26.12.18

ČT24: Vzhůru k třiceti tisícům a výš. Lidem ve školství se výrazně zvýší platy

S novým rokem porostou výdělky řadě státních zaměstnanců. Znovu dostanou přidáno i profese, které pracují ve školství. Zvlášť v případě učitelů se na potřebě zvyšovat jejich výdělky shodují politici napříč různými stranami. Naposledy dostali kantoři přidáno v listopadu 2017. Další peníze jim přibydou už za týden.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„V objemu narostou o 15 procent. Deset procent půjde do tarifní částky – to je to, co rovnou uvidí na své výplatní pásce – a pět procent je objem netarifních prostředků. Ty má k dispozici a bude mít k dispozici ředitel,“ vysvětlil ministr školství Robert Plaga (ANO).

Kromě učitelů dostanou víc i nepedagogické profese, třeba školníci nebo kuchařky. Jim se tarifní plat zvedne o šest procent, ředitelé pak budou mít další čtyři procenta navíc na jejich odměny. Ministr předpokládá, že platy ve školství porostou i v dalších letech.
5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

pět procent je objem netarifních prostředků. Ty má k dispozici a bude mít k dispozici ředitel,“ vysvětlil ministr školství Robert Plaga (ANO).

Kampak potečou?

fp řekl(a)...

Výrazné zvýšení platů? Možná mi není zcela jasný význam slova výrazné. Stačí čtvrtá minuta této reportáže a je hned jasno. Učitel tedy pracuje na třetinový výkon státního zástupce.

P. Vršecký řekl(a)...

Proč zrovna státního zástupce? Oni mají státní zástupci taky tolik volna, musí strávit tak málo času na pracovišti, večer a o víkendu nedělají a je tak snadné stát se státním zástupcem? Srovnávejte srovnatelné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Srovnávejte srovnatelné.

Různá srovnávání různě drhnou. Už mezi učiteli různých stupňů školy a různých aprobací je různé řevnivosti dost a dost. Třeba chudák učitel matematiky, na jehož bedrech leží budoucnost myšlení příštích generací pracovníků v té dnešní překotně měnící se době hořekuje, že takový tělocvikář hodí do placu merunu a má pro dnešek hotovo. Nebo chudák učitel tělesné výchovy, na jehož bedrech leží budoucnost zdravého životního stylu příštích generací občanů v té dnešní překotně měnící se době lamentuje, že takový matikář u žactva vystačí s násobilkou a kružnicí až do maturity. A přitom se zcela cíleně tají skutečnost, že nejtěžší to mají učitelé informatiky. Na gymnáziích pak zvláště.
V každém případě, pokud se někomu zdá práce státního zástupce, a nebo učitele dostatečně lukrativní, ať to jde dělat bez váhání. Co mu brání?

Pytliky v tomto případě ovšem nezanedbatelně sere, že pokud kdejaký pisálek nemá právě nosnou myšlenku, začne pojednávat o přidávání peněz učitelům. A protože o nosnou myšlenku se dnes zavadí jen zřídka kdy, mele se o přidávání peněz učitelům soustavně.
Je to totiž nedílná součást masivní a dlouholeté kampaně všelijakých odborníků na vzdělání, konzultaqntů, auditorů a nově i analytiků. Kampaně ostouzení pedagogických sborů a tím likvidaci státních škol. Což ale pytliky v podstatě těší, neboť by to bezesporu zajímavě honorované snažení mohlo vést ke zrušení povinné školní docházky kompletně.
Tak kdyby to neustálé přidávání pokrylo alespoň inflační růst cen.

P. Vršecký řekl(a)...

Už dřív jsem tady napsal, že výrazné zvýšení platů učitelům přeji, ale bohužel v něj nevěřím.

Okomentovat