13.11.18

Cyril Höschl: Za nedostatkem učitelů a sester je nesmyslná byrokracie

Co studovat, aby nás to uživilo? Máme se vzdělávat v tom, po čem je společenská poptávka, anebo to, co nás baví? A měl by stát výběr studia nějak regulovat?
Z doprovodného článku Zity Senkové a Anny Duchkové na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Lidé se vždy rozvrství do různých oblastí podle svých talentů a tužeb, i když pravda ne vždy tak, jak momentální chod hospodářství požaduje,“ říká Cyril Höschl. „Otázka zní, jestli přístupnost některých oborů omezit nařízením shora – umístěnkami, kvótami, omezenou nabídkou určitých studijních oborů.“

Máme se tedy pouštět do podobného sociálního inženýrství? „Měli bychom mít svobodnou volbu. A jestli společnost cítí potřebu ‚trh‘ vzdělávání nějak regulovat, měla by to dělat spíš osvětou, abychom věděli, jaké šance máme, když budeme studovat ten který obor. Riziko, že volba nebude dobrá, by mělo být na nás. Společnost by ji měla regulovat spíš pobídkami než sankcemi,“ je přesvědčený Cyril Höschl.

1 komentář:

krtek řekl(a)...

Koneckonců, nedostatek lékařů by se dal vyřešit nástupem řezníků nebo prostě lidí, které baví léčit. Proč by se měli doktoři stresovat nějakými atestacemi?
P.S.: Proč mám příspěvek do diskuse obohacen o čtyři klikací hry?

Okomentovat