4.11.18

Jiří Mach: Učitelů je málo a stárnou, v Praze už se hovoří o krizi

Přestože každým rokem nastupují do základních škol noví kantoři po tisících, pořád jich je nedostatek. Současně totiž roste i počet dětí a mnohé školy musí improvizovat, aby vůbec výuku zvládaly.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Třídy jsou mnohde přeplněné a některé školy ve velkých aglomeracích využívají výjimku na maximální počet žáků ve třídách, takže učitel občas vyučuje až 34 žáků. Při takovém počtu se i při maximálním výkonu nemohou věnovat každému svému svěřenci individuálně, jak mají v popisu práce.

Ministerstvo školství se už léta snaží přilákat víc mladých lidí na studium pedagogiky a přimět je, aby se pak i své profesi věnovali. Významná část absolventů totiž do škol vůbec nenastupuje.

Minulá vláda zvýšila už loni platy učitelů o 15 procent, od ledna se zvýší o dalších 15 procent. Jenže platy rostou rychle i v jiných sférách a v porovnání s ostatními profesemi, mnohdy méně náročnými, není učitelský plat, který by se měl letos vyšplhat v průměru k 33 tisícům hrubého, velké terno. S magisterským titulem se totiž mohou lidé s pedagogickým vzděláním uplatnit kdekoliv jinde a za lepší příjmy. „Navíc máme nezaměstnanost velmi nízkou a po zaměstnancích je všude velká poptávka,“ podotkl Dobšík.


Poznámka redakce: Není pravdou, že vláda zvýšila loni platy učitelů o 15 procent.


5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

zvýšila už loni platy učitelů o 15 procent, od ledna se zvýší o dalších 15 procent

Konečně už pytlici pochopili, proč se říká 'lže, jako když tiskne'.

Pepa řekl(a)...

34, a nemůže se jim věnovat individuálně? a kdyby jich bylo jen 30, tak by to šlo? takže hranice je někde mezi? nebo (odpusťte mi mou troufalost) ještě níž? třeba 25, aby konečně došlo na ten individuální přístup?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zcela presne si pamatuji, jak pred spustenim inkluze se rojily clanky o tom, jak vubec nezalezi na poctu zaku ve tride. A pod.
Jiz nekolik let ctu o tom, jak nejsou a nebudou ucitele. A nic. Predpokladala bych, krome zretelneho zvysovani platu, treba naborove prispevky, zaplaceni studia, nabidka bydleni, spoustu jinych benefitu. A opet nic. Takze otazka zni: jak dlouho to soudruzi hodlaji nechat zajit? Nebo maji v rukave nejaka vyborna reseni typu- soustruznici do skol, vyskoleni asistentu na ucitele apod.?

Eva Adamová řekl(a)...

Ona to bude za pár let sranda po celé republice, bo už i ve Zlínském kraji je nedostatek matikářů a fyzikářů, zatímco učitelé ostaTních aprobací marně shánějí práci. Ta kvanta občankářů a učitelů výchovy ke zdraví, které univerzity chrlí ve velkém, to nevytrhnou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dostatečně prostupný systém celoživotního vzdělávání jistě umožní občanským, zdravotním i mediálním vychovatelům, aby si matematiku, fyziku a další aprobace dodělali podle potřeby.
Nakonec, proč by občankář nemohl učit cokoli jiného už teď? Podstatná je přece pedagogická způsobilost pro daný stupeň či typ školy. I pytlici tělocvičili hbitě. A kdyby bývali kývli, mohli budovat dobré jméno školy i jazykem anglickým. Hauár júúú?
V informačních a komunikačních technologiích také zkompetentňuje, ma koho to zbude...

Okomentovat