13.11.18

Vybíráme z archivu: Plošné testování ministra Dobeše jako tunel

Z archivu vybíráme téměř sedm let starý článek o přípravě plošného testování a nedávno kritizovaného systému InspIS, který byl publikovaný na České škole.

Ministr Dobeš se podepsal pod stamilionový tunel do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ministerstvo školství zcela opominulo, že systém pro plošné testování již byl jednou za peníze z téhož operačního programu vyvinut a plošně vyzkoušen ve Středočeském kraji v letech 2008-2011 v rámci projektu Eskalátor. Opakovaný vývoj a pilotáž za mnohonásobek této částky je evidentním plýtváním.

Co se můžeme dočíst o tříletém projektu Eskalátor, který realizovala společnost SCIO, na jeho webu:

Projekt Eskalátor sleduje a rozvíjí znalosti a dovednosti žáků 4. – 9. tříd základních, malotřídních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií formou unikátních ověřovacích testů a individualizovaného e-learningu v anglickém jazyce a čtenářské gramotnosti v českém jazyce, toto vše online.

Plánované náklady na projekt Eskalátor v rámci Středočeského kraje byly téměř 18,5 milionu korun, 80 % z této částky byly náklady na odborné zaměstnance tvořící testy, metodiku a programové řešení systému.

Zajímavé jsou údaje o počtu testovaných žáků a testů:
  • 9747 žáků ze Středočeského kraje (z alespoň jednou otestovaných 23084),
  • 8760 testů anglického jazyka (z celkových 41 295),
  • 9098 testů čtenářské gramotnosti (z celkových 45 353),
  • 78 škol (z alespoň jednou zapojených 171),
  • 1678 žákovských dotazníků,
  • 29 učitelských dotazníků.
Realizace projektu skončila 31. října 2011 a nyní následuje pětileté období jeho udržitelnosti. Testování bude nadále probíhat dvakrát ročně a školám a žákům je nadále k dispozici bude všech dvacet čtyři  vyvinutých testů i e-learning.

Připomeňme i vyjádření Ondřeje Šteffla ze společnosti SCIO v diskusi na České škole:

Takové testy a potřebná podpora (on-line verze) jsou už dávno hotové, a kdo chce, je léta využívá. Koupí si je u společnosti Scio (Ma, ČJ, OSP, AJ, NJ - 105 Kč za jednu sadu pěti testů), ročně asi 20 až 30 % žáků. Když ministr potřeboval mít testy plošně, mohl na to školám dát peníze. Pro všechny žáky 9. a 5. tříd by se vešel do 20 miliónů. Začít se mohlo už letos v prosinci.

Takže si to shrňme: v rámci individuálního projektu národního vypsala Česká školní inspekce veřejnou zakázku na dodávku testovacího systému s tříletým pilotním provozem, kterou vyhrál dodavatel s cenou 110 milionu Kč s DPH. Roční náklady na testování pak budou dle ministra Dobeše dalších 6 milionů Kč. Tříleté pilotní testování tedy bude stát 128 milionů korun, roční náklady budou činit 43 milionu korun ročně za zhruba 600 000 provedených testů, tedy zhruba 72 Kč na jeden test. První ostré testování můžeme očekávat nejdříve v červnu 2013, výsledky ukazující tzv. přidanou hodnotu až v roce 2017. Po třech letech pilotního testování bude podle mého názoru testovací aplikace nepoužitelná a bude třeba vyvinout novou, odpovídající aktuálním trendům ve vývoji klientských zařízení na trhu.

Pokud by se využilo již vyvinuté testovací prostředí SCIO a výsledky pilotáže projektu Eskalátor ve Středočeském kraji, mohly se první ostré testy dělat již nyní v prosincovém termínu prvních pilotáží ve 104 školách. Tento termín by byl i vhodnější pro následné ministrem slibovanou půlroční nápravu. Přidanou hodnotu bychom tedy mohli vyhodnotit o rok a půl dříve.

Náklady na jeden test by při použití řešení SCIO byly zhruba 20 Kč na jeden test. Navíc by odpadly náklady na instalaci tlustých klientů a jejich správu ICT správci školy. Vzhledem k tomu, že testy SCIO již používá 20-30 % žáků, zjednodušila by se i příprava žáků na práci s testovacím prostředím.

Model přípravy plošného testování a před deseti lety odstartovaného projektu Internet do škol je podobný: centrální dodávka drahých služeb, často s nesmyslnými parametry. V případě plošného testování místo korektní veřejné soutěže mezi zkušenými dodavateli na trhu (protože SCIO není jediné) výběrové řízení vygenerovalo jako vítěze společnost bez jakýchkoli zkušeností s předmětem zakázky a školským prostředím. Náklady budou stejně jako v Internetu do škol zbytečně několikanásobné a výsledky dostane dle Dobeše nemocné školství o dva školní roky později.

Převzato z webu Česká škola pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ještě že existuje ta politická odpovědnost!
Jinak by jim to prošustovávání v součtu miliard procházelo jen tak, mýrnyx týrnyx. Tak hlavně, že prašule jsou pěkně v oběhu a podporují přenáramný růst ekonomiky. Jednou budou zásluhy tunelářů doceněny.

Okomentovat