15.11.18

Radek Luksza: Inkluze v praxi: Ředitel školy prosí o radu, jak dostat nezvedence pryč!

Dají se prý spočítat na prstech jedné ruky a ještě zbude… Ale nikdo si s nimi neví pořádně rady. Kvůli problémovým žákům na ZŠ Jugoslávská se její vedení, zástupci obvodu, sociálky i státní a městské policie setkávají s rodiči. Pěkně naštvanými!


Z článku v Novojičínský.Deník.cz vybíráme:

Dámy ze sociálky na Jihu vysvětlují, že hlavního „barabu“ neznají a nemají proč. Chlapcem se totiž zabývají podle trvalého bydliště jejich kolegyně v Moravské Ostravě a Přívozu. Ty sice na setkání dostávají také pozvání, ale odmítají přijít ohánění se zákonem o ochraně dětí a osobních údajů. A rodiče, ti samozřejmě nadávají.

„Kvůli třem špatným děckám musí odcházet pryč ty slušné? Pane řediteli, třeba už nemáte té škole co dát?“ ptá se jeden z tatínků a v legraci kývá na návrh ředitele vyměnit si s ním čas místo. Opletal horuje za zrušení inkluze (změnu školského zákona) a říká: „Budu jen rád, když mi kdokoliv poradí, jak dostat problémové žáky pryč!“

18 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak dostat nezvedence pryč

Kdo ochrání děti zvedené, toť otázka. A v tomto případě je každá rada drahá. Tak snad jedině kontaktovat nějakou tu babu na ministerstvu školství.

poste.restante řekl(a)...

Souhlasím.
V ČOSIV, EDUINu a na MŠMT je expertů na inkluzi plno.
Možná by stálo za to, kontaktovat některé ty maminky, které publikovaly příběhy svých dětí v propagačních materiálech MŠMT. Určitě by uměly svým lidským přístupem pomoci najít řešení problémů pana ředitele.

Ivo Mádr řekl(a)...

Což takhle svěřit žáka s poruchou chování jedné paní poslankyni za ČSSD (stejně tam nic neřeší), která inkluzi po českém způsobu spustila.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Je to ohromny problem a kdo jste se s tim nesetkal na vlastni kuzi, jste stastni lide.
Ja jo a jedine, co vam po vsech marnych snahach zbyva, je bezmoc a cekani, az dite skolu vyjde a nestane se nic tragickeho. A to jsem na takoveho zaka podavala i trestni oznameni. Kolecko OSPD, policie, soudni dohled x krat kolem dokola a nic. Odchod az po napadeni fyzickem dvou pedagogu ,dite poslano do psychiatricke lecebny na dva mesice. Pote navrat zpet.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

V ČOSIV, EDUINu a na MŠMT je expertů na inkluzi plno.

Přesně. Kde jsou, když se vyvalují zcela předvídatelné problémy? Čím pomohou?

Jana Karvaiová řekl(a)...

POzor, prý ČSOIV školí asistenty na poruchy chování.Jako spešl fci. Oni asi netuší, že máme ve státě kvalifikované etopedy, kteří se tím mají zabývat. jenže můžete mít na škole deset etopedů a nebude to k ničemu, pokud se nezmění legislativa ohledně žáků základních škol, kteří svým chováním ohrožují ostatní. A pište si, že ohrožují. nehovořím o "zlobivých" dětech. Píšu o dětech psychiatricky nemocných, kteří jsou pod medikací ale spíš nejsou, protože rodiče jim léky buˇˇd nedávají nebo ani nevyzvedávájí z lékárny. Kdo jste nezažil totální afekt takového dítěte, vůbec netušíte. U jednoho dítěte u nás ve škole asistovala policie, která se dívky v afektu bála. Dívku spacifikoval až záchranář s injekcí.V tomto případě šlo o dítě ve fázi abstinenčního záchvatu. Tohle jsme s ní absolvovali třikrát.
Učitel má na vybranou, buď nechat dítě třeba vyskočit z okna a hlídat zbytek třídy nebo hlídat to dítě a zbytek třídy nechat na pospas. Málokdy stíháte někam volat, někoho shánět, kdo vám zbytek pohlídá a tak. Po celou dobu jste odpovědní a je to příšerný stres.
A že si stěžují ostatní rodiče, to chápu. jenže co s tím?
Změna legislativy na možnost vyloučení na dobu určitou (bez ohledu na to,zda rodiče moho či ne), rozšíření ambulancí pedopsychiatrů a klinických psychologů (pojišťovny mají dojem, že jich je dost,což je úplná blbost), školy při pediatrických lůžkových zařízeních v každém okresním městě, kde by dítě bylo dočasně umístěno a medikováno….. Ale nápad naší tzv. Odborné společnosti je zase jen nebetyčnou pitomostí lidí, kteří o problematice vědí velké kulové.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Po celou dobu jste odpovědní a je to příšerný stres.

Bingo. Odpovědnost. Tedy něco, o čem se všem těm vyškoleným a certifikovaným ani nezdálo. Odpovědnost nakonec podle známého pravidla padá vždy dolů, na učitele.

old pratavetra řekl(a)...

Pana Sotoláře upřesním. Odpovědnost padá vždy na ředitele.

P. Vršecký řekl(a)...

Jaká odpovědnost padá na ředitele? Pokud např. nezletilý žák při hodině ve třídě ublíží jinému žákovi, padá podle vás odpovědnost na ředitele, dokonce vždy? To je zajímavý názor.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jana Karvaiová

Taky jsem podával trestní oznámení. Vím o čem píšete. A což k tomu ještě rodič se stejnou poruchou, který vás na ulici drží pod krkem a chce vás zmlátit. Kdo nese politickou odpovědnost za tento šílený stav?

old pratavetra řekl(a)...

Ad uvedený příklad P. Vršeckého) Pravděpodobně nepracujete ve školství. Policii nezajímala vyučující, která tam měla dohled, ale vše řešili se mnou. Taková je prostě skutečnost.

P. Vršecký řekl(a)...

Že někde policie pracovala nestandardně, resp. zcela chybně, ještě neznamená, že to tak bude vždy a všude. Ačkoliv chybně - vy jste nenapsala, o co šlo, takže není ani zřejmé, zda a vůči komu se vyvozovala, resp. měla vyvozovat, trestní odpovědnost.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemohu zde psat kazuistiky. Policie postupovla dle svych moznosti. V pripade divky- divka zavrena na zachode, i kdyby za ni policajt vlezl, max. by otevrel zachod. Nezklidnil by ji. To se neda slovy popsat, co to devce provadelo. Oni se bali. Ja taky. Zachranar mel zklidnujici injekci, kazajku. Mel zkusenost s podobnymi afekty.
Trestni oznameni bylo na zaka, ktery fyzicky napadl dva ucitele, vcetne me. Ja jen branila kolegyni a zbytek deti. Patnactilety zak- odlozeno kvuli diagnoze.
Co chybi, je procesni systematicke reseni napric resorty skolstvi, zdravotnictvi .... Ty pripady nejsou caste, zaplat Buh, ale jsou a neexistuje reseni. Znkanape se radi. Kdo byl ve viru udalosti tusi, co je to za hruzu a to doslova. A jeste vam hrozi, ze vas nekdo obvini( nebo reditele, ktery tam vubec nebyl) a bude soud s vami. Ne s rodici nebo zaky. Kdyz vas dite dusi mezi dvermi, mohu ho pote, co se z toho dostanete nadlidskou vuli, zpacifikovat tak, ze nakonec na nem klecite a on ma zkroucene ruce za zada??? Muze se to? Muzete ho hodne drsne odtrhnout od napadeneho ditete? Nebo tyhle metody nesmime uzit, byt jde v tu chvili skoro o zivot nebo o zdravi prinejmensim?
Tohle vubec neni vyresene. A ucitele se boji toho obvineni.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V dnešní překotně měnící se době, kdy pozítří znamená předevčírem, má agresor vždy víc práv, než jeho oběť. A ještě si všichni medí, jak záslužnou odvedli práci. Budiž jim přáno, aby se z bludu probrali.

P. Vršecký řekl(a)...

Paní Karvaiová, já reagoval na uživatelku old pratavetra, ne na Vás. A pokud jde o Vaše otázky, troufám si na základě dost dlouhé doby čtení Vašich příspěvků tvrdit, že jste inteligentní žena. Pokud si tedy najdete na internetu zákon č.40/2009 Sb. (trestní zákoník), konkrétně paragrafy týkající se nutné obrany a krajní nouze, najdete odpověď. V případě nejasnosti mne můžete kontaktovat, s konkrétním případem jsem ochoten bezplatně poradit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud kdokoli ohrožuje zdraví dítěte, jsou pytlici v činění potřebných opatření nekompromisní. Jestliže agresor ohrožuje dítě se zbraní v ruce, nesmí to hovado přežít více než dvě vteřiny. Bez jakékoli diskuse.

old pratavetra řekl(a)...

Netuším, z čeho P. Vršecký vydedukoval, že policie postupovala nestandardně, resp. zcela chybně, když jsem se nezmínil, oč se jednalo. Já právničku, navíc soudkyni, mám, nepotřebuji na tyhle skryté nabídky reagovat. Zajímavé však je, jak se začínají v poslední době objevovat.

P. Vršecký řekl(a)...

Old pratavetra - jestli vy jste skutečně ředitel, tak to tedy potěš koště. Jednak jsem nic nenabízel "skrytě" a druhak vůbec ne vám. A taky netvrdím, že policie pracovala chybně, jak se může každý přesvědčit. Což takhle nejdřív pozorně číst, potom myslet a teprve nakonec psát? U ředitele bych takové pořadí očekával.

Okomentovat