1.12.18

Jiří Kostečka: Já to znám jako "Nepoužívejte cizích termitů, aby to neskončilo katastrálním fiakrem."

Jiří Kostečka ostře reaguje komentářem na text Jiřího Karena Učitelé se bouří proti konzervativní tradici: "Jinak takovou snůšku hovadin už jsem nečetl hodně dlouho. Pytlíci si už dříve správně všimli účelového sesmolování "vzorových témat" v seriálu Nechte nás sakra učit dobře. Jediné, co v té Karenově slátanině sedí naprosto přesně, je konstatování "zoufalé podfinancování českého školství a ostudné platy učitelů"."

Jen v rámci možnosti využití tohoto blábolu pro mediální výchovu uveďme několik citátů, které jsou přímo kvintesencí podrazácké novinářské manipulace a sprostých argumentačních faulů:
  1. "Tomu všemu čelí v českých školách řada pedagogů" - Řada: to je percentuálně kolik? Jaký vědecký výzkum to zjišťoval a kde byly jeho výsledky publikovány?
  2. "Hluboká konzervativnost českého školství podle některých možná souvisí s tím, že řada učitelů často spadá do psychologického typu „ochránce“ (nutno přiznat, že podle vědecky sporné teorie MBTI) zapáleně hájícího status quo" - "Možná", "řada" učitelů, "podle vědecky sporné teorie": to se vážně autor článku nestydí ani trochu? Kromě toho: kdo nezvratně dokázal, že současné české školství je skutečně konzervativní? Kde bere autor tohle urážlivé přesvědčení? Na základě deseti ublížených příběhů?
  3. "Nicméně se ukazuje (i na základě výzkumů), že ona katastrofálně tradiční škola plná frontální výuky, biflování, autoritářství, ponižování, nadvlády a frustrace je stále výrazně většinovým trendem, zvláště v oblastech mimo velká města." - Na základě JAKÝCH výzkumů?? Nevím o jediné vědecké studii, která by prokázala, že autoritářství a ponižování je na našich školách "výrazně většinovým trendem". A pokud jde o frontální výuku: to je stejný nesmysl jako onen idiotský výrok o metodě výkladu. Za prvé frontální výuka je často jediná možná ve třídách o 30 žácích, má-li učitel aspoň trochu stíhat, za druhé skupinová práce se nehodí pro každé téma a každou didaktickou situaci. Paušálně spláchnout biflování už je hloupost hraničící s poletující holubičkou: v každém předmětu jsou pasáže učiva, jež se prostě odvodit nedají (v češtině např. vyjmenovaná slova), jinde musí mít žák/student v hlavě potřebnou sumu fakt, jinak nedokáže z ničeho odvozovat něco a jen žvaní; konečně existují situace, kdy člověk musí mít nabiflované vědomosti v hlavě, protože není čas ani možnost si je dohledávat v dané chvíli na internetu (např. při lékařském zákroku).

Atd. Neskutečný paskvil! Problém je v tom, že tyhle kecy aktivistů a neziskovek se někomu (žel často rodičům a dospívajícím žákům) hezky poslouchají, ovšem ve školství můžou napáchat nekonečné škody. Respektive už páchají.

Text byl přidán jako komentář ke článku Jiřího Karena Učitelé se bouří proti konzervativní tradici.

4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Děkuji za tento komentář.

Jirka řekl(a)...

Kde stojí řada učitelů, kteří se bouří proti novátorství pro novátorství za každou cenu?
Rád bych se postavil na její konec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Konec dobrý, všechno dobré.

Ygrain řekl(a)...

Pěkná verze, ale ta moje je úspornější :-)

Navíc mám škaredé podezření, že slůvko "fiakr" je nejen cizího původu, ale i archaismus, a ze strany příjemce by mohlo skutečně dojít ke zmatení pojmů.

Okomentovat