16.11.18

Novinky.cz: Přidávání peněz učitelům není samospásné, řekl ministr Plaga na školské konferenci

Platy a nedostatek učitelů, to je hlavní problém, znělo na odborné školské konferenci. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) sice není větší odměňování pedagogů samospásné, je to však důležitý první krok. Z dalších témat na čtvrteční akci s názvem Školství 2018 rezonovala i chystaná reforma financování regionálního školství. Novinky o tom informoval Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS ČR).

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Následně vystoupil ministr školství Robert Plaga a představil strategii financování platů učitelů. Dle jeho slov musí ministerstvo bojovat za platy učitelů intenzivně a dlouhodobě. „Navyšování se nesmí zastavit v roce 2019, musí koncepčně pokračovat i v dalších letech,“ prohlásil.

„Přidávání peněz učitelům není samospásné a samo o sobě nezvýší atraktivitu školského povolání, je to ale první krok,“ doplnil.

Na dlouhodobé podfinancování školství a nízké procento rozpočtu resortu školství ve vztahu k HDP upozornil i Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA.
8 komentářů:

krtek řekl(a)...

Ano, mediální zkratka. Matematický termín "nepostačující" podmínka, pokud k němu chybí druhý dodatek "nutná". A tak titulek vlastně naznačuje, že učitelům není třeba přidávat, zatímco ministr říká, že je potřeba přidávat i nadále a pak zvyšovat nebo tlačit na zvyšování kvality.

Radek Sárközi řekl(a)...

Tím se vysvětluje, proč MŠMT požadovalo seškrtat tarifní tabulky... :-(

https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/11/mpsv-zrejme-vyrazne-pokratilo-puvodni.html

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pridavani penez neni samospasne. Souhlas. To snad ani nikdo netvrdil. Je naprosto nutne.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jakýkoliv náznak ekonomické krize někde ve světě povede k další redukci tarifů? To se nám do školství dozajista nahrne spousta mladých a nadšených kantorů, kteří nedosáhnou ani na hypotéku. Už to vidím.

Charlie řekl(a)...

Hlavně že poslanci si odhlasovali zvýšení "pouze" 10000 v tarifech. Chce se mi zvracet.

mirek vaněk řekl(a)...

Je vidět že blábol o samospasitelnosti je stále populární. A ministr Plaga není o nic chytřejší než jeho předchůdci. I po stu letech od vzniku samostatné republiky politické špičky usilovně pracují na jejím zániku. Cui Bono?
No za padesát let nějaký osvícený panovník, možná Mohamed III. bude povolávat čínské nebo singapurské věrozvěsty, aby naučili český národ psát a počítat.

Charlie řekl(a)...

K mlácení hlavou o zem a opakování toho, co na vás haleká nějaký imám nepotřebujete ani číst ani psát.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Dovolím si podotknout, že jsem tohle už dávno předpokládal, a nejenom na tomto webu opakovaně též avizoval.

Takže si to shrňme:
1) My, MŠMT, jsme slíbili a nadále slavnostně slibujeme, že učitelům přidáme. Ale pozor: jak praví pan ministr Plaga, pouze a toliko "systémově". (Sprostější slovo než tohle v současné češtině neznám, JK).
Takže ne od listopadu 2018, ale od ledna 2019. Ovšem i to s těmito výhradami:

2) Od ledna 2019 nelze přidat, protože BUĎ-ANEBO:
- padne vláda a pak ať jdou učitelé se svými požadavky někam;
- vláda nepadne, ale ministr(yně) financí řekne, že na TO nejsou zdroje;
- někdo (kdokoli z politiků) zakrákorá, že by to bylo "nesystémové opatření";
- někdo z neziskovek zaskřehotá, že si učitelé nejprve musí to přidání zasloužit;
- Pedagogická komora nedokáže vůbec nic, nejméně ze všeho zvednout učitele ke generální stávce: tvrdé a stejně účinné, jako byla stávka lékařů;
- čeští učitelé a české učitelky jsou ovce, které se nechávají už 30 let ostříhávat, aniž by bekly.

Když české učitelské ovce a ovečky přece jen výjimečně beknou, že by - SNAD - cvičně zastávkovaly, sesypou se na ně všechny matky českého světa se slovy "A kam jako dám ráno svoje děti, když musím jít do práce? To si berete moje děti jako rukojmí??

Jako učitel, kterému tenhle stát vzal všechno, co mohl, odpovídám: A co je mně po tom??

Okomentovat