16.11.18

Novinky.cz: Snižovat kapacity gymnázií by byla chyba, míní předsedkyně jejich asociace

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by bylo chybou snižovat kapacity těchto škol, jak občas někteří politici či odborníci požadují. Gymnázia hrají podstatnou roli v přípravě lidí na vysoké školy, zdůraznila s tím, že nabízejí všeobecné vzdělání a jejich absolventi se v životě dokážou dobře připravit na nejrůznější profese.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Gymnázia jsou v posledním čtvrtstoletí častým tématem diskusí odborníků na školství i politiků. Mluví se hlavně o víceletých a o tom, zda jsou pro vzdělanost společnosti přínosem, či naopak.

Někteří by je chtěli zrušit, protože podle nich zvýhodňují děti z ekonomicky a sociálně lépe postavených rodin, a přispívají tak k prohlubování rozdílů ve společnosti.

Jiní naopak tvrdí, že víceletá gymnázia jsou přínosem, protože připravují nadané žáky na další studium a pomáhají tak vytvářet elity, které společnost potřebuje ke svému blahobytu.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) již dříve uvedl, že by se mělo důkladně analyzovat, zda jsou víceletá gymnázia stále výběrové školy, jak se při jejich vzniku plánovalo. Zároveň řekl, že víceletá mají hrát klíčovou roli ve vzdělávání nadaných. „Stejně jako se věnujeme podpoře handicapovaných, musíme řešit i vzdělávání nadaných,” konstatoval.


Žádné komentáře:

Okomentovat