28.11.18

Nechte nás sakra učit dobře: Příběh pátý - Školníci za katedrou

Už delší dobu mě fascinují zprávy o nedostatku učitelů v ČR. Udělal jsem si takovou malou statistiku. Od začátku června 2018 jsem poslal třikrát e-maily s životopisem a poptávkou po práci učitele na 162 základních a středních škol v Moravskoslezském kraji.
E-mail zní zhruba takto: "Dobrý den, hledám práci jako učitel na jakýkoliv úvazek k doktorskému studiu didaktiky na univerzitě. Mám aprobaci na angličtinu, francouzštinu, dějepis a dramatickou výchovu (vystudoval jsem dramaturgii). Učil jsem však také český jazyk, občanskou výchovu a základy společenských věd. Jsem však ochoten učit jakýkoliv předmět. V případě zájmu zašlu seznam absolvovaných školení a publikační činnost."

Celkově mi vychází: ze 486 opakovaných žádostí o práci mi přišlo celkem 270 zamítavých odpovědí. V posledním kole před týdnem mi odepsalo přesně 73 škol, že děkují za zájem, ale že mají plné úvazky.

Smyslem tohoto příspěvku není si stěžovat, nýbrž upozornit na systémový problém, který se zdá být vzdálen vizím některých vyjádření o uklizečkách a školnících za katedrou.

Na univerzitě někteří kolegové ze zkušenosti odhadují, že zhruba přes 40 % učitelů výchovy k občanství a přes 30 % učitelů dějepisu v MS kraji jsou lidé bez aprobace. Běžnou praxí jsou tělocvikáři diktující z učebnic panovníky či "povídající si s dětmi o rodině". Počet důchodců odhadují odbory na něco přes 8 procent, počet zcela pedagogicky nekvalifikovaných se odhaduje podle ČSI na asi 6,4 procent. Nicméně neexistují komplexní relevantní statistická data. Kolik přesně důchodců máme v českém školství? A kolik pedagogicky nekvalifikovaných? A kolik učí tzv. "neaprobovaně"? A kolik kvalifikovaných učitelů odchází do soukromého sektoru z důvodu, že neexistují volná místa? Proč MŠMT neumí vypracovat relevantní statistiky?

Možná řešení:
- vytvoření centrálního registru učitelských uchazečů o zaměstnání
- vypracování podrobných statistik o poměrech důchodců, nekvalifikovaných, neaprobovaných (statistiky zveřejnit)
- vytvořit centrální systém práce s kvalifikovanými uchazeči o místo učitele, motivovat tyto učitele, cíleně s nimi pracovat, umožňovat jim další vzdělávání atd.

Pokud mluvíme o nedostatku kvalifikovaných učitelů, prosím mluvme o nedostatku učitelů v Praze či Brně, kde z učitelského platu nájem pomalu nezaplatíte.

(příběh editora stránky)

Stránka Nechte nás sakra učit dobře na sociální síti Facebook vznikla na základě reakcí učitelů na články, ve kterých Jiří Karen zveřejnil své zkušenosti pedagoga pokoušejícího se učit inovativně a narážejícího na konzervativní tradici. Reakce potvrzovaly velice podobné zkušenosti.

8 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Ano mluvme o nedostatku učitelů matematiky, fyziky a chemie a nadbytku učiteů biologie, zeměpisu, českého jazyka, občanské výchovy aj.

Ygrain řekl(a)...

No, mě se hlásit Ferda Mravenec, práce všeho druhu, také mu možná raději řeknu, že máme plno... Přílišná flexibilita nmůže být i na škodu.

Eva Adamová řekl(a)...

Jen znovu přimomenu přibližná čísla z Ostravské unicerzity. Jedná se o počet přijatých studentů na jednotlivé učitelské obory.

Výchova k občanství a základy společenských věd - 100
Český jazyk - 75
Dějepis - 20
Biologie - 40
Zeměpis - 20
Matematika - 15
Chemie - 10
Fyzika - 5.

Učitel s matematikou-fyzikou najde práci vždy a všude, učitel s aprobací na občanku či ZSV ani tam, kde je nedostatek učitelů, protože tu matiku prostě není schopen relevantně odučit, o fyzice ani nemluvě, to už na škole raději zaměstnají zmíněné důchodce nebo nekvalifikované inženýry. V našem městě na učňákuteď učí nově na maturitním oboru matematiku 75 letá inženýrka, která v životě neučila. A to jsme prosím ve Zlínském kraji s relativním nadbytkem učitelů.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ostravská univerzita evidentně připravuje na budoucnost - základem bude porozumění světu, kritické myšlení, softskills a schopnost rozeznat pravdu od lži... Ohmův zákon vem čert.
---
Možná by stálo za to bavit se i tom, že všechny kombinace bez nosného předmětu (M, ČJ, CJ)nabízené pedagogickými školami zvyšují paírovou neaprobovanost skoro všude kromě městských megaškol… Má smysl je držet?

old pratavetra řekl(a)...

"Ostravská univerzita evidentně připravuje na budoucnost - základem bude porozumění světu, kritické myšlení, softskills a schopnost rozeznat pravdu od lži... Ohmův zákon vem čert."

Pokud PhDr. Václav Trojan 22. 1O. na konferenci Ředitel školy - jeho klíčové povinnosti ... v Praze ve svém vystoupení nekecal, tak PedF UK je na tom podstatně hůř než Ostrava.

Skutečnost je taková, jak ji popisuje paní Adamová. Jsem z MSK, ještě před 10 lety jsem měl u konkurzu na učitele Př 12 lidí, nyní s takovou aprobací nemohu nikoho sehnat. Ještě před dvěma roky jsem měl do prázdnin přes 30 žádostí o práci učitele, letos to bylo pouhých 5. Když jsem odpověděl kladně, tak v jednom případě jsem dostal odpověď, že se na to necítí, v druhém případě, že by raději dělal asistenta pedagoga (chlap?), zbývající si našli místo ve svém bydlišti.

Vít Tomis řekl(a)...

Kdyz si nekdo vybere VS obor, ve kterem je trvaly previs absolventu nad poptavkou, mel by pocitat s moznosti, ze bude alespon nejakou dobu pracovat "mimo obor"... to plati nejen pro ucitelske aprobace.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejde snad o to, aby získaná kvalifikace absolventy uživila, ale aby je to studium bavilo. A čím déle to bude trvat, tím lépe pro všechny zainteresované.

Ivo Mádr řekl(a)...

"aby je to studium bavilo"

Malý zájem o přírodovědné předměty na VŠ je odrazem současného regionálního školství. Hodiny M,F jsou pro žáky "hrůzostrašné předměty". A co je nejhorší? Musí se tam přemýšlet. A to bolí. A hlavní myšlenkou a náplní současné výuky je přece "DISKUZE".

Okomentovat