30.11.18

1. 12.: 10. česká Wikikonference - JIŽ ZÍTRA!

Jak udělat Wikipedii ještě lepší, jak používají Wikipedii učitelé ve výuce či jak knihovníci pracují s Wikidaty. To jsou příklady témat, která budou řešit účastníci desáté Wikikonference, která proběhne tuto sobotu 1. prosince v Olomouci.

Na desáté Wikikonferenci vystoupí např. Jan Kameníček s příspěvkem, ve kterém srovná česky psanou mutaci s těmi zahraničními, a uvede současné trendy. Martin Urbanec představí výsledky výzkumu mezi českými a korejskými Wikipedisty-nováčky a Michal Kaderka z Aliance pro otevřené vzdělávání uvede, jak je Wikipedie využívána ve výuce či tvorbě otevřených vzdělávacích zdrojů. “Na Wikikonferenci vystoupí i host ze zahraničí Liam Wyatt, který je evropským kontaktním manažerem pro Wikimedia a je prvním světovým wikipedistou rezidentem. Ten přednese příspěvek o trendech ve spolupráci Wikimedia s knihovnami, galeriemi, archivy a muzei,” říká za organizátory Wikikonference Gabriela Boková.

“Wikipedie je pátým nejnavštěvovanějším webem na světě a je každodenním pomocníkem mnoha dětí i učitelů. Má nezpochybnitelný dopad i pro celoživotní vzdělávání lidí, kteří již ve školách nejsou. Konference je tak skvělou příležitostí k nahlédnutí fungování celého vnitřního mechanismu - jak se tvoří hesla, upravují a jak se vytěžují data,” doplňuje Tamara Kováčová z EDUinu, kde má na starosti projekt Otevřené vzdělávání.

Seznam vystupujících:

  • Klára Joklová: Co nového ve WM Čr
  • Martin Urbanec: Průběžné výsledky projektu Zkušenosti nových wikipedistů
  • Jan Kameníček: Úspěšné české Wikizdroje: mohou být ještě lepší?
  • Lucie Svozilová: Mozkem proti Fake news!
  • Vojtěch Dostál: Jak je možné, že Wikidata ještě (trochu) fungují?
  • Jakub Klímek: Automatizovatelná aktualizace Wikidat z veřejných databází
  • Linda Jansová: Rozvoj knihovnické databáze ve spolupráci s Wikidaty.
  • Liam Wyatt: Trendy a výhledy partnerství s kulturními institucemi: 9 let GLAMu
  • Michal Kaderka: Praktické příklady využití otevřených vzdělávacích zdrojů

Kompletní údaje ke konferenci najdete ZDE.

Desátou Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika v Olomouci v prostorách Pevnosti poznání v sobotu 1. prosince od 10 do 17 hodin.

Žádné komentáře:

Okomentovat