19.11.18

Pavel Hodál: 15 zásadních otázek k novému pojetí informatiky ve školách

Debatu o novém pojetí informatiky na základních školách sleduji už delší dobu a musím říct, že se mi ta změna líbí. Posun od „učení aplikací“ k informatickému myšlení, algoritmům, robotice… je rozhodně nutný a vítaný.

Jenže – v souvislosti s tím se vynořilo množství dalších problémů a otázek, na které jsme odpověď zatím nedostali.

Nutný úvod pro ty, co o změně nikdy neslyšeli

Vy ostatní přeskočte na další nadpis.

Současné pojetí výuky ICT na základních školách je zastaralé. Od roku 2004, kdy vznikl Rámcový plán pro základní vzdělávání pro informační a komunikační technologie, se pojetí výuky informatiky v podstatě nezměnilo. Zatímco technologie učinily obrovský krok dopředu, školství zamrzlo v čase.

Také hodinová dotace 1 + 1 (hodina na 1. stupni a hodina na 2. stupni ZŠ) naprosto neodpovídá významu technologií v dnešní době.

Součástí nové koncepce je:
  • Změna obsahu předmětu informatika – vymezení digitální gramotnosti a informatického myšlení – důraz na algoritmizaci, robotiku, programování. Prostě odklon od učení aplikací a operačních systémů k informatickému myšlení.
  • Koncept rozvoje digitální gramotnosti a informatického myšlení – zjednodušeně řečeno to znamená, že část současného obsahu informatiky převezmou jiné předměty a učitelé (matematika, výtvarka, čeština, přírodopis…).
Podrobné informace o Revizi RVP v oblasti Informatiky a informačních a komunikačních technologií najdete na webu NUV.cz

Myšlenka je to úžasná a plán dobrý. Jenže my praktici ze škol víme, že sebelepší plán je dobrý do té doby, než narazí na první úskalí praktické realizace.

Proto se ptám:

1. Kdo bude učit informatiku?

Přišli za mnou absolventi naší školy. Povídali, že na nejmenovaném brněnském gymplu v informatice kreslí ve Wordu. Půl roku. Raději to napíšu ještě jednou a zřetelně – půl roku kreslí ve Wordu. A tihle učitelé najednou skočí po hlavě do nového pojetí informatiky?

Učitel informatiky je ohrožený druh. Je jich málo, ubývají a noví nepřichází. Už teď mají školy na mnoha místech problém učit předmět aprobovaně.

My najednou navýšíme počty hodin a změníme obsah. Přitom víme, že nemáme lidi.

Kolik perspektivních programátorů s pedagogickým vzděláním čeká ve frontě před školou? Nabízíme jim plat dvacet tisíc čistého. Opravdu.

Celý článek na TY BRĎO,

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Celé ty tanečky kolem nové výuky informatiky jsou nereálné. Ať už začneme nedostatkem učitelů, nebo nedostatkem peněz na vybavení, či nízkou hodinovou dotací, kterou nepůjde nijak razantně navýšit, protože, kde hodiny navíc vzít a nekrást. A že by se podstatná část toho, co se dnes v informatice dělá, přesunula do jiných předmětů je už úplná fantasmagorie. Matikáři by si s excelem povětšinou poradili, ale kde na to vzít čas, když matematika je na 2. stupních mnohde osekaná z původních dvaceti hodin na šestnáct? A takový učitel zeměpisu či dějepisu je možná schopný učit děti využívat prezentace v tom smyslu, že je bude korigovat po obsahové stránce, ale po stránce technické to zvládne málokterý.

A k využívání digitálních technologií v praxi ještě jednu poznámku. Toto lze už od počátků RVP zařadit do pracovních činností a školy, které na to mají lidi, této možnosti také využívají, tak proč to na sílu cpát do informatiky?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No právě. Já to vidím asi takhle. V té úbohé hodinové dotaci nestiháme pořádně ani ty aplikace. I když je to naučíme, je jim to na nic, v jiných předmětech to až na výjimky nepoužívají v té míře, aby si to osvojily.
Vysmívat se základům vektorové grafiky ve Wordu? A proč? Protože s ní sám nic neumí?
Programování ve Scratchi nám nemusí nikdo linkovat ani vyrábět přiblblé učebnice a pracovní listy jako to dělá NÚV. Davno používáme, jen na to je strašně málo času.
To samé se týká Phytonu. My klidně budeme programovat, když na to dostaneme hodiny....
Tak to opravdu nikdo nepochopí, že odcházet dnes ze střední bez pokročilé znalosti Office a jim podobných programů je kravina? Podívejte se do praxe, jestli ve firmách potřebují umět Excel nebo derivaci, integrály a všechny ty vzorečky...
A ten nápad, že se třeba ve výtvarce bude učit PhotoShop, tak to je vážně k smíchu. A jako kdo to tam bude učit?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Informatiku podle RVP z roku 2009 dávno ve školách nikdo neučí. Tenhle blud pořád dokola šíří rádoby inovátoři napojení hlavně finančně na NÚV a vytvářející jakési nové RVP, aniž by věděli, jaká bude dotace hodin a kvákají o vystrnadění aplikací do jiných předmětů. jenže to má takovou malinkatou chybičku.
V těch jiných předmětech se nic takového nechystá. Nejsou dělené, nejsou pro ně učebny ani učitelé. tak nevím....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou od jaktěživa hračičkové, a tak se toho zbrusu nového pojetí nemohou dočkat. Ráno vždycky vyskočí z postele, jestli je to už tady! Není... škoda. Bylo by to fajn. Žádná odpovědnost, jestli budou dítka něco umět, žádné hoňky, jestli se stihne všechno, co se stihnout má, žádný stres, jen pohoda, po-ho-děn-ka. Kdežpak víceúrovňová osnova, stříhání tabulek plechu, logiky skládání vektorové kresby, responzivní dizajn... Kompetence odletěly by do dalekých krajin. Škoda.
A tak pořád musí žáky trápit otázkou, co je potřeba k tomu, aby byl výsledek výpočtu třeba zlatého řezu přesnější. Iracionalita je pytliků žeň.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Můj návrh:
- Ze základní školy bude odcházet žák se znalostmi podle konceptu ECDL.
- Ze střední školy se znalostmi Ecdl Advanced se základními moduly + výběrovými.
Dobrá škola umožní v závěru studia získání Evropského certifikátu ECDL.

A bude vymalováno. Veškeré osnovy najdete dávno hotové na stránce www.ecdl.cz v sekci Sylaby...

Jenže z čeho by žili ti chudáci z NÚV a všichni napojení na jeho penězovody?

poste.restante řekl(a)...

K článku - Velice dobře napsáno. Děkuji.

Zdeněk Nutz - Ad ECDL - Bingo!

K RVP. Ten, kdo tvořil RVP ZV v oblasti informatiky to prostě "podělal". Tipoval bych, že se na ICT tak nějak "zapomnělo" a pak se to nahonem "nějak" zapláclo dotací 1 + 1. Minimálně to tak působí.
Ten, kdo teď dělá revizi, to chce "napravit" a v duchu globalizačních hesel typu Průmysl 4.0 a spol. chce nacpat informatiku pro změnu všude, aniž by měl alespoň minimální představu o tom, jak splnění nových "cílů" dokáže zajistit.
Nemluvě o tom, že "informatické myšlení" je věcí úplně stejného talentu, jako třeba schopnost skládat hudbu. Když všem žákům rozdáme klávesy Casio, také nebudeme mít 100 000 Smetanů a Dvořáků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže informatické myšlení? U pytliků nedělají nic jiného. Vlastně ano. Ještě nějaké ty pracovní návyky. Tedy pracovní myšlení. Třeba dnem i nocí myslet na termín odevzdání práce.
Dejte dítkám poskládat třeba fragmenty ergébé modelu. Ta tmavá uprostřed nesedí, pravda...
A écédéel?
Bude odborníky na vzdělání do kladby vzato jako vzor bifloidního marietereziánství.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ve škole by se děti a potažmo žáci středních škol měli hlavně naučit s počítačem pracovat a smysluplně jej používat. Ať čtu návrh nového pojetí informatiky odpředu dozadu nebo odzadu dopředu, tak tato základní teze v tom prostě není.
A kdo tvrdí, že se toto naučí v jiných předmětech je fakt fantomas.
1. Počítače je nutno učit v menších skupinách, tedy dělených třídách a na to nejsou ani prostředky, ani učitelé, ani učebny.
2. Do osnov jiných předmětů to nelze zařadit(výuka, nikoliv osvojování), neboť by se musel něco jiného ubrat. A navíc to tam nemá kdo učit. Nebo si někdo myslí, že každý učitel matematiky umí Excel na úrovni, aby jej mohl fundovaně učit? Společné věci to má, osvojování ano, ale učit? Někteří asi ano, ale napsat, jako jsem to četl, že když v zeměpise použijeme mapy na počítači, tak se tím děti naučí používat internet? My ale mapy v geografii dávno používáme. To si snad někdo vážně myslí, že čekáme, až to někdo napíše do RVP, dva roky odpilotuje na spřátelených školách a přijde nám to říct? To tady někdo opravdu spadl z višně a kape mu na maják?
3. Čím chcete v té nové informatice ty žáky zaujmout, jak a z čeho je budete zkoušet, ověřovat znalosti. Navazovat učivem na již probranou látku? Vždyť mě to celé připadá jako náměty pro programovací a robotický kroužek!!!
4. My dávno neučíme informatiku podle RVP z roku 2009. To by se nám děti vysmály. Jim stačí to divné tlačítko s obrázkem diskety pro uložení, stále se tak nějak historicky zjevující ve většině programů. To je disketa, víte děti, ten podivný čtvereček, to si někteří experti, myslí že Vás učíme.
Jenže my dávno programujeme v Hodině kódu, ve Scratchi, kreslíme 3d například ve SketchApu, stříháme filmy v Pinnacle nebo programujeme makra ve Visualbasicu.
Algoritmus není až taková záhada, abychom se kolem toho motali několik ročníků. Má ho i záchodový splachovač.
Až budou ty pánové z Jihočeské univerzity umět pracovat s počítačem aspoň tak, jako učitel informatiky ne kdejaké zapadlé vísce, tak ať nám přijdou ty svoje bludy kázat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Až budou ty pánové z Jihočeské univerzity umět pracovat s počítačem...
ať nám přijdou ty svoje bludy kázat...


Pytlici si myslí, že je navedl ten pacholek Semerád z třetí bé.

Okomentovat