9.11.18

Radka Hrdinová: Kraje chtějí kontrolovat přijímačky na střední. Studovat mají jen chytří

Kraje chtějí kontrolovat přijímací řízení na střední školy. Pokud se naplní jejich představy, ovlivní to šance řady dětí studovat. Žáci se mají rozdělit na maturanty a učně pod krajským dohledem právě u přijímaček. Cílem je, aby se k maturitě dostávaly jen „chytřejší děti“ a skončilo tak masivní propadání.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Rozdělit žáky na maturanty a učně má pomoci právě cut off score u přijímacích zkoušek. „Testy, které Cermat zadává, jsou testy didaktické, nejde o testy všeobecných studijních předpokladů. Nebylo prokázáno, že by rozlišovaly studijní předpoklady, i když mohou sloužit jako dobrý pomocník pro školy, které se musí vypořádat s velkých převisem poptávky,“ odmítá tuto myšlenku David Greger z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Přesunout více dětí do nematuritních oborů považuje za krok špatným směrem. „V mezinárodním srovnání je v ČR nízký počet žáků ve všeobecných studijních programech, naopak žáků v odborném školství máme nejvíce v zemích EU i OECD. Snaha přesunout větší část populace do kratších studijních programů může být z dlouhodobého společenského hlediska velmi problematické. A z hlediska jednotlivých dětí zcela zničující,“ myslí si Greger.

4 komentáře:

Petr řekl(a)...

Z hlediska výsledků vzdělávání i celkové vzdělanostní struktury nejhorší kraj v ČR přináší spásný recept pro vzdělávací politiku státu?

Tak to sotva...

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Kraje jako zřizovatelé škol ale i v dalších oblastech jsou velkou překážkou ve fungování tohoto státu. Hrají si na vlastním písečku, ruší spoje které jedou přes jejich hranice, zavádějí pitomosti jako Ireda, Oreda, Jedreda a hlavně zaměstnávají tisíce a tisíce zcela nepotřebných úředníků. Ten náš maličký, vzniklý navíc tak trochu násilně hlavně pro korýtka, jich má asi 400, k tomu řidiče, uklízečky, svícení, topení, bodygárdi a výsledek? Bordel nad bordel. Myslím, že dozrál čas na jejich zrušení. Vraťte nám školáky na okresy. Těch třicet chytroňů co sedí na odboru školství kdesi v krajském městě ví o svých školách akorát to, kde mají dobře usazeného na ředitelské židli nějakého toho svého přítelíčka…..

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ač jsou všichni žáci, studují studenti a učí se učni.
Na dané úrovni, typu a oboru mají studovat či učit se ti, kteří na danou úroveň, typ a obor studia či učení stačí. Rozdělovat žáky na chytré a nechytré může jenom pitomec.
Pytlici by se doopravdy neradi setkávali s hloupými instalatéry, elektrikáři, zedníky či kuchaři. Stejně jako s hloupými strojaři, programátory či zdravotníky. Pytlikům úplně stačí hloupí pseudointelektuálové typu odborníci na vzdělání, kontultanti a auditoří.

Jirka řekl(a)...

Studovat mají jen chytří.
Studovat mohou jen chytří!

Okomentovat