19.10.18

Zdeněk Nutz: Komentář k výrokům mluvčí CERMAT o obnově počítačové techniky pro státní maturity

Zdeněk Nutz komentuje výroky tiskové mluvčí CERMAT Petry Hátlové v agenturní zprávě České tiskové kanceláře o obnově počítačové techniky pro státní maturity, kterou jsme komentovali v článcích CERMAT mlží o obnově počítačové techniky pro státní maturityVelká maturitní loupež: obměna datových a digitalizačních terminálů (DDT) ve školáchDvě stě milionů z eráru. Pochybná zakázka státního CERMATu.

Mluvčí CERMAT Petra Hátlová uvedla kromě jiného, že odborný posudek ukázal, že stávající vybavení bylo pro fungování systému k přenosu výsledků přijímacích a maturitních zkoušek neúnosně rizikové, protože stávající datové a digitalizační terminály byly v provozu od roku 2010 a jsou za hranou životnosti.

Toto je lež jako věž. Stáří není rozhodující, důležité je jak často bylo provozováno. Jeho využití je ve skutečnosti minimální. Konfigurace jednoznačně vyhovuje. Data které se zpracovávají nejsou nijak náročná ani na procesor, ani na paměť RAM, ani na grafickou kartu. Zcela nevyužita je i nyní kapacita pevného disku. Až stávající zařízení dostanu do ruky, budu zcela konkrétní. Pokud někdo vydal nějaký takový posudek, šlo pouze o účelovou záležitost.

Problémy v posledních letech se skenováním a odesláním výsledků ale podle všeho způsobilo přetížení softwaru pro zálohování souborů na straně CERMAT, nikoli chybami počítačů ve školách.

Nikdy nevznikl žádný problém na naší straně. Pokud by například scanner špatně pobíral, dokumenty, dávno by jsme jej nechali vyměnit nebo opravit. Každý výrobek má nějakou životnost. takový scanner odhaduji, že nenaskenoval asi tisícinu. O počítači ani nemluvím a s tiskárnou je to podobné. My máme původní ještě i náplně, neboť jsme tiskli na mnohem levnější, co do nákladů, školní tiskárně.

Podle CERMAT je nutné používat pro všechny školy jeden typ počítače, skeneru a tiskárny. Pokud by každá škola měla jiný typ zařízení, nemohl by podle mluvčí Petry Hátlové CERMAT garantovat funkčnost systému. 

Tak tento argument mě opravdu hodně rozesmál. Že by třeba banka požadovala na svých klientech, že musí mít k bankovnictví všichni stejný počítač. A ptám se asi blbě, proč celý systém neběží na serveru Cermatu jako webová aplikace. Tak abych si jej spustil na PC, kde potřebuji. Jo, že se divím, aha!

Podle zpráv ze škol je oním jednotným počítačem Lenovo ThinkCentre M910z v koncové ceně zhruba 33000 Kč s DPH (přesnou specifikaci stále nemáme), jehož popis uvádíme:
Podnikový all-in-one počítač s vysokou spolehlivostí a bezpečností. Dotykový 23.8" displej s Full HD rozlišením 1920x1080 bodů, 4jádrový procesor Intel Core i5-7500 (3.4GHz, TB 3.8GHz), 8GB paměti DDR4, grafická karta Intel HD Graphics, pevný disk 256GB SSD M.2 PCIe NVMe Opal, mechanika DVD±RW, WiFi ac, GLAN, Bluetooth, 6x USB 3.0/3.1 Gen 1, DisplayPort, čtečka paměťových karet, Full HD kamera, USB klávesnice a optická myš, OS Windows 10 Pro.(...)

Tak ten balast okolo jsou reklamní kecy, ještě jsem čekal, že vydrží 200 metrů pod vodou, jako jsem to viděl u nějaký hliníkový flešky. Některé servery uvádějí počty daného zboží, která si zákazníci koupili a také, že k tomu nejsou nikde recenze a počet kusů na skladě je jeden jasně hovoří o tom, že se jedná o neprodejný ležák! Vy byste to někdo koupil domů? Rozšiřitelnost žádná, výměna dílů asi taky nic moc, a mizerná grafická, zřejmě nevyměnitelná karta. No to by vás děti hnaly.
No a ta konfigurace je pro ty potřeby asi 10x nadsazená. O dotykové a zbytečně velké obrazovce snad ani nemá cenu psát. Je to jedním slovem zlodějna. 

Poznámka redakce: Psáno jako komentář ke článku.

Žádné komentáře:

Okomentovat