29.12.18

Jan Martinek: Sestry by mohly dětem píchat inzulin přímo ve škole

Dětí s cukrovkou v Česku přibývá a k nezbytným úkonům diabetika patří aplikovat si několikrát denně inzulin. Tomu se nevyhnou ani školáci, kteří musí dostat svou dávku životně důležitého léku většinou v době oběda. Zatímco doposud dohlížejí ve škole na aplikaci inzulinu učitelé a někdy i rodiče, v budoucnu by to mohly být zdravotní sestry poskytující domácí péči, které by do škol dojížděly.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Ministerstvo zdravotnictví s resortem školství chystají legislativní úpravu, která by umožnila provádět zdravotní výkony přímo ve škole. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové to souvisí s inkluzí. „Zvýšil se počet dětí ve školách, které mají různá onemocnění, jež vyžadují poskytnutí zdravotní služby v době vyučování,“ řekla Právu.(...)

Podle ní nejde výhradně o diabetiky. „Spektrum řešených zdravotních výkonů je širší,“ řekla Právu. Dětí s diabetem prvního typu je v ČR v současnosti kolem čtyř tisíc, za posledních dvacet let se jejich počet ztrojnásobil.

Podle ministerstva zdravotnictví by nová úprava měla zahrnout školu do zákona ve zdravotních službách. „Prostředí školy v době školního vyučování není nyní v zákoně o zdravotních službách uvedeno ve výčtu prostředí nahrazujících domácí prostředí pacienta, ve kterém je také umožněno poskytovat zdravotní služby. Případná legislativní úprava by tedy měla jít tímto směrem,“ řekla Právu Štěpanyová.

Ministerstvo školství souhlasí. „S ministerstvem zdravotnictví jsme o možnosti, že by do škol měly přístup sestry v domácí zdravotní péči, jednali. MŠMT s tímto návrhem souhlasí, je v souladu s našimi požadavky,“ řekla Právu mluvčí ministerstva Aneta Lednová.


Žádné komentáře:

Okomentovat