5.11.18

Barbora Postránecká: ‚Klika na dveřích je enter.‘ České děti stále hůř mluví a nechápou význam slov

České děti čím dál hůř mluví. Nejenže špatně vyslovují jednotlivé hlásky, ale mají i velmi malou slovní zásobu. Obviňovat nelze pouze tablety a počítače, vázne i komunikace v rodině. Ordinace logopedů potom praskají ve švech a situace už dospěla tak daleko, že si učitelky v mateřských školách dobrovolně dělají kurzy logopedického asistenta.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

„Komunikovat se naučíte jen od druhé lidské bytosti,“ říká ve své pražské ordinaci Ivana Šemberová. Podle ní je jasná spojitost mezi zhoršující se kvalitou řeči dnešních předškoláků a časem, který tráví ve společnosti tabletu, mobilu nebo televize. I z nich se ale line mluvené slovo. Proč se tedy nelze učit řeč od nich? „Od přístroje se nemůžete naučit mluvit, protože se učíte tím, že se tomu druhému díváte do tváře. Nejenom, že u toho posloucháte slova, která říká, ale také od něho odezíráte nastavení mluvidel, odezíráte dikci, vnímáte řazení slov ve větě,“ vyjmenovává logopedka některé ze zásadních aspektů učení se řeči, které si pochopitelně vůbec neuvědomujeme. Od animované postavičky, která neartikuluje, žádné nastavení mluvidel neodkoukáte. Stejně jako od herců z dabovaného seriálu.

V zábavném světě kreslených pohádek, písniček z YouTube a všemožných počítačových her nemohou dost dobře obstát ani knihy, které rozvíjejí naši slovní zásobu. „Nesmí se propást období mezi jedním a třetím rokem. V tuto dobu by se mělo začít dětem číst. Rodiče se ale mnohdy mylně domnívají, že je jejich potomek na knihy ještě příliš malý,“ dodává Ivana Šemberová.


4 komentáře:

V. řekl(a)...

České děti čím dál hůř mluví.
Nejen deti. Staci si poslechnout redaktory (i verejnopravich) medii... Na konci vety neumi "vyslovit tecku", monotonnim hlasem preskoci z jednoho odstavce do druheho... a to i kdyz text ctou. Tzv. "zive" vstupy do vysilani jsou casto tragikomicke. Spis tragicke nez komicke.

Jirka řekl(a)...

A nejen masmédia jsou špatným příkladem. Dopis stejně jako e-mail začíná oslovením a končí pozdravem. Někteří redaktoři neumějí mluvit, ale spousta učitelů, úředníků, obchodníků (dosaď dle potřeby) netuší, jak napsat e-mail. Proč také, když se pravidla a slušnost zrovna nenosí. Důsledkem je pokles komunikačních dovedností u dětí. Co s tím?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Rodiče s dětmi mluví čím dál méně.
Logopedů je málo.
Rodiče neřeší mluvu,ale rovnátka, oblečení a značku mobilu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nechápou význam slov

Je to někdy potíž. Namátkou: práce, termín, zodpovědnost...

neřeší mluvu,ale rovnátka

Rovnátka by pytlici nezavrhovali. Zvláště pak ta charakterová, morálně volní.

Okomentovat