28.11.18

Zbyněk Němec: Legislativní změny v profesi asistentů pedagoga: zkušenosti škol jsou v přímém rozporu se záměry zákonodárců

S přibývajícími počty asistentů pedagoga v českých školách se tato profese stala jedním z nejvíce diskutovaných témat, souvisejících s problematikou společného vzdělávání.

Protože zde dochází v posledním roce k výrazným legislativním změnám (a další se připravují), a protože jsme přesvědčeni o tom, že v zájmu všech aktérů (zákonodárců, pedagogické veřejnosti i žáků) je vytvořit vzdělávací systém co nejefektivnější, rozhodli jsme se uspořádat malou anketu. Chtěli jsme v ní na vzorku několika základních škol zjistit, jak současné nebo připravované změny v oblasti asistentství ovlivňují nebo by mohly ovlivnit stav vzdělávání v těchto školách.

Z článku na AsistentPedagoga.cz vybíráme:

Nejen na základě vlastní znalosti tématu, ale (zejména) na základě výše uvedených zkušeností škol a pedagogických pracovníků, proto pro další legislativní úpravy profese asistentů pedagoga doporučujeme:

  1. Zrušit stávající rozdělení přímé a nepřímé pedagogické činnosti asistenta pedagoga v poměru 90% a 10% z úvazku – nastavení poměru přímé a nepřímé pedagogické činnosti ponechat v pravomoci ředitele školy tak, aby nepřímá pedagogická činnost mohla být (v souladu s Nařízením vlády č. 75/2005 Sb.) až do výše 50% z úvazku.
  2. Upustit od plánovaného omezení počtu asistentů pedagoga na jednu třídu. Zachovat stávající model, ve kterém mohou být souběžně až čtyři pedagogičtí pracovníci ve třídě.
  3. Přijmout opatření, která povedou k dalšímu posílení počtu asistentů pedagoga ve třídách. Zamezit jakýmkoli legislativním a jiným organizačním úpravám, které by naopak mohly vést ke snižování počtu asistentů pedagoga ve školách.

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

1/ více asistentů je třeba pouze ve speciálních školách pro žáky s opravdu těžkým postižením
2/rozdělení na přímou a nepřímou práci je dobré a AP ji kvitují s povděkem
3/přijmout opatření, která povedou k omezení AP ve třídách a posílení konečně kompetentních pedagogů jako paralelních učitelů ve třídách

hanapila řekl(a)...

1) Nejsme speciální škola, přesto v jedné třídě máme 2 AP a nedovedu si představit, že by byla 1. Ve třídě, kde je žák s kombinovaným postižením (těžké tělesné postižení, oční vada, závažná porucha komunikace), který potřebuje AP stále u sebe, a další žáci s poruchou učení a chování, to opravdu jeden AP neobsáhne.

V další třídě bychom 2 AP také uvítali, tam jsou 2 žáci s LMP a dalších 6 s poruchami učení.

Od stolu mimo praxi, je rozhodování a škrtání snadné. V terénu je to pak jinak.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ap pracuje jako pomocnik ucitele a ne pomocnik zaka. Jestlize ucitele nezvladaji vzdelavat dite s tezkym kombinovanym postizenim, meli by ho vzdelavat lidi, kteri to zvladnou. Zaci s lmp nepotrebuji vubec zadneho asistena, ve specce jich mame i 12 ve tride a bez asistenta jsme se obesli tricet let. Takze pokud ty deti nezvladate bez ap, je evidentni, ze inkluze vam nefunguje a ty deti potrebuji dobrou peci ve specce. Je mi spatne z techto hloupych pokusu na detech. Tohle nemuze prinest nic dobreho hlavne pro ne.

Okomentovat