24.11.18

Clara Zangová: Vaše dcera neumí hada: České totalitní školství ruinuje lidskou tvořivost

V posledních dnech mě zaujal příběh devítileté slečny, která dostala za obrázek hada čtyřku. Lepší než zaujal je vlastně slovo naštval. Její otec, pedagog Jihočeské univerzity Peter Chvojka, chtěl v souvislosti s touto absurditou rozpoutat debatu o českém školství. Já teď načnu minidebatu o hlouposti české výtvarné výchovy.

Z článku v Reflex.cz vybíráme:

Pod obrázek Medy začali, jak se dalo čekat, různí vtipálci psát, že s obdobnou tvorbou aspirují studenti uměleckých škol na titul MgA. Tyto cynické řeči plynou přesně z toho, že škola nerozvíjí estetické cítění žáků. Místo toho stupidně známkuje hady a perzekuuje dobré učitele.

Tím je zmařena řada talentů. Vznikají lidé, kteří umí kreslit technicky a mechanicky, ale zbytek dávno ztratili. Samozřejmě že každý nemůže a nechce být akademickým malířem. Ale každý, i ten, kdo tvrdí, že neumí malovat, si může užít svobodu výtvarného projevu. Přesně jako děti, než je z(de)formuje školství.

Nevěřím, že se to změní, dokud budou žáci v tělocviku dělat „v dvojřad nastoupit“ jak za bolševika. Snad aby byly dobře připravené na boj proti západním imperialistům.

13 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Bože můj, ať už jsou maturity...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Co furt mate s tim hadem?

Pedagogická komora řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jiri Janecek řekl(a)...

Co furt mate s tim hadem?

My nic... To jen totalitní školství zabilo kreativitu, smysl pro přiměřenost a schopnost najít opravdu důležité téma řady našich novinářů. Tak od sebe opisují sebevětší kraviny.

Už se asi řešilo, ale kdyby šlo o mne, tak daleko větší trauma než z jedné čtverky mám z toho, že celá republika vidí, jak blbě maluju, a hlavně, jakého kokota mám za otce. I když to druhé by mělo spíš být zdrojem soucitu, pochybuju, že Medini devítiletí spolužáci jsou již tak vyspělí...

Ygrain řekl(a)...

Had aspoň jednou týdně!

Opravdu, další fascinující článek. A jak věcný a objektivní...

Všechny děti se vlivem školy bojí dělat chyby, a tak malují hada na pokyny upjaté učitelky, jako by byly v matematice. Nikdo jim ve škole nevysvětlí, že zatímco v matematice je cílem stejný výsledek, v umění by měly být co nejrůznější. Asi proto, že to neví ani sama učitelka. Ty na základní škole totiž žádné výtvarnice nejsou. Je to likvidační četa dětské kreativity.

Neeé, to vůbec není demagogické zevšeobecňování a kydání hnoje na veškeré vyučující výtvarky, kdepak...

Petr řekl(a)...

Pane Janečku, kokot jste leda tak vy.

Eva Adamová řekl(a)...

Já bych to nechala na posouzení té dceři, ale raději bych se jí na to, kdo je v tomto případě k...., neptala v období puberty.

Tajný Učitel řekl(a)...

Tuplovanej.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Fatální neschopnost zvládnout základní pracovní techniky a postupy v kdejaké oblasti lidské činnosti je odborníky na vzdělání prezentováno v té dnešní překotně měnící se době jako kreativní svoboda autonomního jedince. Tento postkomensaliánský trend ve vzdělávání pak proniká zejména do vyšších úrovní státní správy a samosprávy nejen ve školství.
A tak leckterý matlal zbabrá vše, co se zbabrat dá, a ještě sebevědomě tvrdí, že tak je to jedině správně. Starým praktikům nezbývá, než marně bědovat.
Pozvala si paní učitelka otce Semeráda ze třetí bé do školy. Že se dětí zeptala, jak by si vymalovaly svůj pokojík. Chlapec odpověděl, že by na stěny najebal fialovou a na strop by mrdnul černou. Tak co prý pan Semerád na to... No, měl by dostat na prdel, zamyslel se tatík. Vždyť to bude mít, ten debil, moc tmavé.

Radek Sárközi řekl(a)...

Čekám, kdy ten obraz půjde do aukce. Očekávám, že ho koupí Národní galerie. :-D

Ivo Mádr řekl(a)...

Pan rodič chce veřejnou diskuzi? Pěkná to žádost zde na pedagogickém info. Jen se divím, že do této diskuse vtahuje vlastní dceru. To už je nechutné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

do této diskuse vtahuje vlastní dceru

Vtahuje, aby ji pak mohl okázale bránit výčtem čistě osobních momentů jejiho života kdykoli při té diskusi padne o ní jakákoli zmínka. Možná se zhlédl v nějakém mediálně dobře uchopeném vzoru z poslední doby.

Ivo Mádr řekl(a)...

mediálně dobře uchopeném vzoru

Lidé se učí rychle, jeden by nevěřil. A pak že české školství za nic nestojí.

Okomentovat