13.11.18

Martin Vokurka: Mostecku chybějí učitelé. Komora varuje, že kvůli nízkým platům může být hůř

Nabízíme přátelský kolektiv a příjemné prostředí, moderně vybavené učebny, podporu v dalším vzdělávání… Takovéto inzeráty přímo na webových stránkách základních škol nejsou na Mostecku žádnou výjimkou. Poptávka po kvalifikovaných učitelích je tak velká, že by zaplnili sborovnu nové školy. Školství ale ztrácí konkurenceschopnost. Podle Pedagogické komory si učitelé vydělají mnohem méně než v éře Masaryka.


Z článku v Mostecký.Deník.cz vybíráme:

Podle vedení základních škol hraje roli i celková náročnost kantorské profese a pokles její společenské prestiže. Za kvalifikované zaskakují senioři či středoškoláci, v lepších případech bakaláři či vysokoškoláci bez aprobace.

„Pokud se platy učitelů skokově nezvýší, nebude mít za chvíli kdo učit děti. Už nyní je nedostatek učitelů fyziky, matematiky, počítačů nebo cizích jazyků,“ potvrdil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi, který pochází z Mostu. Komora, která je největším školským spolkem v zemi, upozorňuje, že nástupní mzda v Lidlu je vyšší než nástupní plat učitele. Například nástupní plat učitelky v mateřské škole není ani 20 tisíc korun hrubého měsíčně.

„Před patnácti lety slíbila tehdejší ministryně školství Petra Buzková učitelům 130 procent průměrné mzdy v zemi, ale od té doby si učitelé nijak nepolepšili a jsou stále někde kolem 105 procent. Investice do školství je přitom investicí do budoucnosti České republiky, která se mnohonásobně vrátí,“ dodal Sárközi, který s kolegy usiluje také o snížení byrokracie, aby učitelé měli čas na přípravu kvalitní výuky a nemuseli vyplňovat stohy lejster.

Žádné komentáře:

Okomentovat