26.11.18

Události ČT: Asistenti jako nejdražší položka inkluze

Místo tří jen jeden asistent učitele ve třídě. Novela vyhlášky o inkluzi má snížit finanční i administrativní náročnost společného vzdělávání handicapovaných a nadaných dětí.Video na webu České televize

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Česká školní inspekce zjistila, že v některých školách neplatí, že s vyšším počtem pedagogických pracovníků ve třídě roste kvalita vzdělávání. „Efektivita jejich práce nebyla taková, aby to přinášelo nějaké kvalitativně pozitivní věci vzdělávaným žákům,“ upozornil náměstek České školní inspekce Ondřej Andrys.

Zastánci inkluze ale upozorňují, že pokud novela neumožní víc asistentů, bude odporovat zákonu. „Říká, že na podpůrné opatření má právo každý žák, který ho nutně potřebuje,“ prohlásila místopředsedkyně české odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Lenka Felcmanová.

Jako příklad poslouží Základní škola Svatoplukova v Olomouci. V jedné třídě tu učitelce pomáhají hned dva asistenti. „Některé děti potřebují pomoct víc s matematikou, některé se psaním, některé třeba se soustředěním,“ říká jeden z asistentů Jiří Ondrušák.

Ředitel školy Jiří Vymětal současný stav brání a tvrdí, že kvalita vzdělávání by byla bez asistentů úplně jinde. „Jsou zajištěny potřeby všech dětí. Dělají obrovský pokrok, cítí se bezpečně, zažívají úspěch,“ podotkl.


7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Novela vyhlášky o inkluzi má snížit finanční i administrativní náročnost společného vzdělávání

Pytlici tomu rozumějí tak, že finančně a administrativně náročné to už tedy bylo.
A proč? Něco se nedomyslelo, nebo se vloudila chybka? Naštěstí bylo obyvatelstvo hned zkraje a z míst nejvyšších ubezpečeno, že žádná katastrofa nenastala, a ani nehrozí.
Takže spíš doladění a úpravy převážně kosmetického charakteru?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ne Pytlíku, dosud to bylo velice levné. I to levné se jim zdá drahé.
Opravdová inkluze by byla několikrát dražší - zaplacení speciálních pedagogů, zaplacení dalších profesí ve školách - rehabilitační pracovník ergoterapeut apod. zaplacení psychologů. To bychom se nedopočítali.
Tak to pěkně okrouháme, dáme prd a ještě budeme nadávat, jak tu inkluzi učitelé neumí. A budeme psát o Fisku a tak. Ti Finové by dost čubrněli, jak se to tady dělá.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Budeme na tom hůř než před Valachovou. No, třeba poradí experti z EDUinu a ČOSIVu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale blýská se na časy - naše regionální PPP kreativně přeházela chlívečky na první straně formuláře Doporučení! Kreativci! Hosana!

Nicka Pytlik řekl(a)...

I to levné se jim zdá drahé.

Tak to pak jedině za darmo mluvit.
A nemohli by se ti asistenti vyhrávat třeba v Účtenkovce?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Sotolari, Eduini a nase milovana Odpor(odbor) na spolecnost chrli jeden napad za druhym. Vcera jsem se dost pobavila, co vsechno se muze urodit v jejich mozcich. Vypada to skoro na novou serii serialu: To nevymslis.
Jen si nejsem jista, jestli to ty deti preziji ve zdravi.

Tomáš Barták řekl(a)...

...a jsme pořád tam, kde jsme byli. No jo, česká cesta inkluze.

Okomentovat