31.12.18

Jiří Mach: Kantoři i žáci jsou zahlceni, burcuje inspekce

Kdo chce moc, nemá nic. Zdrcující letošní výroční zpráva České školní inspekce přišla s šokujícími výsledky: jen minimum škol naučí, co má. Podle inspektorů však nejsou vinni ani kantoři, ani děti, ale hlavně přehlcené rámcové vzdělávací programy (RVP), které nabobtnaly tak, že už je není možné zvládat. To je pak na úkor i základních znalostí a dovedností, které mají školy naučit.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Jedním z hlavních důvodů tohoto stavu je skutečnost, že RVP jsou velmi předimenzovány a obsahují příliš velký objem povinného vzdělávacího obsahu, který v minulých letech stále narůstal,“ řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

„Do RVP se pořád přidávalo a nic se neubralo. Vyšla studie o zadlužování domácností a začala se posilovat finanční gramotnost. Vyšla studie o tloustnutí populace, posílily se hodiny tělocviku. Zaútočil blázen ve Žďáru nad Sázavou, začalo se bavit o bezpečnosti,“ řekl Právu Zatloukalův náměstek Ondřej Andrys.

„V principu to není špatně. Vždycky se ale máme ptát, na úkor čeho něco přidáme. A to se nedělo, přitom týden má stále jen pět pracovních dnů,“ dodal.


Poznámka redakce: Původní verze článku, plná nesmyslných blábolů, vyvolala posměch:


24 komentářů:

Jirka řekl(a)...

V dějepise pro samé dinosaury není prostor věnovat se 20. století
Ondřej Andrys, Česká školní inspekce


Někdy je toho humoru na Silvestra až moc. Na druhou stranu se cítím bezpečněji, když mám jistotu, že nás v té překotně měnící se době vedou odborníci na slovo vzatí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

U andrysů prozřeli!
Tak nějak si pytlici představují podobenství s obrácením ferdyše pištory.
Problém není jen v tom, kolik je toho ve vzdělávacích programech nasmoleno, ale mimo jiné i v tom, kolik je na co času. Pytlici ty nové trendy nijak zvlášť nesledují, ale vždycky bývala u dvouhodinového předmětu plánovaná časová dotace třicet pět vyučovacích hodin na pololetí.
A tak by bylo dobře si pospočítat, kolik to je v té dnešní překotně měnící se době reálně. Kolik hodin zbude na zkompetentňování v té které oblasti, když se odečtou všechny exkurze, divadelní a filmová představení, besedy, spousty projektových dnů, soutěží vědomostních i sportovních a především pak veškerého testování. A čím dál tím častěji se poslední uvedené aktivity cpou do učeben výpočetní techniky. To je k uzoufání. Už běžně se stává, že pytlici některé skupiny žáků nevidí i měsíc v kuse.
Hořko úsměvné na tom všem ale je, že právě ta dnes burcující školní inspekce hodnotí školy ne podle vlastní výuky, ale podle těch didakticky módních aktivit. A pak přijde testovat výsledky výuky. Což je ovšem značně pitomiodní. Proč se netestuje přínos těch mimo výukových akcí?

Jiri Janecek řekl(a)...

Mně se taky líbí, že tato objevná zjištění jsou popsána ve výroční zprávě, která má asi 950 stránek...

Pokud by si to měl přečíst všichni ti relevantní aktéři vzdělávacího procesu - nebo jak tomu říkají u Eduinů - tak to sebere další dva týdny. To už nezbude čas ani na ty dinosaury.

Radek Sárközi řekl(a)...

Původní znění článku obsahovalo perly typu, že se učí, co si myslela Němcová o Vrchlickém... Tohle je upravená varianta.

Eva Adamová řekl(a)...

„Do RVP se pořád přidávalo a nic se neubralo. Vyšla studie o zadlužování domácností a začala se posilovat finanční gramotnost. Vyšla studie o tloustnutí populace, posílily se hodiny tělocviku. Zaútočil blázen ve Žďáru nad Sázavou, začalo se bavit o bezpečnosti,“

Tak už je na čase, aby konečně vyplula zpráva o blbosti české školní inspekce a aby do DVPP bylo zařazeno školení "Jak dosáhnout imunity vůči analýzám, zprávám a konrolám ČŠI účinně a rychle."

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Prvním krokem k nápravě školství musí být zrušenín ČŠI jako instituce zcela zbytečné, ba škodlivé. A géniové Zatloukal a Andrys (a celá ta inspektorská galérka) mohou opět (?) učit.

Janek Wagner řekl(a)...

Andrys učit?! Prosím, prosím, nééééé!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

ČŠI, BIS...


To je nějaká soutěž, kdo plácne větší blbost o výuce dějepisu?

Josef Soukal řekl(a)...

ČTenáři PK z FB ví, že původně byl titulek a obsah ještě zábavnější. Kopíruji svůj FB příspěvek ze včerejšího večera:

ČŠI je už neblaze proslulá směšnými a současně zavádějícími výroky. Čerstvě: "Musíme pořád dělat ruchovce, lumírovce, co si Němcová myslela o prvních prózách Jaroslava Vrchlického?"

(Zdaleka nejde jen o to, že BN zemřela, když bylo Vrchlickému necelých 9 let.)
-
Výrok byl podle komentářů nejprve změněn (Vrchlický a Němcová si vyměnili role), pak úplně zmizel.

Petr řekl(a)...

Prvním krokem k nápravě školství musí být zrušenín ČŠI jako instituce zcela zbytečné, ba škodlivé. A géniové Zatloukal a Andrys (a celá ta inspektorská galérka) mohou opět (?) učit.

Fakt nevím, co pana Sotoláře "žere"? Skoro v každém článku píše, že ČŠI musí být zrušena. Mě to připadá, jako chtít zrušit kontrolory z finančáku, nebo ČOI-ky. Chápu, že na ústředí ČŠI sedí ouřadové, kteří nikdy neučili, ale řadoví inspektoři se regrutují z řad ředitelů, zástupců a učitelů škol. Všechno je o lidech a tak jak existují kantoři, kteří nenaučí ani "ň", tak je to i se školními inspektory, doktory, ap.
Ve školství jsem celkově pracoval 27 let, ve fabrice 16 let. Jako důchodce to z odstupem vidím tak, že by si učitelé měli aspoň na dva roky zkusit komerční sféru. Když jsem přišel z fabriky v roce 1996 do školy, připadal jsem si jak "v ráji". O prázdninách jsem první měsíc věnoval přípravám na nový školní rok a těšil se, jak začnu učit nové žáky.
Když do školy přišla inspekce, byl jsem ve funkci zástupce ředitele, snažil jsem se od nich získat maximum informací, protože "pohled z venčí" je k nezaplacení. I když byli kritičtí, jejich činnost byla k užitku. Možná, že jsem tzv. "narazil" na rozumné lidi.
Vážení bývalí kolegové, přeji vám všem do nového roku a let příštích hlavně zdraví, pevné nervy a nadhled. Vězte, že škola je pouze příprava na reálný život. Co nenaučíte svoje žáky ve škole, to je naučí život sám.
To vše vám přeje důchodce PetrK

Vít Tomis řekl(a)...

Mě to připadá, jako chtít zrušit kontrolory z finančáku

Spravne. Docela dobra myslenka. Sice by o neco klesl vyber dani, ale podstatne by klesly naklady na provoz zbytecnych ouradu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

"pohled z venčí" je k nezaplacení

Na pohled z venčí zpravidla postačí zvednout zadek z fotelu, kousek popojít a udělat čelem vzad. Na to není třeba lidí, kteří by podle všeho měli být špičkovými učiteli, ale kteří v zájmu vlastního dobře usazeného zadku beznadějně rezignovali na to učitelování i vlastní úsudek.

škola je pouze příprava na reálný život

Není... Reálný život člověka začíná jeho narozením.
Ta záměrně matoucí 'přípravová' smyšlenka má navodit jakési povědomí, že školní aktivity mají důsledně odpovídat jakýmsi nezbytným potřebám až teprve toho následného budoucího života. A to ještě nejlépe podle vlastních představ o těch budoucích potřebách a především pak jedině zábavnou formou. Jako kdyby ten reálný život byl takový jeden velký, nikdy nekončící mejdááán. A když se ta příprava tak nějak zanedbá, postačí vyhledat odborníka na šťastný život a budování hvězdné kariéry.

Vít Tomis řekl(a)...

Jako kdyby ten reálný život byl takový jeden velký, nikdy nekončící mejdááán.

A není snad? Jinak bych se musel zbláznit...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jako zasadni pricinu toho vseho marasmu ve skolstvi vidim to, ze se do nej montuje kde kdo. Protoze kazdy ma dojem, ze..... Zato ucitelu se nepta nikdo. Leda tech sesti vybranych jedincu , souznicich se soucasnou dojmologii vsehomira.
Takze je uplne jedno, jestli se udela revize nebo jestli se udela cokoli dalsiho. Vznikne zase jen experimentalni hovadina, zpocatku do nebes vychvalene domluvenou klakou v mediich. Aby se dost zahy zjistilo, ze je to nesmysl a v nem utopene miliony( ktere vsak mezi tim mnohe skoncily na soukromych uctech neucitelu).
No, nejak to do toho duchodu pretrpim.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Mě to připadá, jako chtít zrušit kontrolory z finančáku, nebo ČOI-ky.

Kontroloři mají kontrolovat, co se kontrolovat má a dá, i když je to k smíchu, třeba ty popisky tříd. (Teď vidím, že jsem větu seskládal jako jeden z úkolů letošní Olympiády z češtiny.) Ale pochybuji, že ČOI si hraje na metodický orgán a rozdává rady, co a jak se má dělat. ČŠI nekontroluje, ale kecá do kdečeho. "Paní učitelko, jak to, že děti nebyly na koberci." "Pane učiteli, proč děti nebyly ve skupinkách." Na koberci by měli být takoví inspektoři, ale nebudou, neboť ryba smrdí od hlavy. A proto soudím, že ČŠI musí být zrušena. V zájmu školství a vzdělávání. Pěkně po Finsku.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

škola je pouze příprava na reálný život

Není... Reálný život člověka začíná jeho narozením.

Děkuji Pytlíkům za tato slova. Oddělovat školu od reálného života je pitomost.

mirek vaněk řekl(a)...

Inspekce má kontrolovat!!! Padni komu padni.

Inspektor by měl být dobře placený vynikající učitel, který má metodiku v malíčku. Měl by byt schopen poradit a nepodléhat módním trendům z pseudoškolení teoretiků, jak tomu už řadu let je. Měl by mít kontakt s realitou. Tak jak tomu bývalo před mnoha lety(viz příspěvek Petra). Je zarážející, že 30 let po změně režimu je teprve schopna inspekce vyplodit první dotazník(anonymní s otázkami délka vaší praxe a aprobace - tedy negativní vyjádření kantorů vynásobte koeficientem větším než 1 a dostanete realitu), který dá učitelům a žákům a na výsledcích založí výroční zprávu.

Jenže dnešní inspekce je politická. Bojí se do toho hrábnout. Dřív radši mlčela a dnes podkuřuje. Inspektoři radši píšou blbosti, aby nenarazili. Neboť když šlápnou na kuří oko někomu s politickými konexemi, tak se jim to shora vrátí. A vedení inspekce si hraje na metodika a při tom vůbec netuší jak to na školách vypadá. Řadu let se snažili při inspekci nevšimnout si katastrofálního stavu a teď se probrali a vykřikují bláboly(které si přečetly v médiích od expertů na školství). Prohlášení vedoucích představitelů inspekce je toho důkazem.
O předimenzovaných RVP - to je jeden blábol. S rozsahem osnov se to nedá srovnat. Je tam toho polovina a záleží na úhlu pohledu každého, co si pod tím představí, jen přibylo keců, které nikdo nečte. To je to zvyšování efektivity vzdělávání.
O testování studijních předpokladů - ještě větší blábol. To dělá Mensa. Každý učitel vám potvrdí, že velkým problémem dnešního školství jsou flákající se zakrnělí žáci s vysokým IQ, kteří ví, že i když na všechno kašlou, stejně projdou a dostanou se, kam budou chtít. Nic jim nehrozí a jsou přece peníze pro školu. A kdyžtak to rodiče vyžehlí. Jediné, co jim kazí fazonu je státní maturita a přijimačky. A pak jsou na úřadech práce, protože pro zaměstnavatele jsou absolutně nespolehliví a jako podnikatelé skončí nedodržováním zákonů.
Moderní zaklínání se motivací žáka, kterou nikdo není schopen v reálu dělat, problém jen prohloubilo. Nepochopili, že problém nevyřeší armáda lektorů, ale armáda motivovaných učitelů, kteří mají čas na svou práci a na žáka.

Ano poctiví a spolehliví kantoři jsou zahlceni, protože každý na ně háže svoje povinnosti a práci. Od rodičů, sociálky, lékařů přes policii až po ředitele. Hodina času na přípravu hodiny výuky je jen vzpomínkou.
Žáci jsou zahlceni mobily. Mobilní data přetěžují mozek. Obrázek je kvantitativně násobně datově výživnější než text. Když si žák zapráská mozek obrázky polonahých youtuberů, pak nestíhá pobrat školní záležitosti. A nějaké zpracování dat se nepěstuje. Matematiku a přírodní vědy utlumíme a budeme pouštět videa při rozvíjení měkkých kompetencí. A budeme se divit?
Aby na to inspekce přišla na to si musíme ještě řadu let počkat, pokud ještě nějaké kantory inspekce najde.

Přeji Všem poctivým pracovníkům ve školství hodně zdraví a štěstí do nového roku. A ať se konečně opravdu začne české školství zlepšovat po všech stránkách.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Moderní zaklínání se motivací žáka

S tou motivací je takové nějaké zašmodrchané. Pytlici vždycky vycházeli z povědomí, že dítka přistupují ke studiu už přesvědčena o jeho patřičnosti. Na odborné škole proto, že se oboru hodlají věnovat i do budoucna, a na všeobecně vzdělávací škole, že se hodlají vzdělávat na některé ze škol vysokých.
V každém případě se pytlici už delší dobu zabývají otázkou, kdo je odpovědný za motivaci pytliků žít zdravě. Jestli to je jejich praktický lékař, zdravotní pojišťovna a nebo ministerstvi zdravotnictví. A kde by se případně měli dožadovat nějaké náhrady za újmu způsobenou příčinnou chorobou.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Pomáhat a chránit" - to má na štítě napsána Policie CR nebo ČŠI? U té druhé instituce jsem si toho jaksi nevšiml. Třeba v takovém Finsku (vzor našich reformátorů a všemožných aktivistů) byla školní inspekce zrušena.
Pravdou taky je, že RVP se stalo neprůchodným pralesem. Rozumné ŠVP aby z toho génius vytvořil. Revize RVP však není reformou, je to jen kosmetická změna.

Ygrain řekl(a)...

"Fakt nevím, co pana Sotoláře "žere"? Skoro v každém článku píše, že ČŠI musí být zrušena. "

Pan Sotolář tím předvádí svou znalost klasických dějin.

A když už jsme u dějin: víte, vážení, jak se jmenoval český vynálezce parního automobilu? Jestli ne, otevřete učebnici vlastivědy pro páťáky. A umíte vyjmenovat význačné události z cca posledního půl roku 2. světové, na den přesně (nahlédnuto v sešitu 1. ročníku SOŠ)?

Jsem rozhodně pro, aby žáci znali ledasco nazpaměť i bez gůgla, ale tohle je opravdu zaplevelování paměti. O ČŠI si můžeme myslet cokoli, ale asi by nebylo špatné přitom zapomínat na moudrost předků - konkrétně o kuřeti a zrnu, a potom tu o dítěti a vaničce. Pan Sotolář by to třeba věděl i latinsky ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

 
Finsko náš vzor!
 

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici mají intentivní pocit, že ČŠI metamorfovala v VÚČEF.
To jest Výzkumný Ústav Čerpání Evropských Fondů.

Jiri Janecek řekl(a)...

"A když už jsme u dějin: víte, vážení, jak se jmenoval český vynálezce parního automobilu? Jestli ne, otevřete učebnici vlastivědy pro páťáky. A umíte vyjmenovat význačné události z cca posledního půl roku 2. světové, na den přesně (nahlédnuto v sešitu 1. ročníku SOŠ)?"

Josef Bozek, 1815... Meli jsme to na ozdobne uterce…

Akorat teda nevim, jestli musi bez vyjimky platit, ze co je v knize, musi dite vedet, a ze co musi dite vedet, musi mit zapsane v sesite. Pokud jo, kritizoval bych spis nez (z principu hloupe) RVP ministerstvo (za to, cemu dava dolozku) a konkretni skoly za jejich SVP.

Josef Soukal řekl(a)...

Pro nefejsbukáře - aktualizace příspěvku:
Aktualizace z 2. 1., 8.54.
Připravil jsem souhrnnou odpověď na podněty z komentářů ve facebookových skupinách a na stránce www.pedagogicke.info.cz

1) Podle komentářů z diskuse a na základě pozdějšího náhledu byl příspěvek bez vysvětlení pozměněn, citovaná formulace nejprve upravena, pak vypuštěna. Vzhledem k tomu, že článek připravoval zkušený novinář (byť nikoli nestranný - ale to je jiná kapitola), nepovažuji za pravděpodobné, že by vypuštěné pasáže neodpovídaly tomu, co skutečně zaznělo.
2) Nemám nic proti hyperbolám, ale nesmí být diletantské, jako v tomto případě. Doplňuji, že se při výuce literární historie sice občas zmiňují závažnější literární polemiky či jen názory (například obrozenců na Máchův Máj), nikdy to ovšem nebyl fundament výuky literární historie; současně je třeba říct, že v principu mohou být takovéto informace plně funkční.
3) RVP nestanovují výuku ruchovců ani dinosaurů; stačí nahlédnout do příslušných částí RVP. RVP pro střední odborné vzdělávání v oblasti společenskovědní věnuje mnohem víc pozornosti moderním dějinám než období od starověku do novověku.
4) RVP v oblasti učiva uvádí obsah daného oboru, ten je dán objektivně (nelze vynechat savce, mechaniku, literární teorii...). Nikde ovšem není stanoveno, že všem uvedeným částem je třeba věnovat stejnou pozornost, to je záležitost ŠVP a konkrétní výuky. Zůstanu-li u češtiny, např. literární historie má podle mého názoru na ZŠ hrát jen malou roli (a poprávu se tedy neobjevuje v přijímacích testech), přesto jí část škol věnuje neúměrnou pozornost. Ruchovce a lumírovce - oblíbený terč nečeštinářů, dnes už naprosté klišé - lze učit jako součást jednoho tématu (česká literatura druhé poloviny 19. století, do nástupu generace 90. let), výběrově, v domácích a evropských souvislostech, s důrazem na konkrétní texty. Kolik času učitel tématu věnuje, je primárně jeho věc, podstatný je obsah a způsob výuky.
5) Z vyjádření v článku čiší představa, že se podaří pro každý předmět vyabstrahovat jakési nové osnovy. Na základě znalosti češtinářských pasáží jednotlivých RVP soudím, že určité formulační a obsahové úpravy v oblasti jednotlivých oborů (celkovou koncepci a obsah RVP nyní pomíjím) jsou nutné, ale pro revoluci prostor není (odkazuji na body výše).
-
Někteří diskutující se dožadují dalších uvedení dalších sporných výroků ČŠI. Namátkou – při spuštění inkluze ČŠI za hlavní problém považovala nedostatečnou motivaci učitelů v této oblasti a nedostatek sebedůvěry při realizaci inkluze; ještě vloni v souvislosti s přijímacími testy nijak neřešila otázku, zda ověřují studijní předpoklady (a upozorňovala na důsledky nezavedení hranice úspěšnosti pro přijetí), letos tvrdí, že neexistuje žádný vztah mezi centrálními přijímacími testy a úspěšností u maturity, protože testy ověřují jen znalosti, nikoli studijní předpoklady – zdá se, že názor inspekce se „pružně“ vyvíjí podle toho, jaký vítr zrovna v Karmelitské fouká; že je letošní tvrzení falešné, není snad třeba vzhledem k podobě textů dokládat.

Okomentovat