2.12.18

Josef Mačí: Zákaz používání mobilů ve školách. Ředitelé narazili na školní inspekci

České školství čeká střet mezi řediteli základních škol a inspektory. Ve školním řádu některých škol se objevil plošný zákaz mobilních telefonů. Česká školní inspekce ale bude při kontrolách žádat vyškrtnutí takového nařízení.
Z doprovodného článku na Seznam Zprávy vybíráme:

Podle názoru inspekce ředitelé novým nařízením porušují tuzemské právní předpisy. Školy zkrátka nemohou preventivně a plošně zasahovat žákům do jejich soukromých práv.

„Neexistuje žádný zákonný důvod, aby se o přestávce omezovalo vlastnické právo žáků,“ dodává Andrys.

Inspektoři tak při kontrole školy budou po ředitelích žádat, aby plošný zákaz používání mobilních telefonů zrušili.

„Nechali jsme si na to zpracovat právní posudek, který na nařízení neshledal nic protiprávního,“ vysvětluje ředitel Základní školy Milady Horákové v Hradci Králové Ondřej Fajfr. „Ať mi to inspekce klidně napíše do zprávy, ale já to měnit nebudu. To, že na to inspektoři mají jiný názor, ještě neznamená, že je správný,“ dodává.(...)

Školní psycholog David Šmahel je ale proti zbytečným restrikcím. „Nekloním se k tomu zakazovat dětem o přestávkách mobily. Je to spíš omezování jejich osobní svobody,“ domnívá se. Skutečně závislostní chování navíc podle něj vykazují dvě až pět procent dětí. „Což nejsou tak vysoká čísla, abychom kvůli tomu museli všem zakazovat technologie,“ dodává Šmahel.10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé totiž bojovali s tím, že žáci mají po celou dobu přestávky mobil v ruce

Vskutku? A proč? Že 'se už spolu často ani nebaví'? A oni to žáci musejí?
Možná by se inspekce mohla také zasadit o zrušení neustálého pedagogického dozoru nad žáky. Třeba by se někteří učitelé o přestávce spolu rádi pobavili...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Měl jsem nedávno inspekci. Co myslíte, že dělal celou dobu pan inspektor, když jsme psali písemku?

Ale k věci, zákazy ještě nikdy k ničemu nepomohly. Zakázat lze vjezd, zakázat lze kouřit v hospodě, ale zakázat telefony, to je krok do temné totality.
Navíc to snad ani nejde. Jak to chcete kontrolovat? Jaké budou sankce? Proč do prčic zase kvůli několika závislákům kolektivní trest?

Kde to jsme. Podívejte se do kalendáře. 2018!!!!
A co když "táta parťák" řekne, že jeho dítě telefon o přestávkách používat bude? To jeho dítě budete šikanovat aby odešlo nebo jak jako?

poste.restante řekl(a)...

A co když zakáže mobily ve škole nějaká ta rodiči založená "alternativka"?
To jim také ČŠI zakáže mobily zakazovat?

Jirka řekl(a)...

Třeba by se někteří učitelé o přestávce spolu rádi pobavili...
Já bych se rád bavil i s žáky, když je o čem a proč.

Proč do prčic zase kvůli několika závislákům kolektivní trest?
Jenom mlčky pěním spolu s autorem. Alespoň si zazpívám: Sociální inženýři - zákaz, příkaz, recidíva!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Právě tady poslouchám, jak za starých časů církev kontrolovala, o čem se mládež baví na přástkách. (pletení povřísel ze slámy)
Aby se prý příliš neodkláněla od bohabojných pravidel.
Takže vy mravokární zakazovači čehokoliv, běžte už do.. (za dveře).

Máme tu už asi 30 let svobodu a chtěli bychom ji mít i nadále... U takovýchto pitomostí to začíná. Vzpomeňte si na rudohlavé zákazy riflí, dlouhých vlasů, řetízků, nášivek a křížků. Chcete to zpátky? Tak se odstěhujte. Nemusíte daleko, třeba do Francie.
Nezlobte se na mě, já radši zapaluju svíčky než auta...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud ještě nedávno nepoužíval učitel mobil při zgramotňování žactva, byl shledán marietereziánským ingotem. Takže příprava žáků na zkompetentňovací hodinu je o přestávce zakázána?
Na druhé straně jde o zdraví, duševní i tělesné zdraví dětí a mládeže. Pamlsková vyhláška byla přijata promptně a prosazena nekompromisně. Až se musela zmírnit. A což taková mobilní vyhláška? Skoro by se hodila pro skutečně zdravé školy. Mobily ze škol!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No však ta pamlsková vyhláška o je taky vrchol debilizmu. Hlavně na VG je to paráda. Automat na nápoje s nápisem, ty můžeš a ty nesmíš..... to je fakt ubohost.
A když zakážou ty mobily, tak jaká je definice zákazu, jako čeho se týká? Podle velikosti obrazovky a školník je přeměřuje? A tablet se SIMkou můžu. A Nokii 3100?
A můžu ho mít v tašce, nebo nesmím vůbec? A můžu volat na tísňové linky a nekoukat se u toho na display? A co hodinky? Jak pozná školník digitální hodinky od těch normálních?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nebo co brejle? Myslím tím ty digi?

poste.restante řekl(a)...

Tohle téma jsme tady probírali už mnohokrát.
Rozumná regulace spočívá v zákazu používat mobil a jiné podobné prostředky během vyučovací hodiny. Pokud pro účely výuky nestanoví vyučující jinak.
Učitelům především vadí, když jsou žáci rozptylováni a vyrušují při výuce. Jestli je to prostřednictvím námořní bitvy na čtverečkovaném papíru, nebo v on-line variantě na displeji mobilu, to už je celkem jedno.

Zakazovat paušálně nosit mobily do školy je hloupost.
Už jen proto, že rodiče mohou chtít mít možnost se s dítětem spojit. Obzvláště u dojíždějících je to i vcelku odůvodnitelné.

Na druhou stranu pokud si škola stanoví, že chce být v tomto směru "netechnologickým ostrovem", proč jí v tom bránit a přikazovat opak?
Můžeme si jistě myslet o tom své, ale k demokracii patří i respekt k odlišnému názoru.
A připomínám, že změny školního řádu schvaluje školská rada, ve které mají třetinové zastoupení i rodiče. Nemyslím si, že by taková zásadní změna mohla být prosazena proti jejich vůli a že by se nemohli ozvat proti opatření, se kterým nesouhlasí.

Takže ono hranice mezi "totalitním" nařizováním může být spatřována z jedné, ale i druhé strany.
Tohle není pamlsková vyhláška, která nařizuje, co se nesmí, aniž nezohledňuje místní specifika. Zákazy mobilů vznikají "zdola" a ne na ministerstvu.

Takže se znovu ptám. Proč to nenechat na školách samotných, jak si pravidla nastaví?

krtek řekl(a)...

Jenom takova slovní hříčka stran toho zapalování - abys zapalovač, musis sám hořet. Jinak to poste.restante zase napsal za mne.

Okomentovat