22.10.18

Zdeněk Sotolář: Inkluze dle Přemka Podlahy

Když český zahrádkář něco nesehnal nebo si něco nemohl dovolit koupit, přišel Přemek v Receptáři s nějakým náhražkovým udělátkem. Tak nějak vypadá inkluze po česku.


Inkluze protlačená tandemem Valachová Štech si dala na prápor právě asistenty. Na jedné straně někdy nedostatkové zboží, na straně druhé zboží daleko dosažitelnější než speciální pedagogové a psychologové. Tak nějak vypadá inkluze po česku.

Že nemáme jasný standard práce asistenta a že jsou školy průtokáčem nových a nových asistentů, kteří odcházejí, sotva se ohřejí, objevila dokonce ČŠI. A ještě nedávno by pochybnost byla považována za sabotáž. Tak nějak vypadá inkluze po česku.

A vrchnosti dochází, že boom asistentů je drahý špás, a chce nárůstu asistentů zatnout tipec. MŠMT tomu říká „zpřesnit podmínky“. Tam kde byli včera asistenti dva, bude zítra jeden. Podstata zpřesňování je obyčejné šetření. Tak nějak vypadá inkluze po česku.

A nebude se šetřit jen na asistentech. Třeba tzv. pedagogická intervence (krycí název pro doučování) má být omezována tím, že se bude dávat jen ze sociálních důvodů. Některé poradny už na tento režim pomalu přecházejí. Tak nějak vypadá inkluze po česku.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Však je to ten náš folklór. Když už taneček, tak hezky skočně od podlahy.
Ode zdi ke zdi, a řádně si dupnout. Rz-a dva, raz-a dva...
Za hodně peněz, málo muziky.

Eva Adamová řekl(a)...

Spíš moc muziky a keců, ale málo peněz.

Ivo Mádr řekl(a)...

Něco tak hrozného jako inkluze po českém způsobu snad neexistuje. Poškozuje úplně všechny. Výborné, průměrné, podprůměrné, postižené žáky,...učitele,...Tak přemýšlím nad tím "co udělali soudruzi z NDR špatně"? Asi všechno. Tento model nemůže existovat. Inkluze ano, ale ne v takové šílené podobě.

Radek Sárközi řekl(a)...

Křivdíte panu Podlahovi, to je jasný Láďa Hruška! ;-)

Okomentovat