavilo Nizozemsko Němcům na odpor, sáhlo Německo k odvetě. Rozhodlo se, že Nizozemsko vyhladoví. Jak to souvisí s epigenetikou, ptáte se? Hodně.

„Matkám, které tenkrát trpěly hladem, se narodily oslabené děti. Reakce na nedostatek potravy se pak ale přenesla i na další generaci! Totéž platí i pro naše další zkušenosti,“ vysvětluje František Vyskočil.

Pro stávající i budoucí rodiče tak z toho plyne jediné: měli by se vyhýbat situacím, u nichž nechtějí, aby je v budoucnu musely řešit i jejich děti.7 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Aha. Akorat ze tohle tusila i moje prababicka. Nevadi. Je dobre si obcas udelat opacko.

Simona CARCY řekl(a)...

Jo, babička to tušila laicky, teď už to víme odborně.

poste.restante řekl(a)...

Pandořina skříňka.
Co až politicky korektní "experti" zjistí, že nejen prostředí, ale i "genetická výbava" zkušeností mohou ovlivnit další generace.
Šmarjá, vždyť takové výzkumy se budou muset zakázat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by řekli, že mnohými generacemi děděné zkušenosti se říká instinkt.
Vzorce chování svých rodičů a prarodičů nasávají dítka v průběhu svého života jako ty houby a ovlivňují tím zase svoje děti a praděti. O tom učitelé leccos vědí. Jestli se ovšem třeba lemplovství či křivolakost promítá i do genetické informace konkrétního rodu, si nejsou pytlici zase až tak moc jisti.

Zdeněk řekl(a)...

Děkuji panu Wagnerovi za odkaz na tento rozhovor. Rozhodně stojí za shlédnutí.
Pasáž (od 18. min.) o psaní rukou vs. psaní na klávesnici nemá v podání prof. Vyskočila chybu.

Pepa řekl(a)...

Jojo, taky jsem to viděl. Třeba ta část o počítání na prstech se mi moooc líbila. A to nám furt cpou nějaké pomůcky....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že do hlavy vede cesta mimo jiné přes ruce, se ví od nepaměti. To jen vzývači nových věků se na ruční práci dívají spatra. Proto se také zrušily dílny. Už žádné montovny, soudruzi! Populace začala hloupnout, když děvčata přestala šít na panenky a chlapci přestali lepit modely z ábíčka.

Okomentovat