27.12.18

ČT24: Kdo zaplatí dětské skupiny a mikrojesle? Ministerstva práce a školství se dohadují

Ministři kabinetu Andreje Babiše (ANO) se neshodnou na způsobu financování dětských skupin, které suplují nedostatek místa ve školkách. Ministerstvo práce navrhuje, aby stát v těchto zařízeních spolufinancoval místa pro děti do čtyř let. Podle resortu školství je takový návrh nesystémový.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

S financováním nyní pomáhají dotace z Evropské unie, ty ale můžou do pár let skončit. Peníze by nově měly jít přímo ze státního rozpočtu. „Nám se jedná o to, aby financování dětských skupin a mikrojeslí bylo do budoucna systémové,“ zdůrazňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle resortu by peníze měly pocházet ze tří zdrojů: od zřizovatelů, z příspěvku rodičů, který by neměl být vyšší než třetina minimální mzdy, a ze státního rozpočtu. Z toho by se mohlo na jedno dítě hradit zhruba 7 a půl tisíce měsíčně. K návrhu má ale výhrady ministr školství.

„Jedná se o nesystémový návrh, který by vedl k duplicitě financování zvláště v případě tří- a čtyřletých dětí, které dle našeho názoru mají být v mateřských školách,“ oponuje ministr školství Robert Plaga (ANO). „Nebudeme mít dva paralelní systémy, ale aby rodiny mohly slaďovat práci a děti, tak musí mít dobré podmínky,“ vyjádřila se Maláčová.2 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Jsem rád, že MŠMT dalo v této věci Pedagogické komoře zapravdu, když jsme na tento problém před měsícem upozornili a jednali o tom i s ministryní Janou Maláčovou...

https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/11/jednani-s-ministryni-janou-malacovou-o.html

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tohle bylo vždy v gesci MPSV

Okomentovat