21.11.18

DVTV: Čtyřka za obrázek hada? Jsou to těžké rány, ve školství se nedá dýchat, říká rodič

Součástí tradice je, že měříme všechno, co se měřit dá, známky v první a druhé třídě jsou ale těžké rány z hlediska stigmatizace, kam děti patří, míní vysokoškolský pedagog Peter Chvojka. Jeho devítiletá dcera dostala ve výtvarné výchově čtyřku za obrázek hada. Lidé v základním školství mají pocit, že vzdělávají, ale přitom segregují, v českém školství nemůžu dýchat, stejně jako moje děti a spousta učitelů, rodičům dává najevo, že nestojí o žádný dialog, říká Chvojka.Video na Aktuálně.cz

16 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Zatím mám dojem, že o žádný dialog nestojí především pan Chvojka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Čtyřku? To už je ale doopravdy přes čáru. Dívka má na obrázku sluníčko, takže nejhůře za tři. Pokud budou malovat za klasifikační období alespoň dva výkresy, na celkovou dobrou by to uhrát mohla. Tak proč se čílí? Rodič...

Ygrain řekl(a)...

Bude se tohle rozpitvávat ještě dlouho? Čím vším se neodstartovávají křížové výpravy....

Petr řekl(a)...

No já chápu, že tohle je pro vás prkotina... ale právě těmahle prkotinama se (taky) formuje dětská mysl

Jiri Janecek řekl(a)...

"Lidé v základním školství mají pocit, že vzdělávají, ale přitom segregují..."

Rekl bych, ze se da vzdelavat i segregovat, to se nevylucuje… A co je na udajne neobjektivnim oznamkovani segregacniho?

A opet bych se rad zeptal, jaky mely deti ukol a jak dopadli spoluzaci…

Ygrain řekl(a)...

No, když už jste to zmínil - jakpak se asi dětská mysl naformuje touto medializací a následnou reakcí okolí?

Pokud pančelka skutečně hodnotí tak, jak p.Chvojka ve videu zmiňuje, tedy prohlásí "strašné" bez toho, aby něco vysvětlila, nedejbože naučila, tak je to samice sudokopytníka, ale pokud bylo účelem práce naučit se nějakou techniku, pak zadání skutečně splněno nebylo.

Další věc je, že p. Chvojka nechce slyšet, jaké mají jeho děti známky, pak se náhodně něco dozví, rozmázne to a rozpatlává to dál a dál a dál a dál, protože chce "vyvolat diskusi". Jenže diskuse o h.... zůstává pořád diskuse o h...., ať jsou úmysly sebebohulibější, tohle je opravdu prkotina - sice ilustrační, ale prkotina, a tudíž si lidi možná tak zabrblají, ale tím to skončí, a "oni", tj. školství, prostě pojede dál.

Ygrain řekl(a)...

Pane Janečku, z těch sporadických informací, které jsou ve videu uvedeny, lze vyvodit, že měly nejprve namalovat světlé pozadí, na něm kontrastně tmavého hada, a finálně obraz doplnit nějakými motivy typu kolečka a spirálky. Mohu se jen domnívat, že kontrast měl zůstat zachován. O hodnocení spolužáků myslím nebyla řeč.

Josef Soukal řekl(a)...

Poslechl jsem si to celé. Jak psal poste restante, o dialog asi moc nejde. Pasáž s dárečkem pro sociálně vyloučené dítě působí zmatečně, pan Chvojka zde zřejmě přisuzuje škole něco zcela nesmyslně. Stejně mimo je spojování existence osmiletých gymnázií s klasifikováním výchov, resp. klasifikováním na prvním stupni.
Nedovedu si představit reakce, kdyby učitelé začali publikovat případy zcela nesoudného, dítě poškozujícího chování rodičů. Do DVTV by je asi nepozvali.

poste.restante řekl(a)...

Dodám jen, že celou dobu máme pouze jednostranné informace.
Polovina úvah je tak v rovině spekulací.
Na ČŠ téma vcelku dobře rozebrala kolegyně Brandtnerová. Včetně právních konsekvencí.
Myslím, že chování pana Chvojky začíná nabývat charakteru šikany.

Petr řekl(a)...

Hele, já vím, že rodiče uměj slušně prudit, a nikdy bych se nestavěl za rodiče proti učitelům a priori (zažil jsem si s rodiče taky svoje). Ale v tomhle případě prostě... na základě informací, které k tomu jsou dostupné (byť jen z jedné strany), mám opravdu hodně divný pocit.
Nezdá se mi, že by ta učitelka byla tak rafinovaná, že by děvčeti chtěla dopřát extra slastný pocit transgrese. Vykazuje to spíš znaky omezenosti. Jo, promiňte, já si opravdu myslím, že učitel by měl být všechno jen ne omezený.

A nemůžu si pomoct, mně se ten obrázek navíc vysloveně MOC líbí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mně se ten obrázek navíc vysloveně MOC líbí

Pytlikům jak bysmet. Je působivý. Takový pochmurně tísnivý až skličující.
Neznat souvislosti, řekli by pytlici, hle, učitel branné přípravy a ruského jazyka tři roky do důchodu. Artroza kyčelního kloubu, odoperovaný žlučník a zvětšená prostata.
Na devítileté děvče přece jen trošku moc. Co na to psycholog?

poste.restante řekl(a)...

Aby bylo jasno. Já vůbec nevylučuji možnost, že ta učitelka prostě byla (je) blbá.
Ale odmítám dělat závěry na základě jednostranných informací tatíka, kterého posedl "tátoparťákovský amok".

Jestli se mi, nebo komukoliv jinému, ten obrázek líbí, je úplně irelevantní.
Tak jako někomu se může líbit Guernica a jinému zase ne.

A rád bych každého, kdo kritizuje hodnocení učitelky požádal o jednoduché cvičení.
Je jasné, že každý, kdo si přečetl článek vidí na tom obrázku hada, když ho tam vidět chce.
Otázka zní: Kdybyste nevěděli, co je na tom obrázku namalováno, poznali byste z něj samotného, že je to had? Bylo tedy splněno zadání?
Protože pokud ano, tak odteď kreslím všude jen beránky v krabicích s otvory. A je problém Vás, jakožto diváků, že nejste Malí Princové.

Eva Adamová řekl(a)...

Ale jo, ten obrázek má cosi do sebe a dokonce bych řekla, že i splňuje panem Chvojkou popsané zadání. Jen mám trošku podivný pocit z toho, že dotyčný na základě jedné nešťastné zkušenosti s jednou učitelkou háže šmahem všechny učitele do jednoho pytle. Chápu, že pán chce vyvolat diskuzi, ale tímto dost agresivním pytlováním proti sobě všechny spíše popuzuje, než že by s ním byl někdo ochotný diskutovat. A on je to tak trošku problém celé řady nespokojených rodičů, a podotýkám, že většina nespokojenosti u nich vyvěrá z hodnocení žáků a nikoliv ze způsobu výuky, protože mám za třicet let vypozorované, že můžete učit úplné sračky, ale pokud budete dávat pěkné známky jsou rodiče spokojení. Jakmile tedy nastane ve škole nějaký problém tak místo, aby si s učitelem v klidu promluvili a snažili se pochopit nastalou situaci, začnou dupat nožičkama, jako vzteklé dítě, kterému berou hračku ve formě vyznamenání jejich dítěte, a to nejlépe rovnou v ředitelně. Už jsem dokonce zažila i matku, která zfalšovala čili napsala za dceru srdceryvný sebevražedný dopis, aby přesvědčila některé učitele o nutnosti její dceru dobře hodnotit. Ale ať také nehážu všechny do jednoho měchu, naštěstí je podstaná část rodičů rozumná. Ono také, kdyby byli všichni jako pan Chvojka a blbli kvůli každé hovadině, tak se z toho školtví všichni po...... ! A když říkám všichni, tak myslím všichni, tedy učitelé, rodiče a především ty nešťastné děti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

můžete učit úplné sračky, ale pokud budete dávat pěkné známky, jsou rodiče spokojení

Prauda prauďoucí.
Popřípadě nemusíte učit ani ty sračky. A pohoda, pohoděnka.
Pytlici v rámci svého dávného pedagogicko sociologického výzkumu napsali všem žákům skupiny na vysvětčení jedničky bez ohledu na jejich mizernou průběžnou klasifikaci, a...
nic.

Petr řekl(a)...

"Jen mám trošku podivný pocit z toho, že dotyčný na základě jedné nešťastné zkušenosti s jednou učitelkou háže šmahem všechny učitele do jednoho pytle."

Souhlas, tuhle část "argumentace" neberu, vyvozovat takové závěry nejde ani z jedné zkušenosti, dokonce ani ze série zkušeností na jedné škole. Jak známo, máme v tom systému vedle sebe velmi různorodé školy a učitele. Zobecňovat cokoli je extrémně složité.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky ještě napadlo, že takhle nějak nejspíš viděl Adam toho zmetka, co zpunktoval to počertech nepříjemné vyhnání z Ráje.

Okomentovat