21.11.18

Michaela Endrštová: Rvačka ve škole zburcovala rodiče, ředitel viní inkluzi. Učitelům má pomoct nový kurz

Na ostravskou Základní školu Jugoslávská se minulý týden vypravilo zhruba šest desítek rozezlených rodičů. Žádali vyloučení žáků, kteří se ve škole nedávno poprali. Tvrdí, že se kvůli malým agresorům jejich děti bojí chodit do školy. Ředitel školy viní ze situace inkluzi a upozorňuje, že vyloučit žáky nemůže. Jednotná metodika, jak mají školy tyto problémy řešit, chybí. Začátkem listopadu se však rozběhl nový výcvikový program, který by měl učitelům poradit.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Kvůli jednomu konfliktu několika nezletilých žáků se však nyní celá škola otřásá v základech. Přitom tomu tak vždy nebývalo. Opletal tvrdí, že problémových žáků ve škole přibylo poté, co byla v roce 2016 zavedena inkluze, tedy společné vzdělávání dětí se speciálními potřebami.

"Podle mě je nesmysl, aby se v běžných školách společně vzdělávali žáci s dětmi, které mají poruchy chování nebo učení a chovají se problémově. Před zavedením inkluze by tyto děti byly umístěny do speciálních škol, ale to už tak dneska nechodí," říká Opletal.

Klára Laurenčíková z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání namítá, že děti s problematickým chováním byly ve školách vždycky. Uznává však, že chybí metodika, která by školám pomáhala podobné situace řešit.

"Školám chybí podpora při zvládání podobných situací. Před dvěma týdny jsme proto zahájili roční výcvik pro školní psychology, speciální pedagogy i učitele, na kterém se naučí prevenci a stabilizaci problémového chování dětí a mladých lidí," říká Laurenčíková.

Ředitel Základní školy Jugoslávská může "rváčům" udělit důtku nebo trojku z chování. "Ale tito žáci mohou dostat důtek deset a je jim to úplně jedno," vysvětluje situaci Opletal.8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kurz! To je, co tu chybělo. A metodika, jak agresivního spratka stabilizovat.
Taková školení měli absovovat především ti, kteří tu nekatastrofickou inkluzi natlačili do škol, ještě před tím, než ji tam natlačili, aby si v hlavách srovnali, co činí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemyslím, že inkluze je jediným viníkem. Jako ještě většího viníka vidím "nevýchovu" žáků, kteří,byť bez jakékoli SVP, dělají ve škole bordel, protože nechápou hranice, na které nejsou zvyklí.A rodič, místo aby dítě spacifikoval, letí do školy řvát na učitele.

poste.restante řekl(a)...

Školám nechybí metodika.
Školám "přebývá" Laurenčíková a ČOSIV.

Řešením nejsou žádné kurzy. Ledaže by to byly kurzy bojových umění.

Řešením je zbavit vlivu na školství aktivistické skupiny typu ČOSIV, EDUIN a spol.

Systémovým řešením je inkluze smysluplná a nikoliv ta "po česku".

A druhým systémovým řešením je institut vyloučení žáka z výuky.
Školní detence, nebo i vyloučení ze školní docházky. Dočasně, nebo i trvale.
Dokud rodiče, obzvláště někteří, nepochopí, že chování žáka je problém jejich a nikoliv školy, nebude nikdy tlak na změnu dostatečný.

Ivo Mádr řekl(a)...

Kurzy neřeší vůbec nic. Což takhle "školitele" poslat na patřičné místo k problémovým žákům. Nechť ukáže své schopnosti. Inkluze po českém způsobu je zhouba českého školství a degradace společnosti. Díky setrvačnosti školství se "výsledky" inkluze po českém způsobu budou napravovat desetiletí. To už bude paní Valachová dávno v důchodu.

Hana Jančová řekl(a)...

Zcela souhlasím s poste.restante, zejména poslední bod je klíčový.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Laurenčíkovou poslat na 4 roky do inkludované vyloučené ZŠ. Já vím - bylo by to hodně kruté - vůči těm dětem. Asi by dopadla jako jistý okresní školní inspektor, který vymyslel, že na (tehdejších) zvláštních školách se budou periodicky psát posudky na žáky. Když pak jako důchodce ještě učil, velmi se podivoval, který blbec je autorem téhle prudy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Další byznys pro neziskovky. Hnus.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale to je přeci jasné. Nejdřív vyrobím problém a pak přijdu jak Ježíš nazaretský se spásným nápadem na jeho řešení.

Okomentovat