27.12.18

Linda Veselá: Na dětského psychiatra se čeká i půl roku. Lékařů přibývá, ale nestačí to

Děti s poruchou pozornosti, úzkostnými stavy a fobiemi plní ordinace pedopsychiatrů. Podle statistik až devět procent českých dětí trpí ADHD, téměř dvě procenta autismem a procento schizofrenií. Dětských psychiatrů je přitom stále málo, objednací lhůty se často šplhají do řádu měsíců.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Roste zájem o diagnostiku poruch autistického spektra, o poruchu pozornosti s hyperaktivitou, přibývá dětí a adolescentů, kteří se poškozují, poruchy příjmu potravy detekujeme stále v nižším věku. Naše péče je velmi časově, kapacitně náročná, individualizovaná,“ nastínil dětský psychiatr Michal Goetz z výboru Sekce dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

Čekárny psychiatrů praskají ve švech. Obor je podfinancovaný, říká odborník
S vývojovými poruchami v dětství a v adolescenci se v roce 2017 ambulantně léčilo 37 751 nezletilých. S mentální retardací jich za ambulantním psychiatrem docházelo 5 216. U poruch příjmu potravy tvořili nezletilí dokonce téměř polovinu (43,6 procent) všech ambulantně léčených pacientů (1 627).

V roce 2012 přitom bylo nezletilých pacientů ambulantně léčených pro vývojové poruchy v dětství a v adolescenci téměř o deset tisíc méně (29 118). S mentální retardací docházelo za ambulantním psychiatrem 4 607 dětí a adolescentů, s poruchami příjmu potravy jich bylo 1 322.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Čekárny psychiatrů praskají ve švech.

A objednací lhůty v řádu měsíců. On je to nejspíš problém letošního roku. Ale to se jistě všechno záhy napraví, když už se o tom ví.
Takže trošku té statistiky. Když si to pytlici tak nějak bajvoko posčítali, tak dětí z perexu (adhd, autismus a schizofrenie) předškolního a školního věku je nějakých sto čtyřicet tisíc. Což činí 2,2 dítěte na třídu mateřské a základní školy. To by docela šlo. Hlavně, že se postíhala pamlsková vyhláška a ta inkluze, samozřejmě. A k žádné katastrofě nedošlo ani náznakem. Čekačka k psychoušovi pár měsíců... taková prkotina.
Tak, milí učitelé, hodně veselé mysli do nového roku. A jak to máte vy, kolegové? U pytliků jsou v klidu. Na preventivní prohlídky je doposud pravidelně vysílal zaměstnavatel. A zatím docela dobrý. Až tedy na to poměrně vysoké seběvědomí. To by mohlo začít nekontrolovaně a zhoubně bujet.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vina padá na pojišťovny, které mají dojem, že je vše v pořádku. Je problém uzavřít smlouvu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

9 procent ADHD. Kolik v Japonsku?

Okomentovat