3.12.18

DVTV: Přibývá záškoláků, děti selhávají, inkluze nefunguje, tlačí ji neziskovky, říká Pilař

Retardovanému dítěti, které vzdělávání nechápe, nepomůže ani deset asistentů, rozboří hodinu, je neúspěšné a neučí se, pak chodí po ulicích a páchá trestnou činnost, kritizuje Jiří Pilař z Asociace speciálních pedagogů. Ministerstvo školství podle něj vehnalo učitele do předem prohrané bitvy. Spoustu učitelů nezvládá už děti v první a druhé třídě, metodici, kteří inkluzi chystali, vůbec nebyli v praxi, říká Pilař. Ministerstvo školství prý podléhá tlaku neziskových organizací. Ty chtějí realizovat inkluzi šmahem a hned, dodává.
Video na Aktuálně.cz

7 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Institut pro sociální inkluzi dá něco na svůj Facebook a redaktor se na to ptá hosta? :-o

Nicka Pytlik řekl(a)...

inkluze nefunguje

Pokud si pytlici dobře vzpomínají, Jiřího Pilaře kdysi odkudsi vyhodili.
Jestli on nebude tak nějak zahořklý.

Unknown řekl(a)...

Vážený(ná) Nicko Pytlíku, to že mne před desetilety Zelené Lišky vyhodily z ministerstva, jsem bral již tehdy jako potvrzení své odbornosti a odbornosti všech těch, kteří již tehdy volali po smysluplné a nikoliv plošné integraci, která se nám jednou vymstí. Tedy nikoliv zahořklost, k té nemám důvod. Milý(milá) Pytlíku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V jedné ze svých mnoha porouchaných identit trpí pytlici utkvělou představou, že jsou kovaní odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří. A tak se tedy jako pitomci chovají a zejména pak i vyjadřují.
Naštěstí si je blízké okolí pytliků této skutečnosti vědomo a takové projevy vnímá spíše jako nadsázku, protože běžně se pytlici prezentují jako taková bezvýznamná trdla, která ten zkompetentňovací kvas dnešní překotně měnící se doby z povzdálí sledují a příležitostně do toho zatnou sekeru svojí zbytnělé jízlivosti.
Takže to berte, pane Pilaři, spíš jako poněkud svérázný projev souznění.

Ivo Mádr řekl(a)...

To že inkluze po českém způsobu nefunguje už dávno vyštěbetali vrabčáci na parapetech oken MŠMT. Jen zavilí příznivci těchto pochybných změn českého školství neslyší ony vysoké a varovné tóny onoho štěbetání. Nejhorší asi bude zjištění, že oni nejen neslyší, ale ani nevidí. Zřejmě budou pevně navázáni na jisté penězovody.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že ten úlet poplatný nadnárodnímu třeštění a tlačený zdejšími pomatenci nebude fungovat, se štěbetalo na různých diskusních fórech od nepaměti.
Na mšmt zatloukli okna óesbé deskami a štěbetali označili za tmáře. Kdyby to šlo, zakázali by štěbetalům vstup do školních jídel i bufetů, a hladem by je mořili.

Unknown řekl(a)...

"Pokud si pytlici dobře vzpomínají, Jiřího Pilaře kdysi odkudsi vyhodili."

Vyhodili ho sice odkudsi dvakrát (poprvé z funkce ředitele odboru speciálních škol na MŠMT a o pár let později ještě podruhé z funkce ředitele odboru školství na Magistrátu), ale to vlastně není v podstatě ani důležité. Poprvé nevyhovoval kdysi novému vedení ministerstva a Straně Zelených a podruhé pak nevyhovoval jeho vlastní straně TOP09, která ho na Magistrátu odstřelila jako obětního beránka, aby si při nešťastném slučování pražských středních škol zachovala tvář a neztratila renomé u pražských učitelů.

Podstatný je za dané situace spíše neskonale slabý obsah rozhovoru kolegy Pilaře na DVTV, který dokumentuje současný obraz speciálně pedagogické dojmologie, která v tomto oboru vládne, ale i otřesně slabou argumentaci, která je vyvozována z části z četných návštěv ve školách a z části z etopedické praxe, které se pan doktor Pilař nyní věnuje. Když se graduovaný etoped vyjadřuje k psychopedické problematice, která mu není po odborné stránce vlastní a nikdy se jí profesně ani na vteřinu nevěnoval je to vždycky tak trochu úsměvné poslouchání. Dokumentuje to skutečnost, že ani speciální pedagog není v oblasti tak širokého oboru, jakým je speciální pedagogika, vždy odborníkem a světa znalým prorokem. Že máte ve škole speciálního pedagoga? Báječné! Ale on je to etoped, surdoped, nebo tyfloped či somatoped, ale ve škole, kde působíte, je třeba, aby tento speciální pedagog byl psychoped. A podobné je to i s rozhovorem pana doktora Pilaře. Vyjadřuje-li se pediatr k problematice geriatrické péče, či naopak, je to vždycky tak trochu legrace a sranda k popukání. A přesto, je to přece lékař, že? Pouze s tím drobným rozdílem, že tento lékař působí v naprosto jiném oboru lékařské péče, než ke kterému by se při rozhovoru s panem redaktorem měl vyjadřovat.

Mám pocit, že situace v Asociaci speciálních pedagogů je tak trochu obdobná, protože v ní patrně dominují převážně psychopedi, ale třeba se hodně pletu. Tak proč, pre Boha živého, nepošle asociace do DVTV nějakého graduovaného psychopeda? To tedy opravdu nechápu!

Okomentovat