15.12.18

Jiří Mach: Plošné testování žáků se vrací do hry

Jako bumerang je jednou zavržený nápad zpátky. Asociace krajů oprášila projekt plošného testování žáků na konci prvního a druhého stupně základních škol. Slibuje si od toho zvýšení kvality vzdělávání a lepší kontrolu nad školami. Ale třeba Česká školní inspekce je proti a po čtyřech letech navrhuje obnovit testování v 7. třídě, které by mapovalo schopnosti žáků, a nejen jejich znalosti, jež se dají nadrilovat.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Místo toho inspektoři navrhují testovat u žáků jejich studijní předpoklady, a to v sedmé třídě. „To by ověřovalo studijní potenciál žáků, tak aby už v této fázi povinné školní docházky, tedy relativně včas před volbou další vzdělávací cesty, měli žáci i rodiče základní informace, jaký studijní potenciál žák má, jaké jsou jeho šance na případné studium v maturitním či nematuritním oboru,“ vysvětlil Andrys.

Testy obecných studijních předpokladů už používají i mnohé vysoké školy, protože jsou objektivnější.

„Nelze se na ně nacvičit. Když totiž testujete v přijímačkách češtinu a matiku, dostanete informaci jenom o tom, jak dotyčného konkrétní škola naučila češtinu a matematiku. Kdežto test studijních předpokladů určí, jestli žák umí pracovat s myšlenkami, logicky uvažovat, soustředit se, vyvozovat různé souvislosti,“ vysvětlil Andrys.

Naproti tomu přijímačkové testy, které jsou dnes zaměřeny na znalosti v češtině a matematice, už teď vedou školy k tomu, že se zaměřují jen na tyto dva předměty a pomíjí jinou látku. Vedle toho zvýhodňují děti rodičů, kteří dětem zaplatí přípravné kurzy. A na ně se lze našprtat.

„Mohou pak zamezit v maturitním studiu člověku, který je šikovný a chytrý, ale rodiče nemají na placené kurzy a měl smůlu na školu,“ uvedl Andrys.
7 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Testovat sedmáky na budoucí studijní úspěšnost je nebezpečný výron sociálního inženýrství. O důvod víc ČŠI urychleně zrušit. Není ten Andrys placen Sciofertem?

Vít Tomis řekl(a)...

jak dotyčného konkrétní škola naučila češtinu a matematiku
1) Snad jak se dotyčný naučil češtinu a matematiku, ne?
2) "Naučit" přece patří mezi zakázaná slova. To bylo před pár lety ze strany ČŠI buzerace...

Jirka řekl(a)...

Já jsem všechny své žáky pečlivě seznámil se vším, mnohdy i opakovaně.

Eva Adamová řekl(a)...

"Testy obecných studijních předpokladů už používají i mnohé vysoké školy, protože jsou objektivnější."

No právě že vysoké školy od testů OSP v poslední době ustupují, boom těchto testů je už dávno pryč. Přišli totiž na to, co každý kantor po několika letech ve školstí musí vědět, a to že školní úspěšnost je postavena na třech pilířích - inteligenci, schopnosti se soustředit na daný problém a na píli. U studentů na VŠ k tomu ještě přistupuje i zájem o daný obor.

Zatloukal a Andrys ven!!!

Radek Sárközi řekl(a)...

Těším se na testy píle. :-D

Eva Adamová řekl(a)...

Já myslím, že žádných testů píle netřeba, všechny ty tři pilíře se totiž promítají do školní úspěšnosti žáka, která je patrná ze známek na vysvědčení, pokud se tedy učitelé drží klasifikačních pravidel a ředitel je schopen si to pohlídat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen jestli se časem nebude testovat a soutěžit víc, než se bude zkompetentňovat. Aby bylo pak vůbec co testovat.
Pytlici si dali předsevzetí, že letos už určitě posčítají, kolik hodin celkem se se svými žáky pověnovali zkompetentňování v souladu se vzdělávacím programem. A to i pár let zpětně, protože to ve svých archivech uloženo mají.

Okomentovat