14.12.18

Interview Plus: Kdyby vláda učitelům nakonec nepřidala slíbených 15 %, přišla by naše reakce, říká šéf odborů Středula

Dočkají se učitelé lednového zvýšení platů, jak jim vláda už dvakrát slíbila? Nebo se dnes „přidává“ jen těm, kteří umějí kabinet přimáčknout ke zdi? Co by odbory dělaly, kdyby se nakonec dohoda odložila? Průměrná mzda v České republice vzrostla ve srovnání s loňským rokem o 8,5 % a přesahuje 31500 Kč. Ne ale u všech a někteří, jako jsou teď učitelé a nepedagogičtí pracovníci, zatím na své vládou slíbené 15% navýšení čekají.
Z doprovodného článku Jana Bumby a Věry Luptákové na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula si prý nedovede představit, že by k naplnění dohody nakonec nedošlo. „Kdyby se tak nestalo, tak se stane reakce,“ říká. „Z případné neaktivity vlády by opravdu mohla vzniknout protestní akce… Je to ale dost nepředstavitelná situace,“ dodává. Pokud by ale vznikla, jsou prý odbory připraveny velmi rychle jednat.

Pocítí učitelé zvýšení platů opravdu i na svých peněženkách? Zlepší se situace ve školství, nebo se tak jen zalepí „nejhorší díry“? „Částečně se situace kantorů zlepší, ale kýžený efekt to pořád nepřinese,“ tvrdí předseda ČMKOS. Situace ve školství prý není dobrá nejen kvůli nízkým platům, ale i prestiži povolání.

„Další navyšování musí následovat. Už jen ve srovnání profese učitel−učitelka zemí OECD patříme k absolutně nejhorším. To všechno dohromady pak rozhodně nevypovídá o tom, co tady občas říkají politici, podle kterých je vzdělávání tak důležité pro současnost i budoucnost. A konkrétních zaměstnanců se to pak netýká tak, jak by mohlo.“4 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Středula svým výrokem přiznává bezradnost, protože toho, co by mohl udělat, aby to přineslo efekt, moc není. Vlastně není nic.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdyby vláda učitelům nakonec nepřidala slíbených 15 %, přišla by naše reakce

Patnáct procent? Všem učitelům? To jest jednomu každému učiteli?
Tak to tedy přijde ale hodně bouřlivá reakce! Středula bude rejdit jako sodík po hladině vody.

poste.restante řekl(a)...

Bububu.
Obléknou si odboráři žluté vesty a nastříkají kopyta Václavova koně na růžovo, jako Francouzi Vítězný oblouk?
Mam se začít bát, anebo těšit?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A bude do té reakce patřit padák pro Dobšíka?

Okomentovat