19.11.18

Vladimír Barák: Učitelky mateřských škol před kolapsem

Mají na starosti ty nejmenší děti, ale trápí je řada problémů. Učitelky a učitelé v mateřských školách nejsou spokojeni s prestiží, platem a chováním dětí. Jak navíc ukázal výzkum, čtyři pětiny pedagožek vykazují znaky vyhoření.

Z článku z časopisu TÝDEN 48/2018 vybíráme:

Pouze 21 procent učitelek netrpí žádnými projevy vyhoření. Jde spíše o pedagožky mladé a profesně spokojené. Zbytek ale bojuje nejčastěji s projevy fyzického rázu. Typickými pocity jsou únava, nedostatek síly jít do práce nebo naprostá fyzická vysílenost. „Ačkoli výsledky mohou na první pohled vypadat negativně, mají i pozitivní stránku. Ukázalo se totiž, že celkem dvaaosmdesát procent vyučujících je schopno se i při vysoké stresové zátěži bránit plnému rozvinutí syndromu, kdy by se k fyzickým obtížím přidaly i ty psychické,“ komentuje Vondráková. V takovém případě by už učitelky nebyly schopny citlivého chování. Podrážděnost a smutek by se přenesly i na vychovávané děti.

„Výsledky mne nepřekvapily a podle mého názoru krásně ukazují realitu. My dnes děti nevychováváme, ale krotíme. A to za podmínek, kdy na jednu vyučující
připadá i dvacet osm dětí a v rámci inkluze může být několik z nich s různými stupni postižení nebo s poruchou autistického spektra,“ říká Andrea Benešová, vedoucí sekce mateřských škol spolku Pedagogická komora a učitelka s více než třicetiletou praxí. Vyučující v mateřských školách jsou podle ní největšími soumary českého trhu práce. „Bohužel nejsme schopny narovnat páteř, držíme jako koně, až do naprostého selhání organismu,“ dodává Benešová.

9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A to samé platí o základních školách.

mirek vaněk řekl(a)...

A odborných školách.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Toť!
K základním hygienickým návykům a pravidlům chování se děti musejí vést na každém stupni školy.
Přijde doba, kdy i na víceletých gymnáziích budou zřizovány místnosti s přebalovacími stoly.

Eva Adamová řekl(a)...

U mojí známé přispěla bohužel k syndromu vyhoření i pí ředitelka. Ono také povinnost zveřejňovat přípravy na celý týden dopředu na nástěnku v rozsahu cca dvou stran a4 na každý den, aby si prý rodiče mohli předem prohlédnout, co budou děti dělat, je nápad za všechny drobné. Většina rodičů kolem těch nástěnek proletí rychlostí tryskáče a ani o ně pohledem nezavadí. A ještě větší buzerací je nutnost vyvěšovat na nástěnku vzorové výrobky, které budou děti v týdnu tvořit. A těch zahradních slavností, co jim přibylo s nástupem nové řídící. Sedí tam s děckama na zahradě u táboráků apod. do noci ve svém volném čase, div, že neorganizují i lampionový průvod k VŘSR. Ještě, že už mají zimu na krku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To se také organizuje pro rodiče školení o těch zaručeně nejnovějších metodách výchovy, a protože se rodičům večer už nikam nechce, napochodují učitelky, aby to nebyla zase až tak velká vostuda.
Tak snad že zřizovatel, školní inspekce a inspektorát práce?

Milladia řekl(a)...

Z našeho města znám 4 učitelky MŠ, které skončily v psychiatrické léčebně. To už snad o něčem svědčí, nebo je to náhoda?

mirek vaněk řekl(a)...

No my máme na škole dva vyhořelé s částečným invalidním důchodem. A další akční kolegyně je už několik let předčasném důchodu. A půlka sboru co mají důchod na dohled se nemohou dočkat. Blbosti ministerstva školství, zřizovatele i vedení si vybírají svou daň. A líp nebude. Diví se někdo, že učitelé s odorných škol prchají?

Jirka řekl(a)...

Kdo by neprchal z odporných škol? Pokud bych už chtěl spáchat sebevraždu, pak plánuji umrznutí. Prý příjemně usnete. Ve školách se musí topit, jinak by vás museli vyhnat domů. Tam se to opravdu nepovede.
Navíc musím opravit výklad v dějepravě. Milé děti, Josef II. v roce 1781 nevolnictví zrušil, ale různé varianty se v českém pokrokovém školství vyskytují dodnes.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Školství je zcela unikátní segment.
Kde jinde se pro zákazníky pořádají rozverné karnevaly a zpěvy u táboráku?

Okomentovat