27.11.18

Nechte nás sakra učit dobře: Příběh čtvrtý - Učitel na dohodu

Učitel technických předmětů, 35 let. Všiml jsem si na internetu této skupiny a rád bych přispěl svou zkušeností. Musím přiznat, že mě nikdy vedení nepopotahovalo za formu či obsah hodin, nicméně co do pracovních podmínek to bývalo katastrofální.
Sehnal jsem místo učitele na jedné soukromé umělecké průmyslovce. Studenti byli talentovaní, kolektiv učitelů fungoval, o to víc mě mrzelo, jak nedůstojně přistupuje k pedagogům vedení školy. Školu řídil majitel, který se na pracovišti moc často nevyskytoval, přičemž veškeré technické záležitosti musely jít přes něj. Ředitel školy v podstatě neměl žádné pravomoci, pouze razítkoval dokumenty. Škola proto fungovala, jak fungovala.

Od učitele se v podstatě očekávalo jen to, že přijde, odučí a jde domů. Chceš si vytisknout zadání písemných prací? Prosím. Ale dones si do tiskárny vlastní papír. Chceš vzít žáky na exkurzi? Proč ne, ale zaplať si jízdné, nějaké cestovní příkazy tady nevedeme. Přece kdo se chce místo učení flákat na exkurzích, ať si je také zaplatí, ne? Chybí ti pomůcky do výuky? Kup si je!

Podobně to bohužel platilo i ve finančním ohodnocení. Učitelé dostávali DPP nebo DPČ s tím, že v létě byli propouštěni na úřad práce a v září zase přijímáni . Absence smluv umožňovala s učiteli nejen manipulovat a udržovat v nich nejistotu, ale i platit je výrazně méně, než je v oboru standardem. Majitel se rozhodl platit učitele pouze za odučené hodiny, u oprav písemných prací a příprav se předpokládalo, že je zaměstnanec udělá zdarma ve svém volném čase. V praxi to vypadalo tak, že zatímco učitel na státní škole dostal podle tabulek přes 20 000 hrubého, u nás to dělalo okolo 13 000 a zaměstnanci tak byli nuceni hledat si přivýdělek formou brigád.

Jakmile jsem po marném hledání po sedmi letech náhodou narazil během druhého pololetí na nové uvolněné pracovní místo, školu jsem opustil. Protože na jiné škole hledali učitele na nástup ihned, využil jsem zákonných podmínek plynoucích z DPČ a odešel bez výpovědní lhůty. Majitel školy tak na neplnohodnotných úvazcích ve svém důsledku tratí, protože učitelé nemají motivaci svou práci dělat kvalitně ani dlouhodobě a odcházejí hned, jakmile mají příležitost. To vše se pochopitelně projeví na kvalitě výuky.

Sečteno a podtrženo – Jak můžeme sakra učit dobře, když k tomu nemáme potřebné zázemí?

Všechny příběhy jsou autorizovány, nicméně trochu stylizovány a upraveny.

Stránka Nechte nás sakra učit dobře na sociální síti Facebook vznikla na základě reakcí učitelů na články, ve kterých Jiří Karen zveřejnil své zkušenosti pedagoga pokoušejícího se učit inovativně a narážejícího na konzervativní tradici. Reakce potvrzovaly velice podobné zkušenosti.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nechte nás sakra učit dobře

Možná by býval postačil titulek: 'Nechte nás učit.'
Takhle to působí, jako když pytlici prohlašují, že jsou na okrese oni nejskromnější.

Eva Adamová řekl(a)...

Konečně první příspěvek z řady "Nechte nás učit dobře", který plně odpovídá realitě. Ano, takto to, v době úbytku žáků na středních soukromých školách a tím i úbytku peněz, což je způsobeno hlavně nástupem slabých populačních ročníků, vypadá. A na některých je to i horší než pán popisuje. A za nějaký čas to takto dopadne i na všech soukromých a komunitních základních školách, které prozatím bují díky silným populačním ročníkům a entuziasmu zakladatelů, rodičů i učitelů. Až všichni zakladatelé zjistí, že po finanční stránce není jednoduché školu udržet, a to zvláště až nastane populační pokles, až rodiče zjistí, že ty pálky, které do toho vrážejí, nenesou kýžený efekt, a až učitelé zjistí, že po finanční stránce to v soukromém školství není výhledově nic moc, padne i v základním soukromém školství kosa na kámen.

Okomentovat