28.11.18

90' ČT24: Mediálně negramotná v Česku je čtvrtina lidí, před svobodou upřednostňují bezpečí

Podle ředitele výzkumu agentury STEM/MARK Pavla Šimoníka se mediálně negramotní lidé přiklání k pocitu bezpečí před svobodou. A mediální gramotnost v Česku je podle výzkumu, který nechala vypracovat Česká televize, nízká. V průzkumu agentury pro Českou televizi nejhůř dopadli senioři. Špatné výsledky ale měli i mladí lidé mezi patnácti a osmnácti lety. Ministr školství Robert Plaga (ANO) je názoru, že by se mediální gramotnost měla vyučovat napříč školními předměty.
Záznam pořadu na webu České televize.

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Z průzkumu agentury STEM/MARK mimo jiné vyplývá, že lidé se střední až nižší mediální gramotností se přiklánějí k pocitu bezpečí. „Tedy to, co z médií mě nijak neohrožuje, ani moji rodinu či práci. Naopak ti lidé, kteří vnímají jako důležitou svobodu médií, vidí za bezpečím médií určitou regulaci. Bezpečí v médiích dosáhnete jen tím, že budete něco regulovat, třídit a přebírat,“ uvedl v Devadesátce České televize ředitel výzkumu STEM/MARK Pavel Šimoník. „Zato lidem, pro které je svoboda na prvním místě, je ta hodnota nadřazená regulaci,“ dodal.

Zdroje jsem měl, ale někdo se mi vloupal do počítače, říká autor dezinformací. Lživé e-maily cílily na seniory
„Naprosto rozumím tomu, že je skupina lidí, která v nejistém světě dynamicky se vyvíjejícím, protože mu nerozumí, tak se ho bojí. Člověk je nejistý a v tu chvíli je naprosto jasné, že bude upřednostňovat bezpečí před světem neznámým. A naopak, člověk sebejistý bude upřednostňovat svobodu před světem bezpečným,“ potvrdil ministr školství Plaga.5 komentářů:

Nowak řekl(a)...

Robert Plaga (ANO)je zřejmě čestný člověk - důrazem na mediální gramotnost jde proti Babišovi.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, bez kvantifikace té svobody a bezpečí se o tom ani moc bavit nedá, ale kdyby došlo na lámání chleba, tak raději husákovské ČSSR či dnešní Rusko než třeba Mogadišo nebo Tegucigalpa...

Jinak, čtvrtina lidí je tak moc, že to asi nemá smysl řešit. Být ministrem, zaměřím se na spíš na trojčlenku a Ohmův zákon...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mediálně negramotná v Česku je čtvrtina lidí, před svobodou upřednostňují bezpečí

Pokud mediální negramotnost vede k potřebě bezpečí, pak jsou pytlici ale těžce negramotní. Svoboda utrpět újmu pytliky láká pramálo.

Ivo Mádr řekl(a)...

Nic ve zlém pane ministře, ale mediální výchova je součástí RVP jako průřezové téma.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Že jsme si polepšili, na Karmelitské.

Okomentovat