21.11.18

Pro a proti: Cut-off score - hejtman Ivo Vondrák a editor Pedagogicke.info Janek Wagner

V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus byli hosty hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a editor Pedagogicke.info Janek Wagner. Moderoval Tomáš Pavlíček. Na maturitní obor se dostane každý, zaveďme minimální hranici pro přijetí, navrhuje Vondrák. Podle Wagnera minimální hranice pro přijetí omezuje svobodu volby vzdělávací cesty, navíc není pravda, že by se na maturitní obor dostal každý, třetina žáků studuje obor bez maturity.
Z doprovodného článku Tomáše Pavlíčka a Michaela Erharta na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Podle editora portálu Pedagogicke.info Janka Wagnera je ale primární příčinou špatného stavu řady základních škol podfinancovanost školství. „Máme přeplněné třídy, nedostatek kvalifikovaných pedagogů a asistentů. Rozevírají se nám nůžky, a to nevyřeší žádné cut-off skóre,“ upozorňuje. Testy by prý navíc znevýhodnily sociálně slabší studenty, kteří si nemohou dovolit zaplatit přípravu na testy.

Počty neúspěšných maturantů Wagner nevidí tak dramaticky, jsou mezi nimi i ti, kteří ke zkoušce nepřišli a měli ještě opravný termín. „Druhá věc je, že to možná vypovídá o kvalitě některých škol, což je v kompetenci krajů,“ dodává.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Zrizovatel stredni skoly, tedy vetsinou "kraj", ma jiz nyni docela dost moznosti, jak skoly s dlouhodobe neuspesnymi maturanty "napravit". Pocinaje jmenovanim reditelu. Dale nekolik povinnych (tedy doporucenych zrizovatelem) testu delaji zaci jiz behem studia. To zrizovateli nestaci k posouzeni kvality svych skol? Ono je asi jednodussi a nekonfliktni nepopularni veci "nechat na zakonne povinnosti"...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Předně je třeba jasně říci, že jsou to právě kraje a jejich hejtmani, které dlouhodobě kašlou na optimalizaci jimi zřizovaných středních škol. Mají přehled, kolik škol vykazuje dlouhodobě velký podstav a nikdo to neřeší, neboť nemá odvahu položit krk na špalek. Je to samozřejmě hodně nepopulární a v boji o voliče předem prohrané, jenže...
Výsledkem je, že na těchto školách vezmou každého, to by ještě nebylo tak špatné, ale špatné je neexistují systém, který neprospívajícího žáčka v prvním járu vyleje.... a to tak, aby jej hnedka další škola ráda nevzala. Neuspěl jsi na průmce? Běž se vyučit!
Musí se omezit počet míst, změnit financování, donutit školy své odpadlíky vylejvat hned a ne je sušit kvůli penězům až do čtvrťáku.
Mám konkrétní zkušenost, kdy konkurz vyhrála původní ředitelka, přesto že její škola je dlouhodobě poloprázdná, učí ve spojích, kde spojuje při výuce zcela nesmyslně obory, pro propagaci nedělá vůbec nic a webové stránky ani neobsahují přehled nabízených oborů a jsou neaktuální. Jenže, když přijela na konkurz, tak se sní někteří členové komise objímali...... Ostatní nebyli bez uvedení jediného důvodu komisí uznání jako vhodní kandidáti. A tak to je!!! Všichni to vědí!
Mám jedinou otázku pro pány hejtmany? A viděli jste někdy ty testy, co se jim zřejmě sarkasticky říká jednotné přijímačky? To si opravdu myslíte, že je možné jedním testem určit kdo ano a kdo ne? A na čem jsou vůbec založeny, když už asi 10 let nemáme osnovy?
Každou otázku testu každý normální člověk okamžitě zpochybní a dokáže, že se tuto testovanou látku neučili. Máme ještě právní stát? jakým právem vůbec testujete žáky pátých tříd? Nic podobného ústava nepřipouští a myslete si co chcete.
Jenže ona to dosud byla taková švanda. Učitelky v pátých třídách drtí všechny předešlé zveřejněné i nezveřejněné testy a to hlavně, když se jim jejich žáček hlásí na VG s převisem. Cítí jakousi osobní zodpovědnost....
Jenže pokud by tam ta laťka náhodou byla, tak srandování skončilo. Nelegální zkouška nebude mít dlouhého trvání. Takže pánové tam na těch radnicích, co si každý hrajete na vlastním písečku a nic neřešíte: Radši bych do toho moc nešťoural...…

poste.restante řekl(a)...

A to já bych do toho šťoural.
1. Předně je třeba říci, že pokud někdo nebyl schopen zvládnout určité elementární znalosti, na kterých staví středoškolská výuka, pak prostě nemá na maturitním oboru co dělat, dokud se dané učivo nedoučí.
Opačný přístup je ekvivalentní filosfii, že není třeba vyžadovat znalost dopravních značek, ale máme vypustit na silnici v autě kohokoliv a však on se to při řízení doučí. A nejlépe mu rovnou svěřit autobus, nebo kamion.

2. Debata o cut-off score je naprosto bezpředmětná, dokud nedojde ke změně financování škol a zrušení existenční závislosti škol na počtu žáků.

3. Peníze jsou vždy až na prvním místě. Když dokázaly kraje "zabojovat" o peníze na silnice, proč nepovažují za potřebné vyvinout stejný tlak na zvýšení prostředků do školství?

4. Systém vzdělávání, který není průchozí všemi směry je prostě špatný. Potřebujeme "slovenský model", nebo přesněji návrat k systému 3+2, který tady fungoval před rokem 1989 a fungoval dobře.

Okomentovat