19.11.18

Filip Titlbach: Nepodkročitelná bodová hranice. Zavře se některým studentům cesta na maturitní obor?

V Česku se rozvířila debata o zavedení minimálního počtu bodů z testů na střední školy. Pro žáky, kteří by tuto hranici nepřekročili, by se tak zavřela cesta na maturitní obor. Jaké důsledky by mělo zavedení takzvaného cut-off score? O tom se v pořadu Přes čáru bavili analytik Štěpán Kment ze společnosti EDUin, Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy České republiky a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny (ODS).
Z doprovodného článku na webu Radia Wave vybíráme:

Nedostala by nepodkročitelná hranice u testů žáky na učňovské obory proti jejich vůli? „To bychom v žádném případě nechtěli,“ reaguje Stanislav Folwarczny. „My chceme, aby se na maturitní obory dostali ti žáci, kteří mají předpoklad úspěšně tuto školu dokončit. Dnes se tak neděje. A ta neúspěšnost nás stojí peníze. Nemyslím si, že je dobré, aby se na gymnázium dostal člověk, který pro jeho vystudování nemá předpoklady.“

Proti zavedení cut-off score se kromě Svazu průmyslu a dopravy a společnosti EDUin staví i Ministerstvo školství. „Na setkání s Asociací krajů chce ministr Robert Plaga (ANO) hejtmanům na konkrétních datech ukázat, že takzvané cut-off score by nad dnešní podobou jednotné přijímací zkoušky nic z jejich požadavků neřešilo. Zároveň by se jednalo o umělou překážku přístupu ke vzdělání, nikterak neřešící jednu z hlavních příčin, kterou je přebytek nabídky středoškolských maturitních oborů i jejich nevhodná struktura v některých krajích,“ řekla Radiu Wave mluvčí úřadu Aneta Lednová.


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pro další směřování českého školství je ovšem naprosto zásadní názor odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a teď už i analytiků.
V té dnešní překotně se měnící době. Nesmějí zapomenout pytlici. Je naprosto nemyslitelné, aby nám žáci devátých tříd končili nadosmrtě na pracovním úřadu ještě dřív, než se jim stihnulo rozvinout jejich nadání do celé jeho šíře i hloubky.
'Bodaj by aj v endéer mali takýchto kmentov.'

poste.restante řekl(a)...

To je "ten" Stěpán Kment ze Středoškolské unie?
Vždyť jsem říkal, že o chlapci ještě uslyšíme.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zavře se některým studentům cesta na maturitní obor?

Odkdypak jsou žáci devátých tříd studenti?
Od té doby, co u titlbachů nevědí, co melou. Kdyby alespoň ty koše s baňama...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Joj, máme dalšího analytika. Ten původní si teď hraje na elfa.

https://zpravy.idnes.cz/internet-boj-proti-trollum-cesti-elfove-fda-/domaci.aspx?c=A181120_211753_domaci_zaz

Okomentovat