14.11.18

Vojtěch Labuda: Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity je ředitelé hlavně nesmí demotivovat. Místo toho by jim měli dát prostor pro splnění jejich představ o moderním učení.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Z dat vyplynulo, že pokud novopečení kantoři nastoupí do výuky s nadšením, často jej ihned ztratí.

„Mladí učitelé chtějí přístup, který jim umožní růst. Nechtějí narážet na pomyslný strop, kterým se může stát vedení, špatný kolektiv nebo nepříjemné prostředí dané školy. Pokud je učitel schopný a samostatný, osobně mu tu potřebnou volnost dopřeju,“ sdělil ředitel brněnské základní školy Chalabalova Vladimír Moškvan.

Výzkum nastínil otázku, co udrží učitele v profesi. „Jako jeden z mnoha bodů můžu jmenovat například kreativitu. Když učitel dostane nápad, může ho ihned realizovat. Dalším důležitým motivem je pak neformální prostředí,“ prezentuje výsledky šéfka výzkumu Světlana Hanušová.

Velkou roli hraje také výše platu. „Děti se mě v občance zeptaly, jaký mám plat, jestli mám alespoň dvacet tisíc. Číslo jsem jim samozřejmě neřekla, ale smály se mi,“ prezentovala Hanušova názor učitelky, která se k této problematice vyjadřovala při výzkumu.

28 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Že by byli mladí kantoři hromadně demotivovaní řediteli škol, kteří jim brání v moderní výuce? Ničeho takového jsem si při promluvách se svými mladými kolegy z různých škol nikdy nevšimla. Čeho jsem si ale všimla, byla demotivovanost vyplývající z chování některých žáků a z jejich přístupu k práci. A můj současný mladý kolega, který přešel předdemotivován ze soukromé střední školy, kde to bylo doslova hrůzné, předpokládal, že na gymplu to bude lepší. Situace je však taková, že je nyní, kdy poprvé učí prváky fyziku, dodemotivováván stavem, v jakém dorazili žáci na gympl ze základek. Ono také, když zjistíte, že někteří neumí ani dosadit do vzorce, natož ho upravit, že někteří neprobírali goniometrické funkce a že někteří mají dokonce problém s Pythagorovou větou, tak vám to na duševním zdraví nepřidá. Jo a to prý ani nemluví o jejich schopnosti používat kalkulačku. Dnes na něm totiž mámili tabulky, aby v nich hledali gonio fce. No představte si to v 21. století!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

pokud novopečení kantoři nastoupí do výuky s nadšením, často jej ihned ztratí

když vyjde najevo, že do školy docházejí také děti, a ty mají rodiče.
To by ustál málokdo.

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost

Kterou měli na školách sami až doposud. Něco jiného je být pod dozorem na něčí odpovědnost, a něco jiného je ten dozor vykonávat a mít odpovědnost.
Kdo by se s kdejaým spratkem zlobil. To dá rozum...

Radek Sárközi řekl(a)...

Goniometrie v RVP ZV není...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja mam noveho mladeho kolegu a ten prisel z Boletic. Myslim, ze u nej uz nic nemuze byt horsi. Ale vydrzel tam 4 roky.

old pratavetra řekl(a)...

Goniometrie opravdu v RVP ZV není!

Datel řekl(a)...

Pro paní Adamovou:
Dosadit do vzorce ano,ale úprava vzorce obecně není na zákl. škole vyžadována. Goniometrické fce se na základce učí(u nás určitě). Proč by v 21. století nemohli žáci hledat v tabulkách? Možná by bylo vhodné aby si středoškolští učitelé pořádně prostudovali nejen RVP, ale i výstupy.

Katka řekl(a)...

Učím na základce matematiku. Učíme i goniometrii... Problém vidím v tom, že i na gymnázia se dostanou žáci, kteří tam nemají co dělat. A na ostatní maturitní obory? Škoda mluvit. Aktuálně - žák ani nesečte zlomky, bude se hlásit na maturitní obor, na 99% bude přijat, a on to ví.... Proč by se tedy snažil a studoval? Toto mi drásá nervy neustále, prosím, neházejte vinu na nás...

Srammo řekl(a)...

Citace z RVP:
žák matematizuje jednoduché reálné situace s využitím proměnných...

z mého pohledu bychom jako učitelé matematiky měli vést žáky ke správným úpravám vztahů (vyjádření neznámé ze vzorce), protože tato dovednost umožňuje mnohem efektivněji některé úlohy (reálné situace) vyřešit.
Zlozvyky, které žáci si na začátku studia upevní, nelze a nebo jen s obtížemi odbourat ve vyšším ročníku.

Goniometrické funkce v pravoúhlém trojúhelníku nejsou v ZV povinné. V 21. století by žáci základní školy měli umět efektivně pracovat s kalkulačkou, to práci s tabulkami nevylučuje. Bohužel většinou neumí.

Petr Lunga řekl(a)...

Pro Eva Adamová: Situace je však taková, že je nyní, kdy poprvé učí prváky fyziku, dodemotivováván stavem, v jakém dorazili žáci na gympl ze základek. Ono také, když zjistíte, že někteří neumí ani dosadit do vzorce, natož ho upravit, že někteří neprobírali goniometrické funkce a že někteří mají dokonce problém s Pythagorovou větou, tak vám to na duševním zdraví nepřidá. Jo a to prý ani nemluví o jejich schopnosti používat kalkulačku. Dnes na něm totiž mámili tabulky, aby v nich hledali gonio fce. No představte si to v 21. století!!!

Zajímavé, že jste je na gymnázium tedy vzali? Buďto si vybírejte opravdu děti, které to zvládnou nebo se nedivte. Svým špatným výběrem snižujete kvalitu gymnázií, ale chápu, hlavně mít naplněno aby byly peníze. O Víceletých gymnáziích ani nemluvě.

Datel řekl(a)...

Já ještě pamatuji, kdy na obor automechanik brali žáky , kteří měli jedničky a dvojky. Byla radost u nich učit matematiku a fyziku. Postupem času to dopadlo tak, že není překážka ani čtyřka a dokonce ani pětka. Docela dost tehdejších vyučených šlo na nástavby a hodně z nich má své autoservisy, prodává auta a dokonce mají firmy i v Německu. A dneska ? Darmo mluvit.

Eva Adamová řekl(a)...

"Dosadit do vzorce ano,ale úprava vzorce obecně není na zákl. škole vyžadována. Goniometrické fce se na základce učí(u nás určitě). Proč by v 21. století nemohli žáci hledat v tabulkách? Možná by bylo vhodné aby si středoškolští učitelé pořádně prostudovali nejen RVP, ale i výstupy."

"Zajímavé, že jste je na gymnázium tedy vzali? Buďto si vybírejte opravdu děti, které to zvládnou nebo se nedivte. Svým špatným výběrem snižujete kvalitu gymnázií, ale chápu, hlavně mít naplněno aby byly peníze."

Kolega Lunga má samozřejmě pravdu, jenže ta děcka na gympl přijala ředitelka a ne můj mladý kolega, a ta děcka měla všechna jedno vedle druhého nanejvýš pár dvojek na vysvědčení. Já učím na základní škole i na gymnáziu, a to i prváky tu nešťastnou fyziku. A to v jakém stavu přicházejí na gympl "jedničkáři" z některých základek je alarmující.

Žáci nemají zažitý systém řešení fyzikálních úloh, dělá jim problém už samotný zápis zadání, protože mnozí nebyli na základce vedeni k systematické práci s fyzikálním textem a nerozumí ani textům poměrně jednoduchým. Převody jednotek a proč se vlastně musí převádět, to je pro mnohé z nich záhadou. A pokud se to vše nenaučili na jednoduchých úlohách na základce, učí se to na středoškolských složitějších už velmi ztěžka. Práce se vzorci je trošku něco jiného, žáci zdatní v řešení rovnic se poměrně rychle zorientují, a těch zdatných je docela dost. Rovnice mají děcka nadrilované.
Goniometrické funkce jsou kapitola sama pro sebe, ony totiž v RVP ZV skutečně nejsou, za což by autoři tohoto dokumentu zasloužili s odpuštěním nakopat do zadnice, protože ve středoškolské fyzice jsou potřeba už v prvním ročníku. Navíc se jedná o učivo vcelku jednoduché a praktické a ani slabší deváťáci s ním nemají bůhvíjaký problém. Ba naopak po výrazovém drilu je to pro ně fajn relaxace. A jestli někdo učí hledat žáky na základce gonio fce v tabulkách, tak to mi vůbec nevadí, ale asi by fakt nebylo od věci učit děcka používat i kalkulačku. Zase tady platí to co u práce s textem, pokud se to žáci neučí na základce postupně od jednodušších příkladů, mají s náročnějšími na SŠ nevídaný problém.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by ty gnomonometrické funkce, nebo co to je, nechali až na vysokou školu. Na nějakou univerzitu druhého, nebo lépe třetího věku pro jednadvacáté století. A vůbec, k čemu jsou někomu v dnešní překotně se měnící době digitálních technologií nějaké předpotopní sluneční hodiny? Jako za Marie Terezie. Co když začne konečně už pršet?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Řada učitelů prchá ze škol, aby se stala inspektory, lektory a experty.

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Adamová, pláčete na nesprávném hrobě. Tím myslím běžnou ZŠ, která se potácí díky inkluzi po českém způsobu na sestupné úrovni. Doporučuji aktivitu nasměrovat směrem k MŠMT. Takových pár žáků s poruchou chování, individuální přístup k ostatním poruchám, vede ke snížení požadavků. Víceletá gymnázia navíc odsají většinu kvalitních a pracovitých žáků - "tahouny". Z deváté třídy pak jde na čtyřleté gymnázium již jen ten zbytek. A co pak mají dělat ostatní SŠ? V takovém Brně dozajista najdeme spoustu dobrých deváťáků (ne všichni se tam dostanou na víceletá gymnázia), ale co menší města? Tam berou na víceletá gymnázia téměř vše. Chybu tedy nehledejme jen u učitelů M-F na ZŠ. Buďme vůbec rádi, že na ZŠ někteří vůbec učí. je to problém mnohem širší - dvojkolejnost školství (víceletá gymnázia X běžné ZŠ), inkluze po českém způsobu, přebujelá administrativa, podfinancované školství,...

Eva Adamová řekl(a)...

Žijete v hlubokém omylu, bezkonkurenčně nejvíce žáků odchází na osmiletá gymnázia v Praze, kde se to blíží ke 30 %, a v Brně. Naopak ve Zlínském kraji je to jen asi 6 %. Takže je to přesně naopak, nejvíce jsou vybrakované 2. stupně ve velkých městech.

A s tou inkluzí a jejím vlivem na úpadek základních škol bych také byla opatrná, protože těch dětí s problémy na základkách zas až tak moc nepřibylo, vždyť většina z nich už tam byla. Začínají tam sice postupně přibývat žáci s LMP, ti ale povětšinou mají asistenty a ve výuce nikterak výrazně nevyrušují. A to, že se dnes dávají jedničky za výkony, u kterých by to ještě před patnácti lety nepřicházelo v úvahu, asi také moc nesouvisí s osmiletými gymply, protože ty tu přece už také tehdy byly. Proč se tedy v posledních letech natolik uhlo z lajny, co se týká hodnocení žáků, mi fakt zůstává záhadou. Já totiž opravdu nechápu, jak se může stát, že jedničkář z matiky napíše přijímačkový test pod dvacet bodů, dvojkař sotva na deset a trojkař zůstane na nule. Mí trojkaři prostě nejdou pod dvacet. A vysvětlit některým rodičům na gymplu, že jedničky jejich bobátek z některých základek byly jaksi umělohmotné, je skutečně nadlidský úkol.

Ale co se týká výuky fyziky na základkách začíná být problém vcelku jasný. Odhaduji, že minimálně jedna třetina hodin je vyučována neaprobovaně. A obrovský průšvih je, že už to postihuje i matematiku a je jen otázkou času, řekněme že cca deseti let, kdy i u té se ocitneme na podobných číslech. No a jestli se v rámci změny financování regionálního školství začnou na středních školách půlit hodiny, budeme na základkách na těch číslech na ten šup během dvou let, protože matikáři prchnou na gymply, průmyslovky atd.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je aby mládež byla vzdělávána co možná nejdéle, ať už je to vzdělávání jakékoli. Pytlici se těší, až už se konečně ze vzdělávací oblasti informačních a komunikačních technologií stane výchova k informačnímu myšlení. Jako pohoda. Prográmky, roboti, kvízy a hříčky.
Nemyslí ti to? No a co? Ne každý má talent na hudbu, zpěv, kreslení, tanec, atletiku či míčové hry. Tak proč by měl mít na myšlení? Pak přijde na řadu výchova k jazykům, chemii, biologii, fyzice... a přes výchovu k matematice se to uzavře výchovou k pamatování. Dokonáno bude. Bublifuk.

Radek Sárközi řekl(a)...

Běžte se na tu základku někdy podívat, ať víte, jak je to s inkluzí... Opakovat fráze z neziskovek Vás není hodno.

Ygrain řekl(a)...

Obávám se, že paní Adamová má pravdu - v synově třídě zájem o víceleté gymnázium mnohonásobně převyšuje procento skutečně nadprůměrně inteligentních žáků. Vzhledem k tomu, že se jedná o dobrou základku a dobrý kolektiv, celkem nechápu, co všichni blbnou.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

celkem nechápu, co všichni blbnou.

Prestiž. Ono VG zní lépe než ZŠ.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Radku, na základce učím už 32 let. To, o čem hovořím je realita běžné menší základky v malém městě a nemá to s frázemi neziskovek nic společného. Problémové žáky po stránce chování i po stránce vzdělávací jsme tam měli vřdycky a vždycky je tam mít budeme. Jen nám tam teď navíc nechali dva žáky s LMP, kterým by bylo lépe v jiném typu školy. Pravdou ovšem je, že realita v oblastech s Romskou populací je asi jiná, ale ta byla jiná i před inkluzí, jen s tím rozdílem, že nyní více trpí učitelé na běžných základkách, zatímco dříve do odesírali učitelé ve školách zvláštních. A kdo touto situací trpí nejvíce, jsou ony zmíněné děti s LMP, pro běžné žáky se toho zas až tak moc nezměnilo.

A co se týká víceletých gymplů, i na naší škole jsme po vzniku osmiletých a šestiletých gymplů zažili velkou vlnu odlivu žáků na tyto ústavy. V poslední době (cca deseti letech) ale neodchází nikdo nebo jen jeden či dva žáci, což si vysvětlujeme tím, že jsme se i přes tyto odchody vždy snažili udržet vzdělávací lajnu a rodiče postupem času přišli na to, že většině dětí osmiletý gympl nic víc navíc nedá.

"Podstatné je aby mládež byla vzdělávána co možná nejdéle, ať už je to vzdělávání jakékoli"

No, mám obavy, že až nastoupí do důchodu tzv. husákovy děti, že se situace změní. Poženeme mládež do práce co nejdřív, aby u nás vůbec někdo dělal a tuto velkou populační vlnu důchodců v práci nahradil a živil je. Jiná možnost je totiž jenom ta, že by se do důchodu odcházelo až v sedmdesáti nebo vůbec. Ta čísla jsou dost neúprosná: tehdy se rodilo 180 000 dětí ročně, což postupně kleslo na 90 000, což je vlna, která nyní pobývá na středních školách. Populační nárůst díky tomu, že husákovky rodily, zažíváme teď - ale je to jen max. 120 000 dětí ročně. Teď už zas budeme jen padat.

Ygrain řekl(a)...

"Prestiž. Ono VG zní lépe než ZŠ. "

Proto říkám, blbnou. Zvlášť když od synka slyším, že o gymplu uvažuje i XY, který/á inteligencí zrovna nevyniká.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Proč se tedy v posledních letech natolik uhlo z lajny, co se týká hodnocení žáků, mi fakt zůstává záhadou."

Tak to učíte na té základce jenom tak "bokem", jinak byste to věděla a zažila to.

Souvisí to i s
"dělá jim problém už samotný zápis zadání, protože mnozí nebyli na základce vedeni k systematické práci s fyzikálním textem "

Znám učitele, kteří žáky vedou k práci, vyžadují zápis zadání a žáci to vesele ignorují.

A víte proč? Protože MŮŽOU. Víte, proč padá "lajna"? Protože propadat NEMŮŽOU. A tak dělají co? Dělají h...o. Protože kdyby na ně učitelé tlačili, měl by problémy kdo? Ředitel. A s kým? S každým. Rodič, inspekce, zřizovatel i to děcko mu bude nadávat (protože může). Tak to jde všechno do prdele.
A tak se to táh

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Poslední nedokončený řádek tam nepatří a opravovat se mi to co? Nechce.

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Adamová, asi máte štěstí na výjimečnou ZŠ. Učím již 34 let a musím přiznat, že situace se podstatně zhoršuje. Na osmileté gymnázium odchází u nás velmi vysoké procento žáků. A můžu odpovědně sdělit, že je to vidět na druhém stupni zhoršením. O žácích s poruchou chování netřeba spekulovat. Prostě jich přibývá. Samozřejmě je rozdíl vzdělávat žáky ve třídě o 30 žácích na běžné ZŠ nebo ve skupině 8-12 žáků na praktické škole. Trochu si inkluzi po českém způsobu přikrášlujete. Je tedy třeba "mrknout" i na jiné školy v ČR. Pravdu má i Anonymní z 21:30.
Pro Ygrain - elity jsou elity, prestiž je prestiž. S tím nikdo nic neudělá. Proto je snahou elit dostat své dítě na víceleté gymnázium. Nedostat se na VG = pokles společenské prestiže. To my "obyčejní" kantoři nikdy nepochopíme a těch "normálních" rodičů ubývá geometrickou řadou.

Eva Adamová řekl(a)...

"Tak to učíte na té základce jenom tak "bokem", jinak byste to věděla a zažila to."

Na základce učím 32 let na plný úvazek a naší základce se z lajny v hodnocení na druhém stupni neuhlo ani o píď. Na prvním stupni učitelky trošku uhly, ale jak jsme měli v poslední době zjistit při příchodu žáků odjinud, neuhly ani zdaleka o tolik jako na jiných školách, kde už známkování v podstatě ztratilo smysl, protože se z těch jedniček stalo motivační činidlo, čímž známkování úplně ztratilo hodnotící význam.


"A víte proč? Protože MŮŽOU. Víte, proč padá "lajna"? Protože propadat NEMŮŽOU. A tak dělají co? Dělají h...o. Protože kdyby na ně učitelé tlačili, měl by problémy kdo? Ředitel. A s kým? S každým. Rodič, inspekce, zřizovatel i to děcko mu bude nadávat (protože může). Tak to jde všechno do prdele."

Ve svém příspěvku jsem hovořila o žácích, kteří nastupují na gymnázia, a ti tedy nemají ve zvyku dělat h.... sami od sebe, ti dělají to, co jim kantor dovolí. A pokud jim tedy dovolí to h.... dělat, tak pak také h.... umí.

Ygrain řekl(a)...

Elita - jelita. Víc se k tomu asi říct nedá.

Ivo Mádr řekl(a)...

16. listopadu 2018 19:01

Nic ve zlém, není to osobní, ale tak úplně Vám nevěřím.

Ygrain
Bohužel, tak je to nastaveno. Honba za majetkem, společnost zaměřená na výkon, super auto, super dům, super oblečení, super děti(=jedině na VG) je měřítkem "horních sta tisíc našich spoluobčanů".

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Další důvod:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/488295-nekteri-poslanci-chteji-zmirnit-maturitu-z-matematiky.html


Okomentovat