29.11.18

Duel: Žijete v minulém století. Cut-off score vyrobí z učňů nezaměstnané, kritizuje kraje EDUin

Propadlíků u maturit přibývá. Loni neuspěla zhruba desetina studentů. Kraje proto chtějí prohnat všechny uchazeče o studium s maturitou sítem jednotných přijímaček. Kdo nepřeskočí minimální bodovou hranici (cut-off score), na školu se nedostane. Zlepší to kvalitu výuky? A koho systém odřízne od vzdělání? Sledujte záznam Duelu webu Seznam Zprávy Petra Tulpy, náměstka pro školství z Libereckého kraje, a odborníka na vzdělávání Bohumila Kartouse z EDUin.
Z doprovodného článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Podle odborníka na vzdělávání ze společnosti EDUin ale zavedení nepodkročitelné hranice pro přijetí na střední školy přesune zhruba 10 procent žáků do učňovských oborů bez maturity. Ze středoškolského studia se tak stane exkluzivní vzdělávání.

„Většina zástupců Asociace krajů žije ve 20. století. Tehdy 70 procent lidí pracovalo v průmyslu. Proto bylo potřeba, aby většina lidí měla střední odborné vzdělání, protože absolventi byli potřeba na socialistickém trhu práce. My už ale žijeme v úplně jiném světě. Teď 60 procent lidí pracuje ve službách a globální trend je takový, že se prodlužuje doba vzdělávání. Dnešní absolvent mnohem víc potřebuje posílit všeobecnou gramotnost. Aby se mohl celoživotně vzdělávat,“ říká Karous.

2 komentáře:

P. Vršecký řekl(a)...

Systém nikoho neodřízne. Odříznou se sami lenoši, případně hlupáci. Proč by takovým měli daňoví poplatníci financovat studium, nebo spíš válení několik let na škole, že které stejně vyletí, fakt netuším. Mohl by mně to někdo vysvětlit? Jenom prosím bez těch dřístů o "zvyšování vzdělanosti" , protože tohle fakt vzdělanost nezvyšuje. To by mohl pochopit i Bohumil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To by mohl pochopit i Bohumil.

To chápe. Jen dělá práci, na kterou byl najat. Otázka zní, v koho žoldu.

Okomentovat