24.10.18

Věra Říhová: O přijetí na školu rozhodují i dobře zvládnuté přijímačky. Kde začít?

Přijímací zkoušky na střední školy i víceletá gymnázia jsou pro žáky velkým strašákem. Ty letošní byly obzvlášť těžké. Učitelé a odborníci na školství poukazují na vyšší počet odborných termínů i časovou náročnost. Jak úspěšně projít?
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přijímací zkoušky... jsou pro žáky velkým strašákem.

To ale dřívávějc nikdy nebylo, přeceee. Pytlici si moc dobře pamatují, jak na ně v roce 1971 šli ale naprosto v pohodě. Brnkačka. Běloun to jistil, přátelé. Bě-lo-un!
Snad jestli ta překotně měnící se doba, či co...

Josef Soukal řekl(a)...

Odborníci poukazují... zásadně nebohemisté.
Jinak PR článek pro Scio. Jsou rozhlasoví redaktoři - omlouvám se - blbci, nebo jim nějakým způsobem něco kápne?

JS řekl(a)...

Běloun to jistil i v 90-kách...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemate pravdu Pytliku. Kdyz ja jsem sla v roce 78 k prijimackam, mela jsem nervy. Protoze jsem nevedela , co si mam vzit na sebe. Drama.

Eva Adamová řekl(a)...

Na celou řadu gymnázií, a pozor už i osmiletých, berou děti, které matiku zvládnou sotva na 20 bodů z 50, a na maturitní obory na učňácích i ty, kteří zamrzli na nule. Tak jákápak nutnost dobře zvládnout přijímačky a jaképak nervy? Na naší škole z toho měli někteří deváťáci společně s rodiči možná nervy předloni, loni už to s těmi nervy bylo podstaně slabší, a letos, dva roky po zavedení, kdy už zjistili, že vše je tam, kde to bylo před státními přijímačkami, a že vezmou každého, už nejsou nervy žádné.

Josef Soukal řekl(a)...

Ke škodlivosti "lajny" se dnes vyjadřuje kdekdo. Tak zkusme počítat; píšu samozřejmě o testu na pro deváťáky:
Zhruba čtvrtinu bodů v testu z češtiny lze získat v úlohách, které jsou založeny čistě na schopnosti přemýšlet, k řešení nepotřebujete ŽÁDNÉ znalosti z daného předmětu. Některé z úloh jsou velmi jednoduché. Řekněme, že uchazeč o střední školu by měl tyto úlohy zvládnout alespoň z poloviny: 12 a půl procenta bodů z celkového počtu, což se rovná (zaokrouhleno na celé body dolů) ŠESTI BODŮM (z padesáti možných).
Zbylé tři čtvrtiny bodů lze získat například i za to, že žák dokáže identifikovat pravopisnou chybu ve slovech "směsi, návštěvníkovi, nejznámějších, stěžovat" (vždy po 1 bodu), nebo (zjednodušuji) rozpoznat, zda písňový text představuje či nepředstavuje dobrodružnou prózu, schopnost rozlišit sudé a liché verše a současně vědět, co to je rým, rozeznat jednoslabičná slova (vždy v průměru po půl bodu). Některé úlohy jsou náročnější, nicméně i tak bychom se snad mohli shodnout na tom, že alespoň deset procent z této části by i velmi zanedbaný budoucí aspirant na maturitní vysvědčení zvládnout měl; to činí (zaokrouhleno nahoru) ČTYŘI BODY.
Celkem to vychází na DVACET PROCENT, což činí PATNÁCT BODŮ Z PADESÁTI.
Je tohle "smrtící" lajna? Pokud ano, proč?

Okomentovat