5.11.18

Bořivoj Brdička: Generace Z

Informace o generačním vývoji souvisejícím s využíváním technologií mladými lidmi, jenž dospěl k&nsp;rozlišení dvou generací Y (tzv. síťová generace) a Z, pro níž je charakteristická soustavná přítomnost digitálních zařízení s přístupem k internetu.

Do nedávna jsme se pokoušeli zjednodušovat a všechny naše současné žáky označovat pojmem „síťová generace“ (Síťová generace podle Tapscotta). Už to ale není možné. Vlastnosti dětí, které vyrůstaly se stolním počítačem připojeným k internetu ve svém pokoji, se od těch, které si počítač nosí stále sebou, začínají výrazně lišit. My učitelé je nutně potřebujeme znát, máme-li být schopni tyto děti pozitivně ovlivňovat. Bohužel panuje dost velká nejednotnost v pojmech a datech. S určitým zjednodušením lze říci, že první tzv. „síťovou“ generaci narozenou v 80. letech 20. st. lze ztotožnit s generací Y (později též označovanou jako mileniálové), po níž následuje generace Z, která byla zpočátku nazývána pro změnu iGenerací (Přichází nová iGenerace), ale můžete se setkat i s jiným označením (Generation C, App Generation).

Podle analýzy agentury Bloomberg [1] založené na datech UN World Population Prospects počet příslušníků generace Z (zde pracují s narozenými od 2001) v celosvětovém měřítku příští rok překoná generaci Y (1980–2000). Neplatí to samozřejmě všude, počet dětí je celkově větší v rozvojových zemích. Další otázkou je, zda všechny mají vlastnosti odpovídající generaci Z. Nemá ale smysl se zabývat detaily. Je jisté, že většina našich náctiletých do generace Z patří. A tak je pro nás důležité vědět, jací jsou – čím se generace Z odlišuje od generace Y.

Detailně se těmto rozdílům věnuje marketingová studie Marcie Merriman agentury Ernst'n'Young [2], která obsahuje následující základní přehled:

Generace Y Generace Z
sebestřední sebevědomí
umocnění vytrvalí
idealističtí realističtí
kreativní inovativní
závislí samostatní

Marcie Merriman vysvětluje souvislosti tím, že generace Z již nepoznala svět před 11. zářím, a proto je pro ni prudce se měnící svět plný různých (online) hrozeb vyžadující realistický přístup a inovativní myšlení samozřejmostí.

Příslušníci generace Y i Z jsou si vědomi problémů, které před nimi stojí. Předpokládají, že pro ně nebude snadné najít uplatnění (v souvislosti s nástupem průmyslu 4.0), ale při tom všem se ukazuje, že většina z nich je přesvědčena, že se budou mít lépe než jejich rodiče. To platí zejména pro rozvojový svět (Čína, Indie). Generace Z je jako celek dokonce ještě o poznání optimističtější než generace Y [3].

Jednou ze zásadních změn je chování rodičů. Zatímco u generace Y byla typickým chováním ochrana před nevhodnými (online) vlivy, která zvyšovala problémy jejích příslušníků při pozdější snaze o osamostatnění, rodiče generace Z jsou si většinou již vědomi faktu, že snaha o izolaci dětí je jen iluzorní. Typicky se je proto snaží na obtíže systematicky připravovat [1]. V tom by samozřejmě měli být ve shodě se školou. Důsledkem je zřetelně zodpovědnější přístup generace Z k budování vlastní digitální stopy.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat